Zavrieť

Porady

"Podnájom" predmetu leasingu 3.osobe

Prosím o radu. Mam "zmluvu o podnajme stroj.zariadenia" - vraj podla §630 a nasl.Obchod.zakonnika - podla ktorej " prenajimatel ako najomca so suhlasom vlastnika prenechava podnajomcovi /3.osobe/ do užívania stroj.zariadenie na urcitu dobu..."
Rozumiem tomu asi tak, ze istá a.s. ako prenajimatel ma na leasing stroj.zariadenie, ktore prenajima dalej 3. osobe SZCO -na zaklade spominanej zmluvy. SZCO plati za to mesacne urcitu sumu na zaklade faktury vystavenej a.s.
Je to pravne v poriadku ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Predpokladám, že pre tretieho je to klasická nájomná zmluva. Prvý nájomca má súhlas prvého prenajímateľa - vlastníka. Nevidím v tom problém žiaden problém, ani právny ani účtovný, ani daňový.
    Ak ide o strojné zariadenie, potom by som radšej odporúčal vypracovať zmluvu podľa § 663 a nasl. Občianskeho zákonníka.

    ede je offline (nepripojený) ede

    ede
    Dakujem za reakciu..
    No, zmluva je na svete od 10/2007, ja sa to len teraz pokusam uctovat. Zmluva sa vola "Zmluva o podnajme ...".
    Mam este otazku - ako teda uctovat mesacne najomne u tej tretej osoby -SZCO /v JÚ/. Najomne - ako VOZD alebo ako VNZD, zariadenie zaradit a odpisovat? Ako urcim OC tohto majetku, ak ho mam zaradit a odpisovat? Poznam len vysku mesacnej splatky najomneho - podla zmluvy o podnajme.

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Sorry, nepoznám jednoduché účtovníctvo.
    Ak ide u tretej strany o operatívny nájom (teda na určitú dobu, bez práva kúpy, teda nie finančný leasing), neúčtuje sa o obstarávacej cene a odpisoch, ale o nákladoch na nájomné.
    Takže treba v prvom rade jednoznačne definovať vzájomný vzťah.

    ede je offline (nepripojený) ede

    ede
    No prave to ma zmiatlo...Tiez som to najprv pochopila ako operativny prenajom, to je jasne aj v JU. No v zmluve sa v ostat.dojednaniach dohodli, ze "prenajimatel sa zavazuje odpredat predmet najmu najomcovi do 15 dni od uskutocnenia prevodu predmetu leasingu na prenajimatela....za zostatkovu cenu 1000,-SK". A tu som zacala vahat ...
    Ale tiez sa skor priklanam k tomu, ze je to operativny prenajom, teda mesacne najomne uctujem do VOZD a predmet prenajmu som nezaradovala ani neodpisujem.
    Dakujem.

    vladenl je offline (nepripojený) vladenl

    vladenl
    ede Pozri príspevok
    No prave to ma zmiatlo...Tiez som to najprv pochopila ako operativny prenajom, to je jasne aj v JU. No v zmluve sa v ostat.dojednaniach dohodli, ze "prenajimatel sa zavazuje odpredat predmet najmu najomcovi do 15 dni od uskutocnenia prevodu predmetu leasingu na prenajimatela....za zostatkovu cenu 1000,-SK". A tu som zacala vahat ...
    Ale tiez sa skor priklanam k tomu, ze je to operativny prenajom, teda mesacne najomne uctujem do VOZD a predmet prenajmu som nezaradovala ani neodpisujem.
    Dakujem.
    no ja nie som v odpisovaní úplne doma, ale zo znenia v zmluve mi vychádza, že budete mať právo stať sa vlastníkom potom ako sa staen vlastníkom prenajímateľ. Nemá to žiadny vplyv na odpisovanie?

    ede je offline (nepripojený) ede

    ede
    No a som tam kde som bola na zaciatku....
    Ma este niekto s tymto skusenosti ?
    Alebo co je smerodajne k urceniu, kto je povinny predmet najmu zaradit a odpisovat ?

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Skúsme zvážiť túto variantu:
    Pre prvého prenajímateľa ide o finančný leasing, prvý nájomca je pre teba prenajímateľ. Je otázka, či má v predmete podnikania prenájom formou leasingu, či má od prvého prenajímateľa právo uzavrieť leasingovú zmluvu. je možné, že so súhlasom prvého prenajímateľa s podnájmom, môže ísť o operatívny podnájom, ktorý sa ukončí kúpou.
    Treba zistiť presne zadefinovanie zmluvného vzťahu. Bez toho len tápeme o všelijakých možnostiach. A tých je veľa.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    ede Pozri príspevok
    No a som tam kde som bola na zaciatku....
    Ma este niekto s tymto skusenosti ?
    Alebo co je smerodajne k urceniu, kto je povinny predmet najmu zaradit a odpisovat ?
    Podľa mňa je potrebné vychádzať z definície finančného prenájmu v zmysle § 2 písm. s) ZoDP. Podmienkou v zmysle bodu 1 je prechod vlastníckeho práva bez zbytočného odkladu po ukončení nájmu z prenajímateľa na nájomcu. Vlastnícke právo k predmetu leasingu má len pôvodný prenajímateľ, teda len ten môže uzatvoriť zmluvu o finančnom prenájme s prvým nájomcom. A len prvý nájomca môže zaradiť predmet prenájmu do obchodného majetku a odpisovať ako majetok obstarávaný finančným prenájmom. Tá ďalšia zmluva s "podnájomcom" - bez ohľadu na to, ako je formulovaná - je z hľadiska vlastníckych vzťahov len akousi zmluvou o budúcej zmluve a určite nespĺňa podmienky vyžadované pre finačný leasing. Podnájom sa podľa mňa môže účtovať len ako obyčajný resp. operatívny nájom - bez zaradenia a odpisovania majetku u podnájomcu. Ten bude môcť majetok zaradiť až po ukončení leasingu prvým nájomcom, nadobudnutí do vlastníctva a jeho následnom odpredaji podnájomcovi.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    ede Pozri príspevok
    Najomne - ako VOZD alebo ako VNZD, zariadenie zaradit a odpisovat? Ako urcim OC tohto majetku, ak ho mam zaradit a odpisovat? Poznam len vysku mesacnej splatky najomneho - podla zmluvy o podnajme.
    Majetok sa nezaradí a neodpisuje (odpisuje ho leaasingový nájomca), VOZD je len dohodnuté mesačné nájomné (v JÚ uhradené, pri prípadnej nepravidelnej splátke resp. splátke vopred časovo rozlíšené).

    ede je offline (nepripojený) ede

    ede
    Ano prvy najomca je pre mna prenajimatel, predmete podnikania ma aj prenajom formou leasinge - je to a.s., ktora sa zaobera leasingom /mame u nich aj leasing.zmluvy. A z ostatnych dojednani v zmluve o podnajme usudzujem, ze sa teda jedna o "operativny prenajom, ktory sa..... za dodrzania ostat.ustanovení zmluvy, ukonci kupou."
    Dakujem, vdaka vam som sa v tom zorientovala....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.