Zavrieť

Porady

nevymožiteľná pohľadávka

Dobrý večer, potrebovala by som poradiť, čo mám urobiť s pohľadávkou, ktorú viem, že už nevymôžem. Viem, že keď mám rozhodnutie súdu, môžem si ju v plnej výške odpísať, ale čo keď ho nemám. Ako to urobím v jednoduchom účtovníctve? Ako sa to dotýka dane z príjmov a má to vplyv aj na DPH - sme platci DPH? šošonka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

    Miška Misicka21
    Aj ja to chcem vedieť.
    V PU mi účtovníčka povedala, že si mám vystaviť rovnakú faktúru - dobropis s rovnakým DPH a ona to odráta v DPH priznaní ale je to správne?? Môžem to tak urobiť aj v JU v inej firme.

    emma01 je offline (nepripojený) emma01

    emma01
    Misicka21 Pozri príspevok
    Aj ja to chcem vedieť.
    V PU mi účtovníčka povedala, že si mám vystaviť rovnakú faktúru - dobropis s rovnakým DPH a ona to odráta v DPH priznaní ale je to správne?? Môžem to tak urobiť aj v JU v inej firme.
    Takýmto spôsobom to nemôžeš urobiť ani v PÚ ani v JÚ. Odpis pohľadávok rieši § 19 ods. 2 zákona o DzP.

    Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

    Miška Misicka21
    hmm super účtovnícka firma, no nevadí.
    no prečítala som toho veľa ale asi mi to nepáli o to DPH sme prišli??
    jedná sa mi o cca 21000€ s DPH.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    V podvojnom účtovníctve môžeš robiť opravné položky a tak vieš dostať pohľadávku aj do nákladov.

    V jednoduchom účtovníctve to ale tak nejde. tam si mal vlastne pohľadávku už v nákladoch. Tam budeš rád, keď sa ti podarí jej zbaviť bez toho, aby si ju musel daniť (napríklad pri skončení živnosti).

    kto je dlžník? nejaká fyzická osoba alebo nejaká právnicka? Treba pravidelne sledovať, či na danú firmu nebude vyhlásený konkurz.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Ešte k tomu vystavovaniu dobropisu - zažila som praxi taký prípad. Firma zobrala tovar a v podstate už v momente, ke´d ho brala, vedela, že ho nemá z čoho zaplatiť. Časť tovaru použila do nejakej svojej zákazky, ale zvyšok už nemala do čoho použiť, už neboli ďalšie zákazky.
    Vtedy sa dodavateľ spamätal (mal echo, čo sa deje), nabehol do dlžníckej firmy a časť tovaru si vzal späť. A na túto časť tovaru potom vystavil dobropis. Čo bolo po účtovnej stránke v poriadku. Vrátilo sa čiastočne plnenie
    Či to celé prebehlo aj po právnej stránke v poriadku, to som sa radšej nepýtala...

    Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

    Miška Misicka21
    jedna firma bola zrušená a zopár sme riešili cez právnika.
    No ideme si zobrať časť cesty domov
    Dobre a ako sa toho zbavím?? "deletom"
    Prečo to nemôže byť tak jednoducho, že urobím službu, vyfakturujem si ju a v prípade, že mi to objednávateľ nezaplatí tak si aspoň vrátim DPH, ktoré som už zaplatila štátu??

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Misicka21 Pozri príspevok
    jedna firma bola zrušená a zopár sme riešili cez právnika.
    No ideme si zobrať časť cesty domov
    Dobre a ako sa toho zbavím?? "deletom"
    Prečo to nemôže byť tak jednoducho, že urobím službu, vyfakturujem si ju a v prípade, že mi to objednávateľ nezaplatí tak si aspoň vrátim DPH, ktoré som už zaplatila štátu??
    ako bola firma zrušená? konkurzom? výmazom? tu je to vlastne fajn, lebo na základe nejakého rozhodnutia napríklad súdu túto pohľadávku môžeš vyradiť.

    A s právnikom bolo čo konkrétne riešené? Nejaké platobné rozkazy? Exekúcie?

    nevymožiteľná pohľadávka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.