Zavrieť

Porady

Náklady na os.auto zaradené v OM.

Dobrý deň prajem všetkým a prosím skúsených o pomoc.
SZČO kúpil v 2/2007 os. automobil zaradil ho do obch.majetku , auto používal aj na súkromné jazdy, viedol si knihu jázd/80-90% jázd sú služobné /spotreba PHM mi je jasná.
Pomôžte prosím :
- OC auta je 90.000,-Sk - môže si uplatniť odpis z celej OC auta ?
- zákonné poistenie a daň z MV - môže účtovať celú sumu ako VOZD ?
Alebo môže dať do VOZD len 80% ,ako je spotreba PHM ?
A ešte priemerná spotreba PHM v nových TP nie je uvedená , ako ju zistím ? /zo starého TP pred prepisom auta som ju neodpísala a teraz mám problém /. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    K odpisu auta citujem § 24 zákona o dani z príjmov: ods. (4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.
    Čo sa týka dani z MV resp. zákonného poistenia, tam by som nedal do VOZD plnú sumu.
    Naposledy upravil ekopo : 06.02.08 at 18:11 Dôvod: po zvážení pridané zvýraznené "ne"

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    aťka šebová Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem všetkým a prosím skúsených o pomoc.
    SZČO kúpil v 2/2007 os. automobil zaradil ho do obch.majetku , auto používal aj na súkromné jazdy, viedol si knihu jázd/80-90% jázd sú služobné /spotreba PHM mi je jasná.
    Pomôžte prosím :
    - OC auta je 90.000,-Sk - môže si uplatniť odpis z celej OC auta ?
    - zákonné poistenie a daň z MV - môže účtovať celú sumu ako VOZD ?
    Alebo môže dať do VOZD len 80% ,ako je spotreba PHM ?
    A ešte priemerná spotreba PHM v nových TP nie je uvedená , ako ju zistím ? /zo starého TP pred prepisom auta som ju neodpísala a teraz mám problém /. Ďakujem
    ekopo Pozri príspevok
    K odpisu auta citujem § 24 zákona o dani z príjmov: ods. (4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.
    Čo sa týka dani z MV resp. zákonného poistenia, tam by som dal do VOZD plnú sumu.
    S odpismi súhlasím. Aj daň z MV sa uplatní celá. Ale zákonné poistenie a všetky ostatné výdavky na opravy a údržbu krátim. V tomto prípade by som dala do VOZD iba tých 80 %...

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Anja111 súhlasím, ale delil by som percentuálne všetky náklady vynaložené v súvislosti s autom, t.j. aj daň z MV. Pri percentuálnom uplatnení by som vychádzal z evidencie jázd a následne podľa toho v rámci uzávierkových operácii by som znížil na zodpovedajúcu hodnotu všetky výdavky účtované na auto. A to chce podrobnú evidenciu výdavkov v priebehu roka.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    ekopo Pozri príspevok
    Anja111 súhlasím, ale delil by som percentuálne všetky náklady vynaložené v súvislosti s autom, t.j. aj daň z MV. Pri percentuálnom uplatnení by som vychádzal z evidencie jázd a následne podľa toho v rámci uzávierkových operácii by som znížil na zodpovedajúcu hodnotu všetky výdavky účtované na auto. A to chce podrobnú evidenciu výdavkov v priebehu roka.
    Prečo aj daň z MV? Veď tá sa platí iba v súvislosti s podnikateľskou činnosťou, (t.j. keď sa auto využíva na podnikanie)...

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Anja111 Pozri príspevok
    Prečo aj daň z MV? Veď tá sa platí iba v súvislosti s podnikateľskou činnosťou, (t.j. keď sa auto využíva na podnikanie)...
    ale aj na súkromné účely.....

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    S ostatným súhlasím. Vediem podrobnú evidenciu a skutočne krátim, okrem už spomínaného, aj havarijné poistenie, diaľničné poplatky,...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Anja111 Pozri príspevok
    Prečo aj daň z MV? Veď tá sa platí iba v súvislosti s podnikateľskou činnosťou, (t.j. keď sa auto využíva na podnikanie)...
    ekopo Pozri príspevok
    ale aj na súkromné účely.....
    Súhlasím s Anja111, veď aj v prípade auta nezaradeného do obch.majetku uplatňuješ plnú výšku dane z MV, a nekrátiš podľa jázd.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ekopo Pozri príspevok
    hovoríme by som dala, by som nedal
    skúsme nájsť oporu v zákone.
    ZoDP §19 ods.3 písm j).

    A nevidím tam žiadne obmedzenie na uplatnenie v plnej výške.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    smith Pozri príspevok
    ZoDP §19 ods.3 písm j).

    A nevidím tam žiadne obmedzenie na uplatnenie v plnej výške.
    OK môže byť, § som čítal aj predtým, ale som som si povedal keď deliť, tak všetko. Myslím , že zadávateľka otázky môže byť spokojná s odpoveďami a s argumentami. Len nech sa ešte nepýta na výšku základnej nezdaniteľnej čiastky na rok 2007

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ekopo Pozri príspevok
    OK môže byť, § som čítal aj predtým, ale som som si povedal keď deliť, tak všetko. Myslím , že zadávateľka otázky môže byť spokojná s odpoveďami a s argumentami. Len nech sa ešte nepýta na výšku základnej nezdaniteľnej čiastky na rok 2007
    Na to máme odpoveď: KSENP

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    ekopo Pozri príspevok
    OK môže byť, § som čítal aj predtým, ale som som si povedal keď deliť, tak všetko. Myslím , že zadávateľka otázky môže byť spokojná s odpoveďami a s argumentami. Len nech sa ešte nepýta na výšku základnej nezdaniteľnej čiastky na rok 2007

    Nezdaniteľná čiastka je 95.616,-- Sk pre rok 2007 podotýkam.


    To pre istotu.
    Veľmi pekne ďakujem za Vaše odpovede, mi začiatočníci by sme boli bez Vás profíkov stratení a som rada že Vás humor neopúšťa.

    Milan7 je offline (nepripojený) Milan7

    Milan7
    Ekopo - súhlasím , v rámci uzávierkových operácií je potrebné percentuálne znížiť všetky náklady účtované na auto v PD v priebehu roka , okrem dane z MV. Ešte pri leasingu je to potrebné znížiť aj zo zaplatených finančných nákladov / úrokov / , DPH , poistného a odpisov auta.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.