Zavrieť

Porady

Praca na dohodu pocas RD

Ahojte, mam taku otazku:
som momentalne na RD - budem este cely tento rok. Dostala som ponuku pracovat v jednej organizacii na dohodu - nejedna sa o mojho hlavneho zamestnavatela a prijem bude len okolo 2000 Sk (celkovo, nie mesacne).
Co z toho pre mna vyplyva financne? Budem si musiet sama robit danove priznanie (doteraz mi ho vzdy vyplnil hlavny zamestnavatel - ja som len podpisala ziadost)? O danu sumu sa skrati manzelovi odpocitatelna polozka na mna? - cize sa mi to vobec nevyplati?
A musim sa ist este nikde aj prihlasovat?
Dakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Co sa týka odpočítatelnej položky na manželku:
    Ak dostaneš na dohodu cca 2000,- Sk za rok, znížiš odpoč. položku u manžela na manželku o túto čiastku. Takže mu vyjde dan vyššia o cca 380,-Sk (19% z 2000,-) oproti tomu, ak by si žiaden príjem nemala.
    Ak neuzatvoríš dohodu, tvoja penaženka bude ľahšia o tých zvyšných 81% t.j. cca 1620,-Sk.

    Ak sa v r.2008 nezmenia zákony a sama si podáš DP, tak celú dan (tzv.zrážkovú), ktorú ti z tejto dohody odvedie zamestnávatel, ti DU vráti. To cez ročné zúčtovanie nie je možné. Ak DP nepodáš, nemusíš (ak teda nebudeš mať aj iné príjmy). Tvoja danová povinnosť bude splnená odvedením zrážkovej dane (príjem do 5000,- za mesiac u jedného zamestnávatela, ak u neho neuplatnuješ nezdanit.čiastku- viac v §43 ods.3 písm.j + ods. 6 + 7 ZoDzP).

    dúfam, že píšem správne, lebo nový zákon o dani z príjmov platný od 1.1.08 nemám.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ešte mi napadlo.Ak je celý rok u prvého zamestnávatela na RD, ak u neho nepodpísala vyhlásenie, môže si u druhého zamestnávatela uplatnovať nezdanitelnú čiastku aj na dohodu? Nemám s tým skúsenosť. Tým by z dohody neodviedla žiadnu dan.

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    ako je to v takom pripade ked ...
    je
    1/ Zamest. na RD pobera rodicovsky prispevok /po cely rok 2007/ - dala cestne prehlasenie ze sa o svoje dieta stara doma.
    +
    2/ u svojho zamestnavatela ma skrateny prac. uvazok na hr. prijem 10tis. mes. - pracuje externe doma
    +
    3/ ma dohodu o vyk. prace v r. 2007 na kt. mala prijem 3x 3500 hrubeho a 5000 hrubeho cize u tohto zamestnavatela spolu 15 500 - zraz.zrazkova dan
    +
    4/ dohoda o vyk. prace u dalsieho zamestn. jednorazovo vypl. 12tis. hrubeho/


    DP si urobi sama, manzel nema narok na odpocet na manzelku nakolko jej prijem bol vysoky, mna skor zaujime ako je to s odpocitatel.polozkou /ma narok si ju uplatnit...? / a co so zrazkovou danou /ma poziadat o vratenie? / ....

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Na odpočítatelnú položku má samozrejme nárok.
    Podla mna, ak požiada zamestnávatela (z bodu.2) o roč.zúčtovanie a priloží potvrdenie od zamestnávatela na DoVP (bod 4), tak by mala mať danovú povinnosť vysporiadanú. (zrážková dan je vysporiadaná)
    Ak by si podala DP s príjmov (body 2+4 resp. bodov 2+3+4), DU by jej zrážkovú dan aj tak nevrátil, pretože mala vysoký príjem (viac ako 47808,-Sk) a viac ako je NČ na danovníka. DU vráti celú dan len v prípade, ak zdanitelné príjmy neprevyšujú túto sumu t.č. 47808,-(je to výhodné hlavne u dôchodcov, ktorý nemajú nárok na Nč). Ak by jej vznikol preplatok na dani, ten by DU vrátil podla zákona.

    loska je offline (nepripojený) loska

    loska
    dakujem brcko!
    este otazocka: - keby som ziadala hlavneho zamestnavatela o zuctovanie dane za rok 2008 (teda by som prisla o zrazenu dan), musela by som mu posielat potvrdenie o dohode - vlastne do ziadosti uviest prijem?
    Dakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    loska Pozri príspevok
    dakujem brcko!
    este otazocka: - keby som ziadala hlavneho zamestnavatela o zuctovanie dane za rok 2008 (teda by som prisla o zrazenu dan), musela by som mu posielat potvrdenie o dohode - vlastne do ziadosti uviest prijem?
    Dakujem
    aK SI MALA PRíJEM Z dOHODY 2000.-, AKO PíšEš V PRVOM PRíSPEVKU, toto teda zdaňovať nemusíš. Iba, ak by si chcela vrátiť zrážkovú daň, ak bola vôbec zrazená.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    loska Pozri príspevok
    dakujem brcko!
    este otazocka: - keby som ziadala hlavneho zamestnavatela o zuctovanie dane za rok 2008 (teda by som prisla o zrazenu dan), musela by som mu posielat potvrdenie o dohode - vlastne do ziadosti uviest prijem?
    Dakujem
    Neviem, či dobre rozumiem otázke.
    Ak požiadaš zamestnávatela (z bodu2) o vykonanie ročného zúčtovania musíš mu predložiť potvrdenie o príjme za DoVP na 12000,-hrubého.

    Vzhladom na to, že tvoj príjem je predpokladám 12 mesiacov x 10000,-Sk =120.000,- z PP + 12.000,- DoVP = 132.000,- v hrubom, čo po odrátaní poistného je určite viac ako tých 47808,-. V takom prípade ani po podaní DP by ti zrážkovú dan nevrátili. Dufam, že tomu rozumiem správne.

    Zuzica74 je offline (nepripojený) Zuzica74

    zopar rokov som bola uctovnicka v jednej prispevkovej organizacii a teraz sa snazim rozbehnut si zivnost - vedenie uctovnictva ...viac Zuzica74
    Dobry den poradaci, mam podobny problem, resp. neviem si poradit. Znamej sa snazim urobit DP "A" za r.2007. Poberala cely rok rodicovsky prispevok a mala aj prijmy z roznych dohod o vykonani prace. Celkovo to boli prijmy 50.226 Sk. Co sa tyka platenia preddavkov nieco mala zrazene podla §35 (6.409,- Sk) a zvysnu dan mala zrazkovu (3.127,-). Cize, ak tomu rozumiem dobre, v danovom priznani uvediem celkove prijmy na r. 32 - 50.226, na r.62 6.409,- (dan §35), a na r. 63 - 3.127. Potom danovy preplatok na r.65 bude len tych 6.409,- ? Kedze zrazkovu dan je DU nevrati. Alebo je stat nevrati vobec nic, kedze zarobila viac ako polovicu NCD?????
    Prosim poradte, dakujem

    Zuzica74 je offline (nepripojený) Zuzica74

    zopar rokov som bola uctovnicka v jednej prispevkovej organizacii a teraz sa snazim rozbehnut si zivnost - vedenie uctovnictva ...viac Zuzica74
    prosim poradte! Dakujem

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Zuzica74 Pozri príspevok
    Dobry den poradaci, mam podobny problem, resp. neviem si poradit. Znamej sa snazim urobit DP "A" za r.2007. Poberala cely rok rodicovsky prispevok a mala aj prijmy z roznych dohod o vykonani prace. Celkovo to boli prijmy 50.226 Sk. Co sa tyka platenia preddavkov nieco mala zrazene podla §35 (6.409,- Sk) a zvysnu dan mala zrazkovu (3.127,-). Cize, ak tomu rozumiem dobre, v danovom priznani uvediem celkove prijmy na r. 32 - 50.226, na r.62 6.409,- (dan §35), a na r. 63 - 3.127. Potom danovy preplatok na r.65 bude len tych 6.409,- ? Kedze zrazkovu dan je DU nevrati. Alebo je stat nevrati vobec nic, kedze zarobila viac ako polovicu NCD?????
    Prosim poradte, dakujem
    DÚ jej vráti celú daň aj preddavkovú aj zrážkovú. A kedže mala len príjmy 50.226,-, tak po odpočítaní nezdaniteľnej časti 95.616,- jej výjde nulová daň a všetky preddavky jej vrátia.

    Zuzica74 je offline (nepripojený) Zuzica74

    zopar rokov som bola uctovnicka v jednej prispevkovej organizacii a teraz sa snazim rozbehnut si zivnost - vedenie uctovnictva ...viac Zuzica74
    Kvetka, velmi pekne dakujem za odpoved

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.