Zavrieť

Porady

Sci-Fi úvery

Ako získať úver, ak nie som marťan? Ja som laik, ktorý rozoznáva v úveroch nasl. výška úveru, doba splácania, úroková miera, účel využitia, spôsob a hodnota zábezpeky, no banky pre mňa už 4 roky vyvíjajú svoje "produkty" a stále nič, čo znamenajú 4 roky? cca 120 nových "produktov" t.j. v priemere 3 nové produkty roče od cca 10 bankových subj. za štyri roky.
A teraz moje fakty, žiadam úver 4,5mil. Sk na dostavbu polyfunkčného domu, ktorý má slúžiť na moje podnikanie a ubytovanie, súčastná hodnota je
6 mil.Sk, ktoré ponúkam ako zábezpeku spolu s troj izb. bytom v hodnote 1,6mil.Sk, hodnota budovy po dostavbe cca 10mil.Sk splatnosť úveru požadujem 20 rokov čo dáva mesačnú splátku od 30 do 35tis.Sk akceptujem!
Môžem vyhlásiť, že vybavenie úveru mi spôsobuje vrásky pred štyrmi rokmi som ich nemal.
Viem, že tieto údaje sú nie celkom dostatočné no v prípade potreby rozšírim, vopred ďakujem za rady.
Usporiadat
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
Nerozumiem dosť dobre, v čom chcete poradiť ? V tom , ako získať od banky úver ? ..... Na to je pomerne jednoduchá odpoveď: musíte banku presvedčiť, že úver dokážete splatiť zo svojej podnikateľskej činnosti.

Banky totiž nezaujíma to, či máte čím ručiť .... banky zaujíma to, či úver dokážete splatiť. To ručenie je tam preto, lebo by sa mohlo stať niečo nepredvídateľné.

Ak banku nedokážete presvedčiť, že úver dokážete splatiť, tak na úver zabudnite ...... jedine, že by ste ako bankovú záruku použil peňažný vklad vo výške úveru a úrokov z úveru.
0 0
panki panki

panki je offline (nepripojený) panki

Správne, potrebujem poradiť, ako získať úver, prípadne zmeniť systém
moje súčastné príjmi sú nepostačujúce, ale keby som aj osobne nepodnikal v priestoroch objektu, výnos z prenájmu nehnuteľnosti na ktorý je aj reálny záujem môže byť 60tis.Sk/mesiac.
No keby sa predsa stalo niečo nepredvídateľné prichádza na rad ručenie, ale tomu by ešte predchádzal predaj budovy povedzme za 8mil. z čoho by som uspokojil banku, teda byt a 3,5mil. Sk nestratím.
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
panki Pozri príspevok
Správne, potrebujem poradiť, ako získať úver, prípadne zmeniť systém
moje súčastné príjmi sú nepostačujúce, ale keby som aj osobne nepodnikal v priestoroch objektu, výnos z prenájmu nehnuteľnosti na ktorý je aj reálny záujem môže byť 60tis.Sk/mesiac.
No keby sa predsa stalo niečo nepredvídateľné prichádza na rad ručenie, ale tomu by ešte predchádzal predaj budovy povedzme za 8mil. z čoho by som uspokojil banku, teda byt a 3,5mil. Sk nestratím.
Ešte raz zopakujem - musíte presvedčiť banku, že dokážete splatiť úver - nič iné nie je podstatné. Ako to urobiť, to musíte vedieť už sám. Ak neviete, ako zabezpečiť splácanie úveru, nemá zmysel podnikať a treba rozostavanú stavbu predať.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ano - presne tak, treba presvedcit banku. Lenze v banke na riziku sedia zvycajne ludia, ktori o realnom podnikani nemaju ani potuchy, navratnost investicii nevedia posudit a preto je to take komplikovane...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

panki Pozri príspevok
Správne, potrebujem poradiť, ako získať úver, prípadne zmeniť systém
moje súčastné príjmi sú nepostačujúce, ale keby som aj osobne nepodnikal v priestoroch objektu, výnos z prenájmu nehnuteľnosti na ktorý je aj reálny záujem môže byť 60tis.Sk/mesiac.
No keby sa predsa stalo niečo nepredvídateľné prichádza na rad ručenie, ale tomu by ešte predchádzal predaj budovy povedzme za 8mil. z čoho by som uspokojil banku, teda byt a 3,5mil. Sk nestratím.
Systém nezmeníš.

Banky majú v tomto pravdu. Ty musíš mať taký príjem, aby si dokázal v priebehu životnosti úveru splácať mesačne tých 30-35 tisíc. Pokiaľ nebudeš mať ten príjem z prenájmu, z čoho chceš splácať mesačné splátky? Príjem z prenájmu budeš mať možno o rok - dva a čo dovtedy? Myslíš, že banka bude čakať? Ja byť na mieste banky, tiež by mi nestačila rozostavaná nehnuteľnosť.

Ručenie príde na rad až keď všetko ostatné zlyhá. Mnohí si myslia, že keď majú nehnuteľnosť za 10 mil., tak môžu dostať úver 10 mil. (alebo aspoň 9 mil). A čo by si urobil, keby banka zhabala celé ručenie úveru, lebo by si ho neplatil - t.j. stavbu aj ten tvoj byt? Potom by si začal hromžiť na banku, že je zlá, lebo nepočká so splátkami, lebo ty teraz nemáš z čoho platiť úver?

Je mi ľúto, ale nemôžem podporiť tvoj názor.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

misomiso Pozri príspevok
Ano - presne tak, treba presvedcit banku. Lenze v banke na riziku sedia zvycajne ludia, ktori o realnom podnikani nemaju ani potuchy, navratnost investicii nevedia posudit a preto je to take komplikovane...
Pamätám, ako v začiatkom 90. rokov banky "rozdávali" úvery rôznmy podnikateľom na základe nádherných podnikateľských plánov, kde bola naplánovaná vysoká návratnosť investícií. A ako to dopadlo? Miliardy nedobytných úverov.

Podnikateľ vidí svoj podnikateľský plán optimisticky, banky mu ten optimizmus trochu skrešú. Oni neposudzujú, či je podnikanie výnosné alebo nie, či má podnikateľ nádej v danej oblasti, ale jeho finančnú situáciu a zabezpečenie úveru.
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
misomiso Pozri príspevok
........Lenze v banke na riziku sedia zvycajne ludia, ktori o realnom podnikani nemaju ani potuchy, navratnost investicii nevedia posudit a preto je to take komplikovane...
Ale majú potuchy, len pre banku je jednoduchšie financovať 10 bezrizikových projektov ako jeden rizikový. A ak banky nemajú problém s nedostatkom príležitostí financovať nové bezrizikové projekty alebo aj rizikové projekty ale s bonitnými klientmi, je to pre nich jednoduchšie ísť do rizika so začínajúcim klientom, ktorý ani nie je schopný definovať, z čoho bude úver splácať (možno aj má záujemcov o prenájom, ale nemá ich zazmluvnených - a pokiaľ nie sú zazmluvnení, tak pre banku neexistujú).
0 0
panki panki

panki je offline (nepripojený) panki

Mnohý pracovníci bánk a finančný poradcovia mi radia aby som zmanipuloval daňové priznanie, je to tá správna cesta? mimochodom tanto krok by ma vyšiel na cca.130tis Sk + daňové preddavky, tento výdavok mi pomôže v splácaní úveru?
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
panki Pozri príspevok
Mnohý pracovníci bánk a finančný poradcovia mi radia aby som zmanipuloval daňové priznanie, je to tá správna cesta? mimochodom tanto krok by ma vyšiel na cca.130tis Sk + daňové preddavky, tento výdavok mi pomôže v splácaní úveru?
Tento krok Vám určite nepomôže v splácaní úveru (ak zmanipulujete daňové priznanie, určite nebudete mať vyššie príjmy, ktoré Vám pomôžu splácať úver).

Tento krok Vám akurát pomôže oklamať banku a priblížiť sa pomerne blízko k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu podľa ustanovenia § 222 ods. 1 Trestného zákona.
0 0
panki panki

panki je offline (nepripojený) panki

Začiatkom 90. rokov sa veru diali veci, ale to bolo o korupcii, o nej to je síce aj teraz ale v iných odvetviach.

Dovoľte aby som trocha pripomenul môj prípad budovu potrebujem dokončiť čo časovo sú max. 4mesiace za rok dva postavým aj štyri veže.
A ručenie 11,6 mil. ponúkam nie za 9,10mil. ale 4,5.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
A čo takto si požičať z nebankových subjektov. Tie nepožadujú dokladovanie podnikateľského plánu ani dostatočný príjem. Tam je dôležité ručenie. Keď tá návratnosť je taká vysoká a príjmy určite budú, stačí si požičať na pár mesiacov. Úrok je síce priam "marťanský", ale ak chcete investovať 130.000,- do falošného DP , tak potom to nevidím až taký problém. Keď bude budova postavená a prenájom zazmluvnený a príjmy zabezpečené, tak požiadať banku o prevádzkový úver, ručiť 10 mil budovou a vyplatiť nebankovku.

Ale upozorňujem, že tento spôsob pôžičky-úveru je VEĽMI rizikový !
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
Jozef I Pozri príspevok
A čo takto si požičať z nebankových subjektov. Tie nepožadujú dokladovanie podnikateľského plánu ani dostatočný príjem. Tam je dôležité ručenie. Keď tá návratnosť je taká vysoká a príjmy určite budú, stačí si požičať na pár mesiacov. Úrok je síce priam "marťanský", ale ak chcete investovať 130.000,- do falošného DP , tak potom to nevidím až taký problém. Keď bude budova postavená a prenájom zazmluvnený a príjmy zabezpečené, tak požiadať banku o prevádzkový úver, ručiť 10 mil budovou a vyplatiť nebankovku.

Ale upozorňujem, že tento spôsob pôžičky-úveru je VEĽMI rizikový !
Rozdiel medzi bankou a nebankovkou je v tom, že
- banku zaujíma iba to, či dokáže splatiť úver a ručenie ju nezaujíma.
- nebankovku nezaujíma to, či dokáže splatiť ale iba to, aké ručenie poskytne ..... a ak je vysoké ručenie, tak nebankovka priam dúfa, že to nedokáže splatiť, aby si zobrala ručenie.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Myslím, že presne to som aj napísal.
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
Použi hypotéku bez dokladovania príjmu. Podmienka je, že založená nehnuteľnosť musí mať 2x takú cenu ako výška úveru. Samozrejme podľa znalca a nie podľa teba. Robí to veľa bánk.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

panki Pozri príspevok
Začiatkom 90. rokov sa veru diali veci, ale to bolo o korupcii, o nej to je síce aj teraz ale v iných odvetviach.

Dovoľte aby som trocha pripomenul môj prípad budovu potrebujem dokončiť čo časovo sú max. 4mesiace za rok dva postavým aj štyri veže.
A ručenie 11,6 mil. ponúkam nie za 9,10mil. ale 4,5.
Keby som bol bankou, tak hneď ako prvé by mi napadlo, kde sa asi stala chyba, keď si začal s výstavbou a v polovici realizácie projektu nemáš financie na jej dokončenie. Ako si potom naplánoval výstavbu? Ako si urobil rozpočet? Ako si naplánoval financovanie stavby?

Nemusíš odpovedať, lebo nie som banka, ale zamysli sa nad tým alebo skús sa na to pozrieť z pohľadu banky.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Chobot Pozri príspevok
Keby som bol bankou, tak hneď ako prvé by mi napadlo, kde sa asi stala chyba, keď si začal s výstavbou a v polovici realizácie projektu nemáš financie na jej dokončenie. Ako si potom naplánoval výstavbu? Ako si urobil rozpočet? Ako si naplánoval financovanie stavby?

Nemusíš odpovedať, lebo nie som banka, ale zamysli sa nad tým alebo skús sa na to pozrieť z pohľadu banky.
Preco ste vsetci taki mudri? Ved vela ludi rozbieha svoje projekty s tym, ze na ne pocas realizacie zozenie uver. Inak by na Slovensku nemohol nikto s nicim zacat, pravda okrem Penty a JaT ale mam dojem, ze aj oni si beru uvery. My sme zacinali tiez takto - s vedomim, ze peniaze sa budu musiet zohnat v priebehu realizacie. A podnikanie uspesne bezi napriek tomu, ze na zaciatku neboli peniaze a aj potom to bolo tazke lebo hovorit s niektorymi ludmi z banky bolo velmi narocne. Nie j elahke debatovat s clovekom, ktory sa robi mudry, hoci mu chybaju casto vedomosti zo zakladnej skoly. Toto su bohuzial moje skusenosti s bankami.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

misomiso Pozri príspevok
Preco ste vsetci taki mudri? Ved vela ludi rozbieha svoje projekty s tym, ze na ne pocas realizacie zozenie uver. Inak by na Slovensku nemohol nikto s nicim zacat, pravda okrem Penty a JaT ale mam dojem, ze aj oni si beru uvery. My sme zacinali tiez takto - s vedomim, ze peniaze sa budu musiet zohnat v priebehu realizacie. A podnikanie uspesne bezi napriek tomu, ze na zaciatku neboli peniaze a aj potom to bolo tazke lebo hovorit s niektorymi ludmi z banky bolo velmi narocne. Nie j elahke debatovat s clovekom, ktory sa robi mudry, hoci mu chybaju casto vedomosti zo zakladnej skoly. Toto su bohuzial moje skusenosti s bankami.
Ľudia v bankách sa nerobia múdrymi, oni aj niečo vedia. Volá sa to risk management. Pri podnikaní by sa mal rozumný podnikateľ vyvarovať riziku, resp. snažiť sa ho minimalizovať dobrým naplánovaním projektu.

Odvážnemu podnikateľovi je to jedno. Nezhodnotí dostatočne riziká a čo potom, keď nezoženie ten úver? Niekoľkým sa to podarí, ale mnohým nie a celý projekt potom skrachuje.

Ja osobne by som sa napr. nepustil do stavby rodinného domu, keby som nevedel, ako si ho prefinancujem. Nebudem sa predsa spoliehať na to, že veď niekde úver zoženiem.

Áno, dá sa aj tak podnikať, ako uvádza misomiso, sem tam sa to podarí, ale je to riziko.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ja tvrdim, ze banky nevedia robit risk manazment. Netvrim, ze je to jednoduche spravne posudit riziko ja len sucho konstatujem, ze to nevedia. Dokazom toho je aj kopa zlych uverov v 90 rokoch a aj neopodstatnena opatrnost ktoru aplikuju teraz.

Ja som mal zaciatkom 90 rokov ponuku na jedno miesto v renomovanej lizingovej spol. Mojou ulohou by bolo prave posudzaovat riziko a projekty pri lizingu technologii. Ten clovek, co mi miesto ponukal vravel, ze mu tam klopu na dvere tyzdenne dvaja cerstvi absolventi VS ale ked vidi, ze sa ani nevedia predstavit a povedat co chcu, tak o nich nema zaujem. Hovoril, ze tam chce jednoduch niekoho "normanlneho". Ja som sa trocha dlho rozhodoval a nakoniec to miesto obsadil niekym inym. Teraz viem, ze ma asi Boh ochranoval. Nemal som vtedy ziadne skusenosti z podnikania a dnes viem, ze by som to nemohol robit dobre.

Ak by som bol riaditelom (akcionarom) banky a mal by som dosah na to, akych ludi dosadit na riziko, tak by to boli urcite ludia, ktori maju za sebou akukolvek uspesnu podnikatelsku historiu, ktori dokazali vybudovat vlastnu firmu. Ak niekto je schopny posudit navratnost a uspech kontra riziko, tak iba snad takyto clovek. Absolvent VS, ktory nikdy v praxi nepodnikal urcie nie.

Vela ludi sa smeje z toho, ze farari maju ludom radit v rodinnych zalezitostiach a dokonca v oblasti sexualneho zivota, ked s tym nemaju ziadne skusenosti. No - toto ja teraz nejdem rozvijat, ale je to dobry priklad na demonstrovanie toho, ako asi mozu rizikari v banke posudzovat realne rizika. Su virtualne vyskoleni a ziju vo virtualnom svete odrthnuti od reality. Mam s tym bohate vlastne skusenosti, absolvoval som nejake rozhovory.
0 0
panki panki

panki je offline (nepripojený) panki

ďakujem za všetky príspevky, no čakám skôr rady ako sa dostať k potrebným prostriedkom cez nejaké európske fondy, alebo niečo podobné.

Fakt, že podnikanie a investýcie sú bez plánovania nemožné, je mi zrejmý, ale plánovať sám zo sebou sa nedá a pokiaľ vaši obchodný partneri, v mojom prípade pracovníci finančných inš. zavádzajú sú plány zbytočné.

Pozemok som kúpil v roku 2003 ako investíciu, po konzultáciach z viacerími bankami, ktoré tvrdili, že úver môžem dostať, ak bude projekt a základy.
Na základe týchto inf. som začal z realizáciou. Potom som zas oslovil banky presne tri, ktoré tvrdili, že nie je problém, vtedy sa podmienky zmenili, trvali na dokončení 1.NP, tak som ho postavil, naťahovali ma niekoľko mesiacov nanosil som im kopu potvrdení, ale vždy niečo chýbalo, ale keby sa aspoň zhodovali v tom, že čo je problém, no vôbec a to som mal aj príjmi dostačujúce, jedna z najväčších absurdít bola, keď mi po troch mesiacoch povedali, že nie lebo mám auto na lízing a pritom bolo zahrnuté v podnikaní, alebo veľmi častou výhovorkou bolo, že príjmi z druhu môjho podnikania neakceptujú.
Skúsil som aj veľa finančných poradcov, tu sa oplatí spomenúť jednu medzinárodne pôsobiacu už viac desaťročí.
Stretol som sa z človekom nie nejakým ext. ale z takým čo má riadnu kanc. v rámci firmy a ubezpečil ma, že kombinovaný produkt je pre mňa ideálny, uzavriem poistku a bude, zobral ma aj do banky, kde som zas predložil zväzok papierov a pracovníčka sa vyjadrila, že je to ok. Potom som zaplatil poistku samozrejme, že tri mesiace vopred, šak podménky néé, tj. 51.000,-Sk a začal som vybavovať, zrazu (v priebehu dvoch mesiacov)bolo všetko zle a zamietli ma, požiadal som svojho poradcu o nápravu tak mi zo svojim šéfom vybavili, že úver dostanem, ale max. 1,5mil. to moju sit. neriešilo tak som to odmietol a zmluvu som vypovedal, vtedy zinkasovali daľších 51.000,-Sk, výpovedná lehota 3 mesiace, šak podménky néé.
viem, že je to nepodstatné, ale doteraz ma vyšlo riešenie úveru vac ako 200tis,-Sk a doť ma to .ere

50%né hypotéky bez dokladovania poznám, ale väčšinou neakceptujú rozostavané, alebo podnikateľské priestory a majú aj dosť vysoké úroky, moja predstava je do 7,5%.

Skúšal som aj financovanie cez nebankovku pri sume 4,5mil by som za dva roky, čo chcú ako min. doba trvania zmluvi, preplatil 1,28mil. To nie je pre mňa.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

panki Pozri príspevok
ďakujem za všetky príspevky, no čakám skôr rady ako sa dostať k potrebným prostriedkom cez nejaké európske fondy, alebo niečo podobné.
Samozrejme tu je kazda rada tazka ale ja to nevidim inak, ako na sukromneho investora - v podstate tak, ako to robim ja. Musis najs niekoho, z tvojho okolia, kto ti doveruje, ktoremu tu stavbu aj ukazes, vysvetlis co a ako, pre ktoreho to nebude iba virtualna nehnutelnost na papieri. A - samozrejme musi to byt niekto, kto ma volne prostriedky, ktore je ochotny takto investovat.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať