Zavrieť

Porady

cirkevne dane

uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

Chcela by som sa opýtať, či ste sa stretli s tým, že niekto, kto pracuje v zahraničí sa kvôli tomu, aby mu zo zárobku nestiahli daň pre cirkev, v ktorej je registrovaný, z tejto cirkvi odhlási.
Jeden známi sa v zahraničí ešte len "otrkáva". Ešte nemá poriadnu prácu a už mu prišiel papier. Kedže ide o dosť veľkú čiastu, zašiel na úrad a povypisoval nejaké tlačivá. Má cirkev hranice? Keď sa odlhásil v zahraničí, môže čakať, že odtiaľ príde na farsky urad, kde bol krstený nejaké oznámenie o vylúčení z cirkvi?
Usporiadat
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

uko Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať, či ste sa stretli s tým, že niekto, kto pracuje v zahraničí sa kvôli tomu, aby mu zo zárobku nestiahli daň pre cirkev, v ktorej je registrovaný, z tejto cirkvi odhlási.
Jeden známi sa v zahraničí ešte len "otrkáva". Ešte nemá poriadnu prácu a už mu prišiel papier. Kedže ide o dosť veľkú čiastu, zašiel na úrad a povypisoval nejaké tlačivá. Má cirkev hranice? Keď sa odlhásil v zahraničí, môže čakať, že odtiaľ príde na farsky urad, kde bol krstený nejaké oznámenie o vylúčení z cirkvi?
Netuším o akú krajinu ti konkrétne ide, ale môžem poskytnúť info týkajúce sa Rakúska. Vystúpiť z cirkvi musí u nás a priniesť potvredenie zo slovenského farkského úradu, že vystúpil z cirkvi. Konkrétne ja som túto možnosť nevyužila, pretože to pre mňa nebol dôvod vzdať sa svojho vierovyznania. Ale tiež som hľadala riešenie a našla som. Prispievam každoročne do farnosti, v ktorej žijem tu na Slovensku, robila som to aj predtým dobrovoľne, len kňaz mi vždy vydá potvrdenie, že som u nás zaplatila cirkevný poplatok (samozrejme v hodnote akú vyžaduje rakúska cirkev). Cirkev v Rakúsku odo mňa vyžadovala dosť vysoký poplatok, ale vedela som sa brániť a podarilo sa nám dohodnúť na poplatku, aby boli obe strany spokojné. Okrem toho túto daň uvádzaš pri žiadosti o vrátenie dane.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

to čo je registrácia v cirkvi ?
Ako sa ja dozviem a hlavne môj zahraničný zamestnávateľ , či som registrovaná ?

Sú nejaké lehoty na registráciu ?
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

ludmilla Pozri príspevok
Netuším o akú krajinu ti konkrétne ide, ale môžem poskytnúť info týkajúce sa Rakúska. Vystúpiť z cirkvi musí u nás a priniesť potvredenie zo slovenského farkského úradu, že vystúpil z cirkvi. Konkrétne ja som túto možnosť nevyužila, pretože to pre mňa nebol dôvod vzdať sa svojho vierovyznania. Ale tiež som hľadala riešenie a našla som. Prispievam každoročne do farnosti, v ktorej žijem tu na Slovensku, robila som to aj predtým dobrovoľne, len kňaz mi vždy vydá potvrdenie, že som u nás zaplatila cirkevný poplatok (samozrejme v hodnote akú vyžaduje rakúska cirkev). Cirkev v Rakúsku odo mňa vyžadovala dosť vysoký poplatok, ale vedela som sa brániť a podarilo sa nám dohodnúť na poplatku, aby boli obe strany spokojné. Okrem toho túto daň uvádzaš pri žiadosti o vrátenie dane.
ďakujem. presne o rakúsko ide. ale nepýtali potvrdnie. vypísali si svoje tlačivo kde sa uvádzal aj farsky urad, datum krstu a podobne. on sa tiež nechce vzdať vierovyznania.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Johanka Pozri príspevok
to čo je registrácia v cirkvi ?
Ako sa ja dozviem a hlavne môj zahraničný zamestnávateľ , či som registrovaná ?

Sú nejaké lehoty na registráciu ?
Tak napríklad vypisuješ žiadosť o pobyt v krajine, kde uvádzaš vierovyznanie. (to bol môj prípad), a o niekoľko mesiacov ma cirkevný úrad kontaktoval.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

A ak sa nehlásim k žiadnej cirkvi ? Ale napr. pokrstená by som bola, lebo ma rodičia dali ... ? To by som už bola evidovaná ... Tomuto fakt nerozumemiem, ale zaujalo ma to.
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

Johanka Pozri príspevok
to čo je registrácia v cirkvi ?
Ako sa ja dozviem a hlavne môj zahraničný zamestnávateľ , či som registrovaná ?

Sú nejaké lehoty na registráciu ?
no v cirkvi si registrovaná už len tým, že si pokrstená. na internete som našla, že rakušania si ťa vyhľadajú automaticky, keď si nahlásiš pobyt. bezohľadu na to, či zarábaš.
http://www.izurnal.sk/index.php?Item...tent&task=view
0 0
pravnicka pravnicka

pravnicka je offline (nepripojený) pravnicka

Nepočula som síce o takom prípade. Viem, že v Rakúsku je cirkev - katolická odlúčená od štátu. Znamená to, že nedostáva príspevky od štátu. Ale má právo žiadať od pokrstených - katolíkov, aby platil cirkevnú daň. Je to zo zákona Rakúska.
Slovenská republika ešte neschválila zákon o odlúčení cirkvi od štátu. To znamená, že ten váš známy nie je povinný platiť dane cirkvi v tejto krajine. A okrem toho nie je povinný uvádzať, či je veriaci alebo nie. je to jeho súkromná vec.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

pravnicka Pozri príspevok
Nepočula som síce o takom prípade. Viem, že v Rakúsku je cirkev - katolická odlúčená od štátu. Znamená to, že nedostáva príspevky od štátu. Ale má právo žiadať od pokrstených - katolíkov, aby platil cirkevnú daň. Je to zo zákona Rakúska.
Slovenská republika ešte neschválila zákon o odlúčení cirkvi od štátu. To znamená, že ten váš známy nie je povinný platiť dane cirkvi v tejto krajine. A okrem toho nie je povinný uvádzať, či je veriaci alebo nie. je to jeho súkromná vec.
Je pravda, že vôbec nemusí uvádzať či je alebo nieje veriaci, ale cirkevná daň sa odvíja od príjmu a daní t.j. ak už uviedol, že je katolík a príjem má v Rakúsku a platí tam dane, tak je povinný platiť cirkevnú daň.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ludmilla Pozri príspevok
Je pravda, že vôbec nemusí uvádzať či je alebo nieje veriaci, ale cirkevná daň sa odvíja od príjmu a daní t.j. ak už uviedol, že je katolík a príjem má v Rakúsku a platí tam dane, tak je povinný platiť cirkevnú daň.
Aj o tom je odluka cirkvi od štátu.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Tweety Pozri príspevok
Aj o tom je odluka cirkvi od štátu.
U nás ich vlastne platí každý veriaci i neveriaci.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

ludmilla Pozri príspevok
Je pravda, že vôbec nemusí uvádzať či je alebo nieje veriaci, ale cirkevná daň sa odvíja od príjmu a daní t.j. ak už uviedol, že je katolík a príjem má v Rakúsku a platí tam dane, tak je povinný platiť cirkevnú daň.
Veď práve o tom to je, že to môže, ale nemusí uvádzať. Čiže, keď sa chce vyhnúť platenie dane cirkvi, tak to tam neuvedie.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

ludmilla Pozri príspevok
U nás ich vlastne platí každý veriaci i neveriaci.
Ano, presne tak, platime to vsetci, rovano ako platime vsetci dotacie na hromadnu dopravu (v autobuse som uz nesedal aspon 15 rokov), na skolstvo (nie kazdy ma deti), a ine a ine veci.

Treba sucasne ale povedat, ze aj uzitok z existencie cirkvi maju vsetci (viac - menej samozrejme) pretoze na cirkevnu skolu vam dieta zoberu bez ohladu na to, ci ste veriaci (a mnohi rodicia - neveriaci vyuzivaju vyskokej urovne na niektorych cirk skolach) a napr. charitnu pomoc tiez poskytuje cirkev vsetkym.
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

ďakujem všetkým za príspevky. nechala som nejak začínať neštastnú debatu o cirkvi a peniazoch. skôr som chcela vedieť ten praktický dopad pre konkrétneho človeka. lebo keď som sa nedávno vydávala, tak pán farár na predmanželskej náuke spomínal práve to, že mladí idú do zahraničia. Aby neplatili tieto vysoké dane, tak sa nechajú vylúčiť z cirkvi. potom keď zarobia, vrátia sa domov a zrazú sa chcú ženiť/vydávať... Zaujalo ma to, ale vôbec sa ma to netýkalo. Až teraz tento kamarát. On ešte nemá prácu, len sa prihlásil na prechodný pobyt k priateľke, ktorá v rakúsku žije. neviem, či niekde uvádzal, že je katolík. keď sa s ním spojím, dám viac info.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

No ved prave - u nas tento problem zatial necitime, pretoze cirkev je financovana (skor spolufinancovana) statom. Platenie cirkevnej dane (na zapade) je v podstate dobrovolne platenie dane, nakolko prislusnost k cirkvi je dobrovolna. Samozrejme - vseobecny pristup k plateniu dani je taky, ze uz samotny pojem "dobrovolne platenie dane" znie zrejme vacsine ludi velmi paradoxne a smiesne. Ale myslim, ze aj v svetskej legislative su pripady, ked sa clovek moze rozhodnut, ci bude dobrovolny poistenec, alebo poziada o platcovstvo DPH, hoci nemusi - nie? Skratka - musi si zratat, co je pre neho vyhodnejsie. Nieco plati, nieco dostava. Samozrejme rozhodnut sa platit za nieco, za co nemusim, chce urcitu davku uvedomelosti, respektive - inak povedane, ten dotycny si musi byt vedomy toho, ze za to, ze je v cirkvi aj nieco dostava. Potom sa takato platba dostane na rovnaku uroven ako platba za plyn alebo kabl. tel, clovek ju plati preto, ze nechce mrznut, alebo sediet pred vypnutou budkou.

Preto si myslim, ze prave platenie tejto dane (v prislusnych krajinach) odlisi skutocnych veriacich od tych, ktori sa sice u nas napisu do scitania obyvatelov ako katolici, ale v skutocnosti sa nimi ani necitia a vacsinou robia hanbu aj v inych oblastiach - potom sa na nich poukazuje "vidite? tento chodi do kostola - a ohovara a kradne". Mozno takyto clovek by ani nechodil do kostola, ak by to nebolo "zadarmo".
0 0
Vlado.s Vlado.s

Vlado.s je offline (nepripojený) Vlado.s

Taký klasický východniar
Tak a je to tu. Tieto príspevky ma opäť utvrdili v mojom presvedčení, že cirkev je len veľmi šikovný výmysel zopár ľudí, ktorí prišli na to ako ťahať z ľudí peniaze. Osobne som veriaci, ale zároveň neznášam cirkevné zriadenie, lebo je to len banda priživníkov. Uznávam mníchov, ako napr. Františkáni. Tí si nezakladajú na daniach, ale žijú z toho čo sami vyprodukujú. Kypí vo mne žlč,keď vidím cirkevných hodnostárov pri nejakej významnej svätej omši ako sa riadne vypasení a honosne vyobliekaní sotva hýbu pri tom oltári. Vodu kážu, víno pijú. Sú to obyčajní pokrytci. Fuj.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Vlado.s Pozri príspevok
Tak a je to tu. Tieto príspevky ma opäť utvrdili v mojom presvedčení, že cirkev je len veľmi šikovný výmysel zopár ľudí, ktorí prišli na to ako ťahať z ľudí peniaze. Osobne som veriaci, ale zároveň neznášam cirkevné zriadenie, lebo je to len banda priživníkov. Uznávam mníchov, ako napr. Františkáni. Tí si nezakladajú na daniach, ale žijú z toho čo sami vyprodukujú. Kypí vo mne žlč,keď vidím cirkevných hodnostárov pri nejakej významnej svätej omši ako sa riadne vypasení a honosne vyobliekaní sotva hýbu pri tom oltári. Vodu kážu, víno pijú. Sú to obyčajní pokrytci. Fuj.
Ak by si bol veriaci, tak by si vedel, ze cirkev nie su iba ti (obcas) "vypaseni" hodnostari ale predovsetkym, veriaci, teda aj ty sam. Rovanko, ako slovensky narod, spolocnost, alebo hoci stat, sme my vsetci, nie Fico, Paska a Gasparovic.

Ak by si bol veriaci a chodil na bohosluzby napr. k Frantiskanom v Blave, tak by si vedel, ze ziju z:

- statnych subvencii ako aj vsetci ostatni knazi na slovensku.
- vyberaju pri svatych omsiach.
- vyhlasuju mimoriadne zbierky, ako napr, teraz, na malovku kostola, teda prijmaju milodary.

A co "produkuju"?

No - neprodukuju snad zemiaky alebo psenicu, ako to naznacujes v svojom prispevku, ale:

- sluzia svate omse, ich kazne su velmi hlboke a vyhladavane veriacimi z celej Blavy.
- spovedaju veriacich tak, ze si na nich najdu cas a vedia ich posunut duchovne dalej, nie povrchne, ako sa to stava niekedy v inych farnostiach, kde farar ma tolko povinnosti, ze jednoducho nema cas.
- pracuju s mladezou, davaju jej zmysel zivota a napln, travia s mladymi volny cas.
- urcite este aj ine veci, o ktorych neviem, ale urcite su to veci duchovneho charakteru, nie praca na poli.

Teda robia presne to, co aj ini knazi na slovensku, ibaze to robia kvalitne, mysim aj preto, ze na to maju viac casu, ako farari vo farnostiach.

A - napokon - ak by si bol veriaci, tak by si vedel, ze to nie sme my, ktori maju hodit kamenom alebo kricat FUJ, pretoze "nesudte a nebudete sudeni". Ak niekto nekona tak ako ma, trest si ho najde aj bez tvojho FUJ, mozes si byt isty.
0 0
Emwa Emwa

Emwa je offline (nepripojený) Emwa

Pekny vecer,
som "veriaca", nemam nic proti tvrdo veriacim, ale nechapem, preco napr.
farari v obciach sluzia bohosluzby za zomretych len za "prispevky". Stale som si myslela, ze je to ich povinnost /su statni zamestnanci a beru plat/. Ked som v minulom roku dostala fa od farara jednej farnosti z komentarom " ak bude potreba vacsiu sumu, ohlaste sa, u nas to aj tak nikto nekontroluje", bola som prekavapena. Co si o tom myslite vy ?
0 0
Emwa Emwa

Emwa je offline (nepripojený) Emwa

p.s.oprava .... s komentarom...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Emwa Pozri príspevok
Pekny vecer,
som "veriaca", nemam nic proti tvrdo veriacim, ale nechapem, preco napr.
farari v obciach sluzia bohosluzby za zomretych len za "prispevky". Stale som si myslela, ze je to ich povinnost /su statni zamestnanci a beru plat/. Ked som v minulom roku dostala fa od farara jednej farnosti z komentarom " ak bude potreba vacsiu sumu, ohlaste sa, u nas to aj tak nikto nekontroluje", bola som prekavapena. Co si o tom myslite vy ?
Neviem, ale ja mam pocit, ze ten "poplatok" za odsluzenie omse za zosnuleho je iba dobrovolny, aj ked pripustam, ze moze byt v mnohych farnostiach "tvrdo doporuceny". V podstate ani do zvonceka na omsi nemusis dat, je to dobrovolne, kludne sa mozes zucastnovat omsi uplne bezplatne, dokonca mozes chodit do kostola aj denne a nemusis tam hodit ani korunu.

Ale ak si rozumna, potom neverim, ze by ti nebolo trapne neprispiet, pretoze ako uctovnicka si mozes lahko zratat, ze farar z 10.000 platu asi tazko moze financovat chod fary a kostola, vyzdobu kostola, upratovanie (ktore je vacsinou dobrovolne, ale tipujem, ze ty sa ho nezucastnujes) a hlavne opravy cirkevnych budov (hlavne kostola), ktore su spravidla vsetky pamiatkovo chranene, takze ich udrzba je niekolkonasobne drahsia, ako udrzba inych budov, kde mozes dat hoci brizolit, na strechu napr. asfaltovy sindel a pod.

Pokial viem, tak cirkev dostava peniaze iba na platy duchovnych, ale financuje udrzbu mnohych pamiatok, ktore mimochodom pomahaju turistickemu ruchu. Navyse spolufinancuje cirkevne skoly, charitu, centra pre mladez (aby nefetovali pod branou) a mnohe zdravotnicke zariadenia napr. chodte sa pozriet, k Milosrdnym bratom v Blave, ako to tam vyzera - lieceny tam moze byt kazdy, nie len veriaci. Tiez sa mozete ist pozriet napr. do gymnazia Matky Alexie v Blave, (je to snad jedina skola na Slovensku, za ktoru by sme sa nemuseli hanbit v pripade zahranicnej navstevy) a zistit si uroven vyuky. Rovnako aj tam chodia deti neveriacich.

Napriek tomuto vsetkemu, mozes chodit na bohosluzby uplne bezplatne, a trufam si tvrdit, ze mas aj narok na odsluzenie svatej omse za zosnuleho bezplatne. Argumentovat ale musis nie na Porade, ale priami knazovi, ak od teb apyta peniaze. Som presvedceny, ze ak by si mala vo svojej farnosti nejakeho menej ustretoveho, ak budes trocha hladat, isto najdes ineho, ktory ti to spravi bezplatne.
0 0
Vlado.s Vlado.s

Vlado.s je offline (nepripojený) Vlado.s

Taký klasický východniar
misomiso Pozri príspevok
Ak by si bol veriaci, tak by si vedel, ze cirkev nie su iba ti (obcas) "vypaseni" hodnostari ale predovsetkym, veriaci, teda aj ty sam. Rovanko, ako slovensky narod, spolocnost, alebo hoci stat, sme my vsetci, nie Fico, Paska a Gasparovic.

Ak by si bol veriaci a chodil na bohosluzby napr. k Frantiskanom v Blave, tak by si vedel, ze ziju z:

- statnych subvencii ako aj vsetci ostatni knazi na slovensku.
- vyberaju pri svatych omsiach.
- vyhlasuju mimoriadne zbierky, ako napr, teraz, na malovku kostola, teda prijmaju milodary.

A co "produkuju"?

No - neprodukuju snad zemiaky alebo psenicu, ako to naznacujes v svojom prispevku, ale:

- sluzia svate omse, ich kazne su velmi hlboke a vyhladavane veriacimi z celej Blavy.
- spovedaju veriacich tak, ze si na nich najdu cas a vedia ich posunut duchovne dalej, nie povrchne, ako sa to stava niekedy v inych farnostiach, kde farar ma tolko povinnosti, ze jednoducho nema cas.
- pracuju s mladezou, davaju jej zmysel zivota a napln, travia s mladymi volny cas.
- urcite este aj ine veci, o ktorych neviem, ale urcite su to veci duchovneho charakteru, nie praca na poli.

Teda robia presne to, co aj ini knazi na slovensku, ibaze to robia kvalitne, mysim aj preto, ze na to maju viac casu, ako farari vo farnostiach.

A - napokon - ak by si bol veriaci, tak by si vedel, ze to nie sme my, ktori maju hodit kamenom alebo kricat FUJ, pretoze "nesudte a nebudete sudeni". Ak niekto nekona tak ako ma, trest si ho najde aj bez tvojho FUJ, mozes si byt isty.
To, že som veriaci znamená, že verím v Boha a nie v cirkevné zriadenie. To pre mňa nie je potrebné.

Moje FUJ nie je súdením, ale vyjadrením môjho názoru, podľa skúsenosti, ktoré s nimi mám.

Ano mal som na mysli produkciu ako potraviny pre seba a iné veci na predaj, pre zabezpečenie chodu. Zmýlil som sa v názve, označil som ich za Františkánov, no sú to iní mnísi. Neviem ako sa volajú, ale viem, že žijú niekde na ostrove (pri Francuzku alebo tam niekde), vyrábajú víno, rôzne kríže ... a ich predajom návštevníkom si zabezpečujú čo nedokážu sami vyprodukovať. A popri tom robia všetko to, čo si spomínal o Františkánoch.To sú podľa mňa skutoční poslovia boží. Toto je obeta a nie to čo robia naši kňazi a spol. Povedal by som, že 70% našich kňazov si to vybralo ako pohodlný spôsob života. Odrecitujem svoje, trocha pozívam pri spovedi a hurá na futbal.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať