Zavrieť

Porady

Úhrada faktúry - 1/4-ina do výdavov

Kúpili sme nové dvere na budovu
31.100,- sk + montážne práce 2.300,- Sk, splu 33.400,- Sk + DPH.

Dlhodobý hmotný majetok je samostatná hnuteľná vec aleo súbor vrátene príslušenstva.
Chcem sa teda spýtať či tie montážne práce mám brať ako príslušenstvo???

A mám dať tie dvere ako samostatný majetok a odpisovať ho alebo to mám dať ako technické zhodnotenie budovy, na ktorých sú tie dvere namontované.


Podotázka:

Je možné, aby sme dali úhradu tej faktúry do VOZD len 1/4-inu z faktúry? (lebo budovu vlastnia 4 vlastníci)

a ako by sa to riešilo s DPH-čkou v tomto prípade? mohli by sme uplatniť tiež 1/4-inu, alebo sa takéto veci nerobia...

Prosím poraďte.


Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    b.breza je offline (nepripojený) b.breza

    b.breza
    Pred tým, ako ste kúpili nové dvere na budovu na nej žiadne neboli?
    Ak áno, ide len o opravu a údržbu, výmenu starých dverí za nové, čo je výdavok ovplyvňujúci ZD (nie samostatný majetok alebo techn. zhodnotenie).
    V žiadnom prípade nie je možné jednotlivým vlastníkom uplatniť odpočet 1/4 DPH. K odpočtu DPH je málo informácií.
    Napr. V budove sa podniká, na základe čoho? Majú spoluvlastníci zmluvu o združení?

    monyka je offline (nepripojený) monyka

    monyka
    Dvere na budove boli, samozrejme :-) len ma zmiatla tá suma.
    Áno v budove sa podniká ale v len 1/4-ine, preto som sa pýtala na uplatnenie výdavkov v 1/4-ine. Myslím, že nemajú žiadnu zmluvu, ostatný vlastníci 3/4-iny majú tie priestory ako byty, iba tá 1/4-ina sú nebytové priestory.
    A čo konkrétne by som mala uviesť ešte k tej DPH?

    b.breza je offline (nepripojený) b.breza

    b.breza
    Rozumiem tomu tak, že celú opravu dverí financoval podnikateľ, platiteľ DPH.
    Doporučujem urobiť aspoň zmluvu na opravu dverí s dátumom pred uskutočnením opravy tak, že každý vlastník bude znášať svoj podiel nákladov.
    Potom si môže dať podnikateľ do nákladov 1/4 z ceny bez DPH a odpočítať 1/4 DPH. Ak platil celú Fa zbytok sú nedaňové výdavky.

    monyka je offline (nepripojený) monyka

    monyka
    Áno, celú opravu financoval podnikateľ sám, čo si mi poradila, nad tým som aj ja rozmýšlala, že by to tak malo byť 1/4 do nákladov 1/4 DPH. Ale prečo si napísala že DPH v žiadnom prípade nie v tvojom včerajšom príspevku.
    Zmluvu asi robiť nebudú (ako poznám šéfka) ale napísali také prehlásenie, že si každý hradí svoju časť.
    Mala som na mysli, že či to nie je v rozpore so zákonom o účt.,príjme alebo DPH takéto dohody o uplatňovaní iba časti ...

    b.breza je offline (nepripojený) b.breza

    b.breza
    Predpokladala som, že všetci 4 vlastníci sú podnikatelia. Pýtala som sa aj na to, či majú uzavretú zmluvu napr. o združení. V takomto prípade by odpočet DPH uplatnil len 1 a to ten, ktorý je poverený vedením účtovníctva.
    V tvojom prípade musí byť doklad (faktúra) vystavena na firmu - živnostníka, ktorý si uplatňuje časť nákladov a DPH.

    monyka je offline (nepripojený) monyka

    monyka
    Nie, nie sú všetci podnikateľia, iba jeden, ostatný tam normálne bývajú v bytoch, to len my máme prerobený byt na nebytový priestor. Faktúra je vystavená na nás. Takže môžeme to uplatniť, tak ako píšeš?
    V podstate je dôležité to, aby sme si mohli uplatnič časť nákladov a časť DPH, že je faktúra na adresu podnikateľa, ak dobre chápem.

    krina je offline (nepripojený) krina

    krina
    Dobry den,
    Mam jedn otazku. SZCO prijma uhradu svojich vyslych faktur na osoby nie podnikatelsky ucet. Ako sa to zauctuje v JU?
    Vopred Vam velmi pekne dakujem

    Úhrada faktúry - 1/4-ina do výdavov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.