Zavrieť

Porady

dražba firemného majetku

Prosím Vás, poraďte mi, ako sa v jednoduchom účtovníctve účtuje predaj majetku firmy dražbou. Konkrétne: v majetku bol osobný automobil, ktorý "zobral" exekútor vzhľadom k tomu, že firma má dlh voči sociálnej poisťovni. Tento predal na dražbe, o čom sme obdržali zápis. Zaúčtovala som to ako predaj auta (príjem ovplyvňujúci DZ) a zároveň úhrada poistného do sociálnej poisťovne (výdaj ovplyvňujúci DZ). Konečný efekt som mala O. Známa mi radila, že to nemám dobre, že si mám zaúčtovať len úhradu poistného do SP - teda výdavok ovplyvn.DZ. Neviem.... mne to vychádza, že tam mám dať aj príjem ... poraďte, prosím.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    selenay Pozri príspevok
    Prosím Vás, poraďte mi, ako sa v jednoduchom účtovníctve účtuje predaj majetku firmy dražbou. Konkrétne: v majetku bol osobný automobil, ktorý "zobral" exekútor vzhľadom k tomu, že firma má dlh voči sociálnej poisťovni. Tento predal na dražbe, o čom sme obdržali zápis. .
    Keďže pri nedošlo k pohybu Tvojich finančných prostriedkov, o dražbe v priebehu roka v peňažnom denníku nebudeš účtovať. Urobíš len zápisy v pomocných knihách - v knihe záväzkov zníženie záväzku voči SP a v knihe dlhodobého majetku vyradenie automobilu v dôsledku predaja.
    Na konci roka poznačíš v peňažnom denníku nepeňažné uzávierkové operácie:
    - príjem z dražby auta ako ostatný zdaniteľný príjem
    - daňovú zostatkovú cenu vydraženého auta ako výdavok ovplyvňujúci daň (na daňové odpisy v roku predaja nie je nárok)
    - úhradu dlžného poistného do SP ako výdavok ovplyvňujúci daň (VOZD je však len suma dlžného poistného, penále resp. ostatné sankcie platené do poisťovne sú VNZD)

    resola je offline (nepripojený) resola

    resola
    Chcem aj ja poprosiť o radu, čo sa tyka dražby majetku. Jeden moj klient FO SZČO učtuje v JU sa dostal do platobnej neschopnosti a nebol schopny splacať uver , ktory mal založeny nehnuteľnosťou.Banka odpredala svoju pohľadavku jednej nemenovanej firme.ktora uvedenu nehnuteľnosť dala do dražby. Nehnuteľnosť bola vydražená za 4,5mil. a zostatkova hodnota majetku je 3,08mil. Ja mam len oznamenie o vykonani dražby v uvedenej hodnote , nemam žiadny započet pohľadavky ani prijem peňazi. Som bezradna neviem ako mam učtovať . Ďalšia vec je , že dražba bola vykonana ešte v roku 2006 a do dnešneho dňa nehnuteľnosť nebola oficialne odovzdana. Dokonca je to cele na sude.Prosim poraďte ako mam postupovať .

    dražba firemného majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.