Zavrieť

Porady

Úhrada faktúry

Ahojte, som živnostník, nevediem pokladnicu, za poskytované služby (oprava áut) vystavujem faktúry. Môže mi zákazník zaplatiť faktúru v hotovosti alebo len cez bankový účet keď nevediem pokladnicu? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    marek28 Pozri príspevok
    Ahojte, som živnostník, nevediem pokladnicu, za poskytované služby (oprava áut) vystavujem faktúry. Môže mi zákazník zaplatiť faktúru v hotovosti alebo len cez bankový účet keď nevediem pokladnicu? Ďakujem
    A ako potom eviduješ svoje výdavky, keď nemáš pokladňu?

    Alebo si uplatňuješ paušálne výdavky? Klient zato ešte môže platiť v hotovosti, vystavíš príjmový pokl. doklad k faktúre.

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    Zrejme si mýliš pokladňu a elektronickú registračnú pokladnicu, ktorú asi nepoužívaš. Sú to dve rozdielne veci.

    marek28 je offline (nepripojený) marek28

    marek28
    Áno, mám na mysli elektronickú registračnú pokladnicu. Uplatňujem si paušálne výdavky

    marek28 je offline (nepripojený) marek28

    marek28
    Hej uplatňujem si paušálne výdavky, no doteraz mi zákazník zaplatil faktúru cez bankový účet. Len nie som si istý, keď nemám registračnú pokladnicu, či môžem vystavovať PPD. Dík

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Môžeš. Vystavíš za svoju službu faktúru a následne zinkasuješ pohľadávku voči zákazníkovi v hotovosti.

    marek28 je offline (nepripojený) marek28

    marek28
    Takže môžem vystaviť faktúru a následne vystaviť PPD. Musi byť medzi dátumom faktúry vystavenia a dátumom PPD časový rozdiel?

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    Nemusí, môže ti ju uhradiť v deň vystavenia, alebo aj inokedy, napr. v deň splatnosti.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Len na okraj : vyhláška MF SR č. 55/1994 Z-z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb ERP hlavne § 1 ods.1: Daňový subjekt, ktorého predmetom podnikania je predaj tovaru alebo poskytovanie služieb, používa od 1 januára 1995 na účely evidencie tržieb ERP s tlačiarňou a to vo všetkých svojich predajných miestach v ktroých dochádza k úhrade v hotovosti. ....

    Toľko základná definícia. Ďalej §2 písm. l cit. subjekt používa pokladnicu len pri týchto službách : pod položkou 50.20.1. je to údržba a oprava os. motorových vozidiel......


    Je častým javom, že sa to celé "obchádza" s vystavením faktúry a vniká dojem, že všetko je v poriadku. Pravda je, že úhrada FA sa nemusí evidovať v ERP, ale aj § 1 je dosť jasný.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Už bolo napísané, že k vystavenej FA môžeš vystaviť PPD. Ale.......je tu aj vyhláška

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.