Zavrieť

Porady

Výber peňazí

Dobrý deň,
som začínajúca účtovníčka, hoci mám znalosti z uct, prax je úplne niečo iné. Prosím Vás o radu: akým spôsobom by som mohla preúčtovať peniaze, ktoré dostane s. r. o. (má iba 1 zamestnanca, ten je konateľom tejto firmy a má zmluvu s inou firmou, v ktorej tejto zamestnanec-konateľ pracuje, prakticky jediný príjem tejto firmy je na základe faktúry, ktorú vystaví firme, v ktorej je zamestnaný) s účtu tejto s. r. o. na osobný účet konateľa. Nedá sa to cez účet 249 ako finančná výpomoc, alebo nedá sa to spraviť cez nejakú nenávratnú výpomoc.
Znie to dosť komplikovane, ale chcem to spraviť poriadne v súlade so zákonom o uct.
Ďakujem za pomoc
Evča
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Evča2 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    som začínajúca účtovníčka, hoci mám znalosti z uct, prax je úplne niečo iné. Prosím Vás o radu: akým spôsobom by som mohla preúčtovať peniaze, ktoré dostane s. r. o. (má iba 1 zamestnanca, ten je konateľom tejto firmy a má zmluvu s inou firmou, v ktorej tejto zamestnanec-konateľ pracuje, prakticky jediný príjem tejto firmy je na základe faktúry, ktorú vystaví firme, v ktorej je zamestnaný) s účtu tejto s. r. o. na osobný účet konateľa. Nedá sa to cez účet 249 ako finančná výpomoc, alebo nedá sa to spraviť cez nejakú nenávratnú výpomoc.
    Znie to dosť komplikovane, ale chcem to spraviť poriadne v súlade so zákonom o uct.
    Ďakujem za pomoc
    Evča
    A čo tak vyplatiť mu zisk po zdanení?

    Evča2 je offline (nepripojený) Evča2

    Evča2
    Vďaka za odpoveď. Ale on by si chcel peniaze z firemného účtu prevádzať mesačne na osobný účet, to by mi v účtovníctve asi nesedelo.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Evča2 Pozri príspevok
    Vďaka za odpoveď. Ale on by si chcel peniaze z firemného účtu prevádzať mesačne na osobný účet, to by mi v účtovníctve asi nesedelo.
    Záloha na budúci zisk sa nesmie vyplácať v zmysle Obchodného zákonníka.
    Potom jedine účtovať ako poskytnutú pôžičku, a pri vyplácaní zisku urobiť zápočet. Ale okaté to bude aj tak.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    249 je pasívny účet, teda tam sa účtujú prijaté finančné výpomoci a nie vydané.

    Evča2 je offline (nepripojený) Evča2

    Evča2
    Ďakujem za odpoveď, ešte otázka: čo to znamená, urobiť zápočet pri vyplácaní zisku. A prečo by to malo byť okaté, veď daň a príspevok do RF odvedieme. Vďaka. Evča

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Evča2 Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, ešte otázka: čo to znamená, urobiť zápočet pri vyplácaní zisku. A prečo by to malo byť okaté, veď daň a príspevok do RF odvedieme. Vďaka. Evča
    Zaúčtuješ peniaze ako poskytnutá pôžička spoločníkovi. Pri rozdelení zisku on zase má pohľadávku voči firme. A vzájomným zápočtom sa to "anuluje".

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Evča2 Pozri príspevok
    Vďaka za odpoveď. Potom by som to ako poskytnutú pôžičku mohla zaúčtovať na 378? Iný účet ma už nenapadá.
    Skôr 355 - Ostatné pohľadávky voči spoločníkom.

    Evča2 je offline (nepripojený) Evča2

    Evča2
    Joj, ďakujem Vám veľmi pekne. Už mám v tom jasnejšie. Veľmi ste mi pomohli. Takéto špecialitky nás v škole neučili a prax je niečo iné. Ešte raz vďaka. Evča

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.