Zavrieť

Porady

leasing v cudzej mene

Prosím Vás pekne o radu,
účtujem o leasingu v eurách - technológia cez Tatraleasing.
Leasing som zúčtovala
042/474 istina bez dph kurzom v deň prevzatia predmetu leasingu
022/042 zaradenie od IM
343/474 DPH z prvej zvýšenej splátky
Istina bola 94 100 EUR vrátane kúpnej ceny.
Každý mesiac nám chodia fa - na istinu, úrok a DPH v inom kurze, vtedy účtujem len DPH a úrok.
Problém mám v tom, že každý štvrťrok sa nám podľa vývoja eurobriboru mení výška istiny.
Z tohto dôvodu mi vznikol rozdiel 82,89 eur na istine za rok 2007.
Čo s tým ? Kam zúčtujem ?
Keď si odsúhlasujem stav účtu 474 zostane mi tam istina podľa toho predbežného splátkového kalendára prepočítaná kurzom.
Ale čo s tým rodzielom istiny, ďakujem za vaše rady, O.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    viera d je offline (nepripojený) viera d

    viera d
    My máme tiež taký leasing - každý štvrťrok sa mení výška splátky, ale istina ostáva rovnaká, mení sa len výška finančného úroku!

    Adula je offline (nepripojený) Adula

    Adula
    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, auto v eur kupené v priebehu roka, prepočítane kurzom obstarania, aj odpisy vyrátané z tejto ceny. Vzniká mi teraz na začiatku roka rozdiel po prepočte konverzným kurzom, istina podľa splátkoveho kalendára je nižšia ako v účtovníctve. Má sa účtovať ten rozdiel, alebo to nechať tak, je to v poriadku.Dakujem. Aďula

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Adula Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, auto v eur kupené v priebehu roka, prepočítane kurzom obstarania, aj odpisy vyrátané z tejto ceny. Vzniká mi teraz na začiatku roka rozdiel po prepočte konverzným kurzom, istina podľa splátkoveho kalendára je nižšia ako v účtovníctve. Má sa účtovať ten rozdiel, alebo to nechať tak, je to v poriadku.Dakujem. Aďula
    Istina podľa splatkového kalendára Ti má sedieť s istinou v účtovníctve.
    Ak to tak nie je, asi si k 31.12.2008 nevypočítala kurzové rozdiely na účte 474. (kurzový rozdiel bude kurzový zisk a to môže byť aj dôvod na podanie DDP)
    Ak by si bola vypočítala kurzové rozdiely k 31.12, tak hodnota v Eur by sa prepočítala na koruny kurzom 30,126 a potom KS v Eur a v Sk k 31.12.2008 sa Ti musí rovnať PS k 1.1.2009.

    Adula je offline (nepripojený) Adula

    Adula
    Na 474 mám kurzové rozdiely, celková výška záv.voči lízingovke mi sedí, len na 022 po prepočte na eur, mám inú výšku istiny v porovnaní zo splátkovým kalendárom, keďže kurz prepočítania istiny v deň obstarania bol iný, ako 30,126.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Adula Pozri príspevok
    Na 474 mám kurzové rozdiely, celková výška záv.voči lízingovke mi sedí, len na 022 po prepočte na eur, mám inú výšku istiny v porovnaní zo splátkovým kalendárom, keďže kurz prepočítania istiny v deň obstarania bol iný, ako 30,126.
    Z predchádzajúcej otázky som pochopila, že istina v splátkovom kalendári ti nesedí s účtom 474. Ak sedí, je to dobre.

    Na účte 022 už nič neprepočítavaš. Tam máš obstaravaciu cenu majetku prepočítanu kurzom ku dňu obstarania.
    Z tejto ceny počítaš odpisy, majetok odpisuješ . Tu už nerobíš žiadne porovnanie s istinou v splátkovom kalendári.
    Takže všetko maš v poriadku.

    Adula je offline (nepripojený) Adula

    Adula
    Ďakujem veľmi pekne, si mi moc pomohla, kvoli tejto jednej veci, nemám pouzatvárané mesiace. Ďakujem.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    V tejto téme bol načrtnutý problém s prepočtom vstupných cien a oprávok z v roku 2009 na Eurá. S potešením zisťujem, že nemám iba ja tento problém.

    Bolo by dobre rozdiskutovať túto problematiku.

    Zameral som sa hlavne na lízingy. Katastrofálny rozdiel vznikne v tom prípade ak lízing bol dohodnutý v Eurách s kurzom napríklad 37. Pre rok 2009 mám ten istý splátkový kalendár čo je správne, ale ako naložiť s rozdielom vstupnej ceny vyplývajúci z vydelenia konverzným kurzom. Rozdiely ku ktorým dochádza pri kontrole Počiatočných stavov k 1.1.2009 sú obrovské. V účtovníctve to pekne ide, ale ak začnem pracovať s tabuľkami kde mám splátkové kalendáre tak vychádzajú hodnoty rozchádzajúce sa s účtovníctvom v tisíckach eur pri oprávkach a v desiatkach tisíc Eur pri vstupných cenách.

    Z toho vyplýva, že mechanicky urobený prepočet konverzným kurzom v mojich exel tabuľkách nevedie k správnemu vyjadreniu hodnoty investičného majetku, pričom si myslím, že hodnoty na účtoch 02x a 08x by mali byť správne ku ktorým by sme sa mali približovať v evidencii majetku.

    Predpokladal som, že zosúlaďovanie evidencie majetku z účtovníctvom pôjde po centoch a nie po tisíckach eur.

    V čom postupujem nesprávne pri lízingoch. Niekde je chyba, ktorú musíme zadefinovať a potom sa nájde aj riešenie.

    Ďakujem.

    apo
    Naposledy upravil apo : 12.05.09 at 13:02

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Dopracoval som sa k takémuto riešeniu:

    Vstupnú cenu aj oprávky v exel tabuľke som vydelil konverzným kurzom. Rozdiel medzi vstupnou cenou a oprávkami som vydelil zostávajúcim počtom mesiacov do ukončenia lízingu a zaokrúhlil na celé Euro hore.

    Výsledok je mesačný odpis v Eurách.

    Drobné rozdiely v centoch oproti účtu 022 a 082 som zaúčtoval.

    Po tomto prepočte som skontroloval aký je rozdiel medzi zostatkovou cenou (účet 022 mínus účet 082) a konečným zostatkom účtu 474.

    Pokiaľ bol lízing vedený do 31.12.2008 v SK rozdiely sú len v centoch. Ak bol lízing vedený v Eurách tak je rozdiel viac ako 1000 Euro, ktorý domnievam sa asi nebude vhodné zaúčtovať oproti účtu 378.

    apo

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Osobne v tom nevidím žiaden problém.
    Prečo si myslíš, že musíš hľadať vzťah medzi účtom 474 a zostatkovou cenou majetku ?

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    azla Pozri príspevok
    Osobne v tom nevidím žiaden problém.
    Prečo si myslíš, že musíš hľadať vzťah medzi účtom 474 a zostatkovou cenou majetku ?
    Priamy súvis medzi KZ účtu 474 a zostatkovou cenou vyjadrený daňovým zákonom ani matematickou funkciou nedokážem zadefinovať, v tom MÁŠ PRAVDU.

    Ale

    po prepočte konverzným kurzom ak som mal v inventúre súvahových účtov k 31.12.2008 jasno a každý zostatok účtu bol zdokumentovateľný tak 1.1.2009 to už nie je pravda a je nutné sa s tým vysporiadať.

    Na vysporiadanie sa s účtami 02x a 08x som našiel spôsob, ktorý nemusí byť vo všeobecnosti akceptovateľný.

    No a PS účtu 474 by sa mal rovnať súčtu istiny v riadkoch splátkového kalendára zo splátok do konca lízingu. Ak bol lízing uzavretý v SK tak rozdiely sú minimálne, ale ak bol lízing uzavretý v Eurách tak je rozdiel značný a aj výška mesačného odpisu nevyjde prepočítaním mesačného odpisu v Sk prepočítaného konverzným kurzom. Tento odpis je v prípade, ktorý riešim vyšší o desiatky Euro mesačne, aby po 48. splátkach sa mohli oprávky rovnať vstupnej cene vyjadrenej v Eurách.

    Robím viac účtovníctiev, ale jedno som si vybral u ktorého k 1.1.2009 robím inventúru tak ako som ju urobil k 31.12.2008, aby som zovšeobecnil postupy pre ostatné účtovníctva. Zistil som, že pri lízingoch dohodnutých v mene Euro s kurzom okolo 37 Sk sa teraz prejavujú rozdiely, ktoré neviem ako korektne zaúčtovať.

    Pozdravujem.

    apo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.