Zavrieť

Porady

Nákup a predaj majetku

Ahojte všetci,
prosím Vás: v júli 2007 sme kúpili kávovar za 74.000,- Sk, v decembri 2007 sme ho predali za 65.000,- Sk. Prosím Vás ako to mám zaúčtovať? Nákup a predaj.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Pukluš Pozri príspevok
    Ahojte všetci,
    prosím Vás: v júli 2007 sme kúpili kávovar za 74.000,- Sk, v decembri 2007 sme ho predali za 65.000,- Sk. Prosím Vás ako to mám zaúčtovať? Nákup a predaj.

    Ďakujem
    Nákup: 042/321, zaradenie 02../042, predaj 311/641.Potom na základe predaja vyradenie: 08../022. Medzitým samozrejme odpisy, a zaúčtov. ZC v dôsl. vyradenia.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Upozorním, že pri predaji použijem účet 315, nie 311

    (5) Na účte 315 - Ostatné pohľadávky sa účtujú ostatné pohľadávky z obchodných vzťahov, napríklad reklamácie voči dodávateľom, nárok na záručný paušál pri prevzatí záväzkov za záručné opravy, pohľadávky z predaja dlhodobého majetku a materiálu.

    Pukluš je offline (nepripojený) Pukluš

    Pukluš
    Vďaka, takže ak som to dobre pochopila tak:
    nákup 042/321 74000,-
    zaradenie 02*/042 74000,-
    odpisy 551/082 11097,-
    vyradenie 08*/02* 62903,-
    predaj 315/641 64000,-

    Napíšte mi či tak alebo nie?
    Ďakujem

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Pukluš Pozri príspevok
    Vďaka, takže ak som to dobre pochopila tak:
    nákup 042/321 74000,-
    zaradenie 02*/042 74000,-
    odpisy 551/082 11097,-
    vyradenie 08*/02* 62903,-
    predaj 315/641 64000,-

    Napíšte mi či tak alebo nie?
    Ďakujem
    nákup, zaradenie dobre, predaj dobre,
    zostatková cena predaného DHM 541/082 62903,-
    vyradenie 08*/02* 74000,-

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Babrem sa v majetku firmy. Pozerám účet 022, nejak mi nesedí, pozriem, čo účtovali roky pred tým a zistím, že v roku 2004 predali NA a nevyradili z majetku.

    čo mám urobiť vyradiť na základe VP teraz k 31.12.2007, alebo čo?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    betka Pozri príspevok
    Babrem sa v majetku firmy. Pozerám účet 022, nejak mi nesedí, pozriem, čo účtovali roky pred tým a zistím, že v roku 2004 predali NA a nevyradili z majetku.

    čo mám urobiť vyradiť na základe VP teraz k 31.12.2007, alebo čo?
    Skôr by som to vyradil na základe inventarizačného protokolu. Veď ten majetok musel chýbať. V účtovnej evidencii existuje, ale fyzicky už 3 roky nie.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    betka Pozri príspevok
    Zolino,, zisťujem je tu toho viac.
    Ak ide iba o vyradenie, tak to je menšie zlo. Mení sa iba hodnota majetku a nie základ dane.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    smith Pozri príspevok
    Ak ide iba o vyradenie, tak to je menšie zlo. Mení sa iba hodnota majetku a nie základ dane.
    No, ak nič neúčtovali na 541, mení sa výsledok hospodárenia ...z pohľadu daňového prerobili .
    A možno to bol účel - prifarbiť výsledok, nadniesť majetok ...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Johanka Pozri príspevok
    No, ak nič neúčtovali na 541, mení sa výsledok hospodárenia ...z pohľadu daňového prerobili .
    A možno to bol účel - prifarbiť výsledok, nadniesť majetok ...
    Áno pravda, ale keď predali už odpísaný majetok.....
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 03.02.08 at 13:15

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ľudkovia pot ma oblieva, to nie je všetko. Považovala som účtovníčku predo mnou za kapacitu, robila účto 30 rokov. Stratilo sa kopec odpisov v neprospech firmy.
    Neviem, ako to idem povedať manželovi, vyskočí z okna zo spálne (zvonku je okno po kolená)
    Už ma prechádzajú žarty

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    betka Pozri príspevok
    Ľudkovia pot ma oblieva, to nie je všetko. Považovala som účtovníčku predo mnou za kapacitu, robila účto 30 rokov. Stratilo sa kopec odpisov v neprospech firmy.
    Neviem, ako to idem povedať manželovi, vyskočí z okna zo spálne (zvonku je okno po kolená)
    Už ma prechádzajú žarty
    To akože je reč o vašej rodinnej firme? Tak to samozrejme, že človeka naštve.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    betka Pozri príspevok
    Ľudkovia pot ma oblieva, to nie je všetko. Považovala som účtovníčku predo mnou za kapacitu, robila účto 30 rokov. Stratilo sa kopec odpisov v neprospech firmy.
    Neviem, ako to idem povedať manželovi, vyskočí z okna zo spálne (zvonku je okno po kolená)
    Už ma prechádzajú žarty
    Nenaťahuj nás!!!!!

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    smith Pozri príspevok
    To akože je reč o vašej rodinnej firme? Tak to samozrejme, že človeka naštve.
    Nie, s.r.o-ky, ale dá sa povedať, že sa stará o "svoje"

    Dožrali ma SL:
    - manžel je tam i zamestnancom, stravné lístky si neberie...Kontrolujem stravné lístky, nejak mi to nesedelo, počet zamestnancov, lístky žiadne. Pozerám PPD- mal na seba SL poplatené po 20 ks/mes, preboha veď si nič nekupuje,..... a pobrala si na neho lístky, keby sa aspoˇn rozdelila medzi ostatných zamestnancov, Rozdela 60, Sk SL na 48,5 platí firma, 11,5 zamestnanec, tak kto by si nekupoval. Nechcete?
    - M...software, len nadávala, že ručne počíta mzdy, že je to zlý software, nahodila som údaje, software mi vypľul všetko.....Som s ním veľmi spokojná, napriek tomu, že to bola pre mňa novinka.
    - týmito opravami, kontrolami zabíjam toľko času, že by bolo najlepšia všetko nahodiť odznova
    - a dobropisy - ach už nič nehovorím.....

    Treba bojovať, aby naozaj účto nerobil každý...

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Janka, to už nie je len o nesprávnom účtovaní.... To má svoj primeraný názov... neoprávnený majetkový prospech... a nemusíme to ďalej rozvádzať. Nepoznáme vzťahy vo firme, ale ja by som napísala záznam z kontroly účtovníctva o zistených nezrovnalostiach a posunula štatutárom.
    P.S. Prevzatie lístkov by predsa musel pracovník potvrdiť podpisom, aby bol účtovný prípad v zmysle zákona.
    Naposledy upravil Danila : 03.02.08 at 14:09

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.