Zavrieť

Porady

kúpa pozemku a odpočet DPH

Kupujeme pozemok, ktorý je v liste vlastníctva označený ako Zastavané plochy a nádvoria - pozemok, na ktorom je dvor. Faktúru máme vystavenú s DPH. Ale v zákone o DPH (keď som ho dobre čítala a pochopila) je napísané, že pozemky sú oslobodené od DPH. Nie je teda možnosť odpočtu DPH? A ak áno tak povinnosť odpočítania vzniká nie dňom zápisu, ale už aj kúpnom zmluvou, alebo užívaním pozemku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    má nárok na odpočet, prečo nie?
    Teda má aj nemá, závisí od toho, na aký účel bude tú budovu /nie firmu/ využívať. Ak má predstavu, že na dodania s DPHčkou /neoslobodené/, tak nárok na odpočet si uplatniť môže.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    platia pravidla aj pri prenájme. Ak je správne vystavená faktúra s DPH a sú splnené podmienky pre odpočítanie dane, tak ju odpočítaš.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak ste dostali faktúru na pozemok s DPH, teda predávajúcemu vznikla daňová povinnosť, vy máte právo na odpočítanie DPH pri splnení všetkých zákonných podmienok.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Marcela16 Pozri príspevok
    Tak teda ako mám zistiť, či daný pozemok je stavebný, resp. ak by nebol daň z faktúry už bola odpočítaná a teda nechcem upraviť faktúru a robiť opravné daňové priznanie je možné vystaviť teraz dobropis? A čo by bolo teda na tom dobropise? Bolo by to tak naozaj správne?
    Napríklad na katastrálnom úrade. Alebo na www.katasterportal.sk

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Stavebným pozemkom je časť územia určená územným plánom obce alebo plánom zony, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou. Nezastavaný pozemok, kt. je súčasťou poľnohospod. pôdneho fondu alebo lesného podneho fondu, možno v územnom pláne obce alebo územnom pláne zony určiť za stavebný pozemok, ak sú splnené podmienky na trvalé vyńatie z PLH pôdneho fondu alebo z lesného podneho fondu, ak je v zastavanom území.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ja si myslím, že ked už je pozemok zastavaný, tak je stavebný ... vždy sa stavba môže likvidovať a postaviť nová. Jednoducho už to nie je orná pôda,nie je to záhrada........ a tak to už nespadá pod pozemky oslobodené od DPH.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Dodanie pozemku je oslobodené od dane, okrem stavebných pozemkov ...
    Kto Vám dodal pozemok, možno vie, že ide o stavebný pozemok. Dá sa to zistiť z územného plánu.

    Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

    Marcela16
    Mne z toho vychádza to, že on nemal faktúrovať s DPH, keďže dodanie pozemku je oslobodené od DPH a teda "keď sa zmýlil" tak ja nemám právo na odpočet... Preto prosím o vysvetlenie KEJKA, z čoho vychádza tvoje tvrdenie..., aby som vedela do budúcna ako to vlastne je ...

    Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

    Marcela16
    Dotaz k príspevku od Strelca - keďže to nie je stavebný pozemok (ale to si ešte overím) a daň z faktúry už bola odpočítaná a teda nechcem upraviť faktúru a robiť opravné daňové priznanie je možné vystaviť teraz dobropis? A čo by bolo teda na tom dobropise? Bolo by to tak naozaj správne?

    Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

    Marcela16
    Tak teda ako mám zistiť, či daný pozemok je stavebný, resp. ak by nebol daň z faktúry už bola odpočítaná a teda nechcem upraviť faktúru a robiť opravné daňové priznanie je možné vystaviť teraz dobropis? A čo by bolo teda na tom dobropise? Bolo by to tak naozaj správne?

    Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

    Marcela16
    Na www.katasterportal.sk už som sa pozerala na list vlastníctva a aj danú parcelu, ale nebola som z toho o nič múdrejšia. Len to tam bolo napísané, čo som uviedla v mojom prvom príspevku. Reálne na tom pozemku je cesta a na nejakej časti sú posadené stromy s trávou. Pozemok je pred budovou. Takže by to mohol byť stavebný pozemok?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ak Vám predávali pozemok v režime DPH, určite mali dôvody, že ide o dodanie tovaru, kedy im vzniká daňová povinnosť.
    Museli rozmýšľať, či pôjde o predmet dane, kt. bude v režime DPH, resp bude od DPH oslobodený.

    Na pozemky si dávajú všetci pozor, a poznajú par. 38 (aspoň si myslím)

    Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

    Marcela16
    Ďakujem všetkým za odpovede. Veľmi mi táto diskusia pomohla. Mnohé veci sú pre mňa ešte nejasné a študujem ich priebežne, kedy je čo potrebné.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Dobrý večer, prosím o radu, s.r.o. kúpila pozemok, na ktorom bude stavať firmu. Z faktúry za vymeranie a vyhotovenie geometrického plánu, ktorá je s DPH nemá nárok na odpočet DPH? Ďakujem

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    KEJKA Pozri príspevok
    má nárok na odpočet, prečo nie?
    Teda má aj nemá, závisí od toho, na aký účel bude tú budovu /nie firmu/ využívať. Ak má predstavu, že na dodania s DPHčkou /neoslobodené/, tak nárok na odpočet si uplatniť môže.
    Ďakujem Kejka, a je to aj v prípade, ak by pozemok bol prenajatý. Má nárok na odpočet dph a faktúru uplatniť v nákladoch?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.