Zavrieť

Porady

Faktura za mobilne telefony

Dobry den,

chcela by som sa Vas spytat ohladom mobilnych telefonov, ktore ma zivnostnik zahrnute v podnikani. Ma 3 mobilne telefony, takze neviem ako by si ich odovodnil pri danovej kontrole. Vsetky 3 telefony plati jednou postovou poukazkou. Na kazdy mobil ma zvlast fakturu. Tzn. ze ma 3 faktury a jednu postovu poukazku. Mozem mu uplatnit napr. iba 2 telefony, takze by som zauctovala iba 2 faktury? Neviem, ci by s tym nebol problem, keby som v pokladni mala postovu poukazku na cenu 3 faktur a zauctovala by som cez pokladnu iba ciastocnu sumu, za 2 telefony.

Dakujem pekne za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    MLP Pozri príspevok
    Dobry den,

    chcela by som sa Vas spytat ohladom mobilnych telefonov, ktore ma zivnostnik zahrnute v podnikani. Ma 3 mobilne telefony, takze neviem ako by si ich odovodnil pri danovej kontrole. Vsetky 3 telefony plati jednou postovou poukazkou. Na kazdy mobil ma zvlast fakturu. Tzn. ze ma 3 faktury a jednu postovu poukazku. Mozem mu uplatnit napr. iba 2 telefony, takze by som zauctovala iba 2 faktury? Neviem, ci by s tym nebol problem, keby som v pokladni mala postovu poukazku na cenu 3 faktur a zauctovala by som cez pokladnu iba ciastocnu sumu, za 2 telefony.

    Dakujem pekne za radu.
    Do knihy záväzkov (faktúr) zaeviduješ všetky tri faktúry. A pri úhrade dve zaúčtuješ ako výdavok ovplyvňujúci základ dane, a jeden ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.

    MLP je offline (nepripojený) MLP

    MLP
    Dakujem za odpoved. Len teraz prezeram tie faktury a nema na nich uvedene aktualne ICO a DIC, tak asi mu ich aj tak neuplatnim. Minuly rok mu spracovavala uctovnictvo ina uctovnicka a ona mu uplatnila vsetky 3 faktury bez ohladu na to, ze nema spravne ICO a DIC na fakturach. Takze to asi nemozem uplatnit, ze? Na fakturach je uvedene ICo, ktore mal zivnostnik pridelene na zaciatku podnikania.

    Dakujem este raz.

    Prue je offline (nepripojený) Prue

    Prue
    Faktúry vráť živnostníkovi, nech si dá do poriadku všetky údaje u mobilného operátora a požiada o opravu faktúr. Ty sa predsa nemôžeš rozhodnúť, že tie výdavky neuplatníš, to treba prebrať s dotyčným živnostníkov a navrhnúť mu prípadné riešenia.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Prue Pozri príspevok
    Faktúry vráť živnostníkovi, nech si dá do poriadku všetky údaje u mobilného operátora a požiada o opravu faktúr. Ty sa predsa nemôžeš rozhodnúť, že tie výdavky neuplatníš, to treba prebrať s dotyčným živnostníkov a navrhnúť mu prípadné riešenia.
    Z vlastnej skúsenosti z minulého roka viem, že operátor spätne nedoplní údaj IČO na faktúru. Totiž nemá prečo, mobil bol kupovaný na občana a nie na podnikateľa. Operátor môže urobiť jedine to, že od ďalšej faktúry už bude uvedené aj IČO, ale tomu predchádza prevod mobilu z občana na podnikateľa a podpísaniu dodatku k zmluve a nejakého administratívneho poplatku.

    Prue je offline (nepripojený) Prue

    Prue
    Smith, ale ja som reagovala na otázku zadávateľky, ktorá uviedla, že na faktúrach sú nesprávne údaje IČO a DIČ; podľa toho mi z uvedeného vyplýva, že sa nejedná o prechod z občana-nepodnikateľa na podnikateľa.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Prue Pozri príspevok
    Smith, ale ja som reagovala na otázku zadávateľky, ktorá uviedla, že na faktúrach sú nesprávne údaje IČO a DIČ; podľa toho mi z uvedeného vyplýva, že sa nejedná o prechod z občana-nepodnikateľa na podnikateľa.
    Moja odpoveď bola vo všeobecnej rovine. Ale podľa zadania zrejme mobily boli kupované na starú živnosť s iným IČO. A to operátor nemá prečo meniť spätne, jedine tak isto ako som popísal vyššie.

    Trini je offline (nepripojený) Trini

    Trini
    Chcela by som sa pridať k téme. Takže každý, kto chce uplatniť výdavky na mobil musí ho mať zaevidovaný ako živnostník? Nemôže ho mať ako fyzická osoba, ak je na jeho meno?


    Ďakujem za skorú odpoveď.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    MLP Pozri príspevok
    Na fakturach je uvedene ICo, ktore mal zivnostnik pridelene na zaciatku podnikania.
    IČO sa nemenilo (ak nepretržite pokračuje v činnosti a nenastali nejaké neobvyklé skutočnosti). V roku 2004 sa prideľovali nové DIČ. Doklady sú vyhotovované na podnikateľa. Údaje je potrebné aktualizovať - nahlásiť zmenu u mobilného operátora. Keby sa jednalo o platiteľa DPH, tak doklady nespĺňajú povinné náležitosti.

    IČO: identifikačné číslo organizácie
    DIČ: daňové identifikačné číslo

    Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

    Denisa13
    Robím v programe Alfa a tam sa nedá priradiť k jednému dokladu z pokladne viacej faktúr...teda aby som rozpísala účtovanie napr. troch Fa za mobilné telefóny...aspoň tak mi to povedali v krose.

    bobo1 je offline (nepripojený) bobo1

    bobo1
    Potrebovala by som poradiť pre SZČO ( platcu DPH ) akési "rozumné" percento súkromných hovorov na svojich mobiloch, ktoré má ku svojej živnosti. Neviem či je správne nejakým "kvalifikovaným odhadom :-) " určiť, že je to napr. 20 % a o príslušnú sumu navýšiť základ dane. Mne sa to celkom páči a Vám ?

    Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

    Denisa13
    No ak sa rozhodujem tými percentami, tak zvažujem, či má jeden alebo viac telefónov a okrem toho akého charakteru má živnosť. A potom si určím zhruba koľko percent.

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    bobo1 Pozri príspevok
    Potrebovala by som poradiť pre SZČO ( platcu DPH ) akési "rozumné" percento súkromných hovorov na svojich mobiloch, ktoré má ku svojej živnosti. Neviem či je správne nejakým "kvalifikovaným odhadom :-) " určiť, že je to napr. 20 % a o príslušnú sumu navýšiť základ dane. Mne sa to celkom páči a Vám ?
    Najlepšie by bolo odsledovať si tie hovory. Aktivovať si zasielanie podrobného výpisu hovorov napr.za 3 mesiace, vyznačiť ktoré hovory sú pracovné, a ktoré súkromné a spriemerovať to. Bude to aj podklad pre daňovú kontrolu. Väčšina podnikateľov si dáva do nákladov 100% sumy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.