Zavrieť

Porady

potrebne podnikanie? alebo nie?

Dobry den.
Som studentkou denneho studia vysokej skoly a chcela som sa opytat, keby som si chcela zarabatv oblasti internetu a viem, ze moje prijmy by boli nizsie ako 1/2 12xmin. mzdy je potrebne zacat podnikat,alebo ako? ak mi rozumiete. slo by o privyrabanie si, pricom moj mesacny prijem bol okolo 3000sk, teda rocne okolo 36,000. Mozem vlastnit a zarabat na webovej stranke do tejto sumy bez zivnosti?
Usporiadat
miroslav491 miroslav491

miroslav491 je offline (nepripojený) miroslav491

hm, tak podnikať v pravom slova zmysle musis min. so živnosťou, ak ju mas tak sa priprav na cely ten kolotoč podvojneh učtovania, typisovania priznani, odvodov atd. kedže vsak neprekročis ročne 12 násobok životneho minimalen mzdy mala by si byť od platena oslobodena (prvny rok podnikana sa neplatia do soc. poisťovna) no to je ten zložitejsi spôsob,, dalši je že to bude brane ako tvoje "osobny" biznis a budes podnikat de facto na čierno
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak si študentkou, skus svoje príjmy legalizovať formou dohody o brigádnickej práci študenta.
0 0
jankajankajanka jankajankajanka

jankajankajanka je offline (nepripojený) jankajankajanka

pokial neprekrocim 1/2 12xmin. mesacna mzda neplatim ziadne odvody, vsak?ani zdravotne poistenie, ani socialne a ani dane. hovorim spravne? ak teda bude moj prijem rocne okolo 36 000, alebo inak povedane do tej ciastky ktora je teraz asi 45 600sk tak nemusim ako student platit ziadne odvody je to tak? potrebujem nato ale zivnost ak som spravne pochopila alebo dohodu o vykonani brigadnickej cinnosti. ako ju ale ziskat ked by ten internetovy portal bol pisany na mna? cize to vlastne ide len formou zivnosti...ak dobre chapem. a co vsetko to znamena zaregistrovat si zivnost?
dakujem za vasu pomoc, ste mili
0 0
miroslav491 miroslav491

miroslav491 je offline (nepripojený) miroslav491

jo asi tak,, treba mať živnost a hlavne sa pripraviť na to účtovnictvo atd. čo sa tyka tych odvodov je to tak ale skus si zistiť ako je to v pripade tzv: minimálne zravotne poistenie, kolo toho som si nie isty. vela zdaru
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

jankajankajanka Pozri príspevok
pokial neprekrocim 1/2 12xmin. mesacna mzda neplatim ziadne odvody, vsak?ani zdravotne poistenie, ani socialne a ani dane. hovorim spravne? ak teda bude moj prijem rocne okolo 36 000, alebo inak povedane do tej ciastky ktora je teraz asi 45 600sk tak nemusim ako student platit ziadne odvody je to tak? potrebujem nato ale zivnost ak som spravne pochopila alebo dohodu o vykonani brigadnickej cinnosti. ako ju ale ziskat ked by ten internetovy portal bol pisany na mna? cize to vlastne ide len formou zivnosti...ak dobre chapem. a co vsetko to znamena zaregistrovat si zivnost?
dakujem za vasu pomoc, ste mili
To skús si to legalizovať formou dohody v príspevku KEJKA je podľa mňa treba chápať asi tak, že si nájdeš niekoho, kto bude na svoju živnosť (je jedno či FO alebo PO) majiteľom onej www stránky a Ty by si mala s ním (tým "majiteľom" stránky) dohodu o brig. práci študentov alebo inú. To by bolo najvýhodnejšie riešenie z hľadiska odvodov do fondov. Daň by Ti do výšky nezdaniteľnej časti ZD nebola zrážaná, lebo by si podpísala vyhlásenie ku zdaneniu. Celý problém je "mať majiteľa stránky". Nie je to ale problém neprekonateľný. To určite nie.
Prácu s www stránkou by si mala Ty, prizarobila by si si niečo ku štúdiu a malo by to svoje výhody aj pre priameho prevádzkovateľa tej stránky. Záleží od dohody, ako by tieto vzťahy fungovali čo najjednoduchšie.
0 0
miroslav491 miroslav491

miroslav491 je offline (nepripojený) miroslav491

nie je to neprekonatelny, ale zober si napr. teba DRAK vzal by si si to bremeno na seba, vedenie učtovictva, behanie po uradoch, vybavovanie parierov, danove priznania, odvody a to len preto aby si mohol "zabrigadovat" mladu babu

ne važe,,, skus to sama, držim palce
0 0
jankajankajanka jankajankajanka

jankajankajanka je offline (nepripojený) jankajankajanka

no, dakujem vam za rady, ale radsej teda zostanem pri klasickych manualnych brigadach kde sa za almuznu namakamako blazon, pretoze na toto si ja netrufam, aby som sama mala zivnost...neviem co to znamena, teda co k tomu potrebujem co to pre mna ako pre studenta znamena, ani ake su podmienky, povinnosti atd...ale aj tak vam dakujem za objasnenie situacie a podmienok, zelam vam vela stastia. Janka
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

miroslav491 Pozri príspevok
nie je to neprekonatelny, ale zober si napr. teba DRAK vzal by si si to bremeno na seba, vedenie učtovictva, behanie po uradoch, vybavovanie parierov, danove priznania, odvody a to len preto aby si mohol "zabrigadovat" mladu babu

ne važe,,, skus to sama, držim palce
No ja by som to postavil ináč.
Zaťaženie spočíva len v účtovníctve (aj mzdovom). Ako protihodnotu by som mal nákladovú položku. Pre študenta z okruhu povedzme príbuzných a pod. by som to urobil. Pre študenta by to bolo súčasne aj získavanie skúseností a možno aj test, čo chcem v budúcnosti robiť.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Nevzdávaš to príliš rýchlo?? Ten súhlas = poďakovanie za prianie.
0 0
jankajankajanka jankajankajanka

jankajankajanka je offline (nepripojený) jankajankajanka

ci sa nevzdavam prilis rychlo? asi ano, ale ja nemam vobec sajnu o ziadnom uctovnictve...mam 21 rokov a studujem ucitelstvo v materskej skole... nemam sajnu o nicom co sa tyka nejakej zivnosti. neviem ake su povinnosti odvody... nechcem zbytocne problemy kvoli tomu ze nieco niekam nepodam...
0 0
jankajankajanka jankajankajanka

jankajankajanka je offline (nepripojený) jankajankajanka

kam to vsetko zmizlo?
0 0
jankajankajanka jankajankajanka

jankajankajanka je offline (nepripojený) jankajankajanka

ci to nevzdavam prilis rychlo? no neviem. nemam ziadne skusenosti ani vedomosti co je potrebne k zivnosti. tak aby to slo podla zakonov. mam 21 rokov a som studentkou pedagogickej fakulty. ucim sa ako ucit deti v skolke... nie ake su "pravidla" ak si chcem zalozit zivnost. neviem ake su tam podmienky, odvody, vybavovacky, papierovacky. proste o tom nemam ani potuchy... a zbytocne problemy preto, ze som niekam nieco neodovzdala by mi asi nic neulahcili
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Tak potom ten Tvoj nápad, to bola len taká rýchlovka a dávaš ju teda nabok.

No skús si to ešte nechať prejsť hlavou. Je totiž fajn mať aj vlastné nezávislé zdroje, skúsiť si "na nečisto" zarábanie. A tá www nejak súvisela s tou MŠ, čiže asi Tvojou budúcou profesiou? Možno v okruhu svojich známych máš napr. ekonóma /-ku, resp. otrkaniešieho živnostníka a možno sa predsa len niečo podarí.
Veľa šťastia!


jankajankajanka Pozri príspevok
ci to nevzdavam prilis rychlo? no neviem. nemam ziadne skusenosti ani vedomosti co je potrebne k zivnosti. tak aby to slo podla zakonov. mam 21 rokov a som studentkou pedagogickej fakulty. ucim sa ako ucit deti v skolke... nie ake su "pravidla" ak si chcem zalozit zivnost. neviem ake su tam podmienky, odvody, vybavovacky, papierovacky. proste o tom nemam ani potuchy... a zbytocne problemy preto, ze som niekam nieco neodovzdala by mi asi nic neulahcili
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

jankajankajanka Pozri príspevok
ci to nevzdavam prilis rychlo? no neviem. nemam ziadne skusenosti ani vedomosti co je potrebne k zivnosti. tak aby to slo podla zakonov. mam 21 rokov a som studentkou pedagogickej fakulty. ucim sa ako ucit deti v skolke... nie ake su "pravidla" ak si chcem zalozit zivnost. neviem ake su tam podmienky, odvody, vybavovacky, papierovacky. proste o tom nemam ani potuchy... a zbytocne problemy preto, ze som niekam nieco neodovzdala by mi asi nic neulahcili
Myslím, že by bolo dobré začať podnikať. Založiť živnosť nie je až tak zložité a aj to stojí to pomerne málo. Spolu zo založením živnosti je ešte treba oznámiť na daňový úrad, do soc.poist. a zdrav.poisť., že si začala podnikať a upozorniť, že to je popri štúdiu. Do sociálnej poisťovne sa nerobia odvody, pokiaľ tvoje príjmy, teda všetko za čo ti zaplatia neprekročí cca 97 200,- Skk. Rovnako by to malo byť aj v zdravotnej poisťovni. (vraj je to v návrhu zákona - zatiaľ tuším je povolená polovica). Vystavovať faktúry a príjmové doklady by nemal byť problém. Ohľadom účtovníctva by bolo dobré nájsť si radšej účtovníčku, tá Ti poradí aj ohľadom všetkých potrebných dokladov, ale ak sa Ti bude chcieť vedieť viac o účtovníctve, mohla by si zvládnuť účtovanie v jednoduchom účtovníctve s paušálnymi nákladmi. Veľa sa dozvieš aj na týchto stránkach. Držím palce a prajem veľa odvahy.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Ja by som chcela poradiť v takomto probléme. Mám živnostníka, popri zamestnaní. V roku 2006 mal príjmy vyššie a vznikla mu povinnosť robiť odvody do SP. Poradila som mu, aby si na pol roka prerušil živnosť. Poslúchol ma, ale živnosť si do konca roka neobnovil. Ku koncu roka vystavil faktúru na cca 20.000,- Sk. Vraj mu niekto povedal, že to môže a že ani nemusí túto sumu priznávať, lebo je to oslobodené od dane. Ja s ním nesúhlasím, ale radšej sa pýtam, ak by som náhodou niečo nevedela.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

To s odvodami do SP je samozrejme pravda, ale tu je práve problém , resp. nechuť si komplikovať život o založeie živnosti. To nechce. A keďže by to chcelo zladiť minimalizáciu odvodov do fondov a aj minimalizáciu administratívnej náročnosti, tak preto sa bavíme o DoBPŠ.
0 0
jankajankajanka jankajankajanka

jankajankajanka je offline (nepripojený) jankajankajanka

mozem otazocku? co znamena "na necisto"?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

JAJA11 Pozri príspevok
Ja by som chcela poradiť v takomto probléme. Mám živnostníka, popri zamestnaní. V roku 2006 mal príjmy vyššie a vznikla mu povinnosť robiť odvody do SP. Poradila som mu, aby si na pol roka prerušil živnosť. Poslúchol ma, ale živnosť si do konca roka neobnovil. Ku koncu roka vystavil faktúru na cca 20.000,- Sk. Vraj mu niekto povedal, že to môže a že ani nemusí túto sumu priznávať, lebo je to oslobodené od dane. Ja s ním nesúhlasím, ale radšej sa pýtam, ak by som náhodou niečo nevedela.
Vie niekto o tom, že by bolo možné vystaviť faktúru, keď je živnosť pozastavená?
0 0
jankajankajanka jankajankajanka

jankajankajanka je offline (nepripojený) jankajankajanka

STRELEC Pozri príspevok
Tak potom ten Tvoj nápad, to bola len taká rýchlovka a dávaš ju teda nabok.

No skús si to ešte nechať prejsť hlavou. Je totiž fajn mať aj vlastné nezávislé zdroje, skúsiť si "na nečisto" zarábanie. A tá www nejak súvisela s tou MŠ, čiže asi Tvojou budúcou profesiou? Možno v okruhu svojich známych máš napr. ekonóma /-ku, resp. otrkaniešieho živnostníka a možno sa predsa len niečo podarí.
Veľa šťastia!
moja mamka ma za sebou obchodnu akademiu a troska sa takym veciam rozumie, ale nie som si ista ci by toto zvladla, nehovoriac o tom, ze uz teraz robi celej rodine rocne zuctovania dane, popri svojej praci takze ma toho celkom dost. este neviem coho by sa ta www tykala. teraz sa ucim programovat a chcela by som svoje vedomosti v tejto sfere nejako zurocit a skola je draha, preto stylom, ze by som natom aj rada zarobit aspon nieco na prilepsenie. verim, ze je fajn mat svoj vlastny zdroj penazi, len sa bojim aby som vydaje nemala vyssie ako prijmy...
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

jankajankajanka Pozri príspevok
mozem otazocku? co znamena "na necisto"?
Možno som sa vyjadril nepresne. Samozrejme som nemal na mysli niečo nelegálne!!! Dal som to do úvodzoviek a myslel som tým také niečo: vyskúšať si samostatné zarábanie , ale predsa len s priebežným poradenstvom pod hlavičkou skúsenejšej osoby (je jedno či FO alebo v PO, napr. majiteľ). Teda také niečo skúšobné. Čas by tiež ukázal, ako by sa darilo, ako by fungovala spolupráca. To dopredu človek nikdy nevie celkom odhadnúť. Jednoduchšie by sa začínalo i končilo pri tom spôsobe na dohodu, ako na živnosť. Je to aj lacnejšie. Vidím, že administratívnej záťaže sa dosť obávaš, hoci aj to by bola skúsenosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať