Zavrieť

Porady

nárok na odstupné

dobrý deň,

chcel by som sa informovať či má zamestnanec nárok na odstupné a zamestnávateľ povinnosť vyplatiť odstupné, ak sa prevádzka na ktorej pracuje zatvára a ponúknu mu iné pracovné miesto.
napr.: firma vlastní aj reštaurácie, aj fast foody
pracujem momentálne ako riadiaca osoba v reštaurácii a chcú ma premiestniť ako riadiacu osobu do fast foodu, čo sa mne nepáči
mam informácie, že zamestnanci v iných reštauráciách odstupné po dohode dostali, ale nebolo to zohľadnené vo výpovedi


ďakujem za skorú odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ludiger Pozri príspevok
    dobrý deň,

    chcel by som sa informovať či má zamestnanec nárok na odstupné a zamestnávateľ povinnosť vyplatiť odstupné, ak sa prevádzka na ktorej pracuje zatvára a ponúknu mu iné pracovné miesto.
    napr.: firma vlastní aj reštaurácie, aj fast foody
    pracujem momentálne ako riadiaca osoba v reštaurácii a chcú ma premiestniť ako riadiacu osobu do fast foodu, čo sa mne nepáči
    mam informácie, že zamestnanci v iných reštauráciách odstupné po dohode dostali, ale nebolo to zohľadnené vo výpovedi


    ďakujem za skorú odpoveď
    Pokiaľ s preradením nesúhlasíš, firma ti musí dať výpoveď z dôvodu nadbytočnosti a v tom prípade máš nárok na odstupné aj výpovednú dobu.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Nikde som nenašla či zamestnávateľ je povinný písomne dať zamestnancovi na aké odstupné má nárok. U mňa nastal problém, že kolektívna zmluva vyššieho stupňa hovorí, že pokiaľ zamestnávateľ dá výpoveď pre nadbytočnosť, tak sa odstupné zvyšuje o jeden mesiac - teda nebudem mať trojmesačné ale štvormesačné odstupné. Zamestnávateľovi sa to nepáči a sú tendencie, že mi vyplatí iba trojmesačné. Čo s tým?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    wagner Pozri príspevok
    Nikde som nenašla či zamestnávateľ je povinný písomne dať zamestnancovi na aké odstupné má nárok. U mňa nastal problém, že kolektívna zmluva vyššieho stupňa hovorí, že pokiaľ zamestnávateľ dá výpoveď pre nadbytočnosť, tak sa odstupné zvyšuje o jeden mesiac - teda nebudem mať trojmesačné ale štvormesačné odstupné. Zamestnávateľovi sa to nepáči a sú tendencie, že mi vyplatí iba trojmesačné. Čo s tým?
    wagner, uveď prosím § ZP, na základe ktorého si dostala od zamestnávateľa výpoveď

    ---------
    Veronika

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Je to § 63 ods.1, písm.b) ZP, nakoľko bolo dňa 28.1.2003 zrušené moje pracovné miesto.

    mariannak je offline (nepripojený) mariannak

    mariannak
    pozri § 76 zák. práce. ak prac.pomer trval viac ako 5 rokov odstupné 3-mesač., ak máte kolektívnu zmluvu, že 4-mesač., tak 4-mesačné odstupné.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    wagner Pozri príspevok
    Nikde som nenašla či zamestnávateľ je povinný písomne dať zamestnancovi na aké odstupné má nárok. U mňa nastal problém, že kolektívna zmluva vyššieho stupňa hovorí, že pokiaľ zamestnávateľ dá výpoveď pre nadbytočnosť, tak sa odstupné zvyšuje o jeden mesiac - teda nebudem mať trojmesačné ale štvormesačné odstupné. Zamestnávateľovi sa to nepáči a sú tendencie, že mi vyplatí iba trojmesačné. Čo s tým?
    Je tá kolektívna zmluva vyššieho stupňa záväzná pre tvojho zamestnávateľa? Ak áno, tak ti patrí vyššei odstupné. Zamestnávateľ nemusí vo výpovedi uviesť výšku odstupného, pokiaľ tá vyplýva zo zákona alebo z kolektívnej zmluvy. Jedine, keby ti prisľúbil vyššie odstupné, tak by to tam museli uviesť.

    Ak ti nedajú odstupné podľa vyššej kol. zmluvy, tak ti ostáva uplatniť si naň nárok jedine súdnou cestou.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    To viem, len zamestnávateľovi sa nepáči, že mi musí dať štvormesačné odstupné. Preto potrebujem poradiť ako som uviedla v príspevku 3. Vie mi niekto poradiť?

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    To si ma teda nepotešil, ale asi sa súdu aj tak nevyhnem, nie len kvôli odstupnému. ďakujem za odpovede.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.