Zavrieť

Porady

Finančný leasing-nákup stroja

Dobrý deň,
mám prípad, že na základe Zmluvy o finančnom leasingu sme zaplatili
zálohu na 1.zvýšenú leasingovú splátku na stroj.
Ako to mám zaúčtovať?

Došlú faktúru na 1. leasingovú splátku /321
základ 474/
DPH 343/

A zálohu ako? 052/221 ???
Zúčtovanie preddavku 321/052 ??? na základe interného dokladu?

Kedy mám tento stroj zaradiť do majetku, keďže ešte nie je vyrobený, 1. splátka sa zaplatila este v r. 2007 a vyrobený bude až v roku 2008. Až keď skutočne bude, však? A nevadí že splátka bola ešte v minulom roku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danielv je offline (nepripojený) danielv

    danielv
    Môj názor:

    Ak som to správne pochopil, leasing ešte nezačal, takže sa o 474 nateraz nebudeme baviť. Zatiaľ máš v 2007 len zaplatenú akúsi zálohu, ktorá sa neskôr uplatní na faktúre na 1. zvýšenú splátku, dokonca aj v prípade, ak by táto záloha bola v plnej výške.

    Tá záloha sa podľa mňa zaúčtuje v banke - základ na 052/221 a na 314/221 časť pripadajúca na DPH (tú nemožno považovať za zálohu na obstaranie DHM). Leasingovka je po úhrade povinná vystaviť daňový doklad, na základe ktorého si tú DPH preúčtuješ na 343 a tým prezatiaľ končíš (základ zostane na 052). Alternatívne to môžeš riešiť aj tak, že prvotnú úhradu zálohy ešte nepovažuješ za zálohu na DHM, takže v banke zaúčtuješ celú sumu ako 314/221 a keď dostaneš daňový doklad, tak to začneš považovať za zálohu na DHM a zaúčtuješ ju: základ 052/321, DPH 343/321 a zúčtovanie zálohy 321/314. Obidva postupy sú podľa mňa OK, je to len otázka interpretácie.

    Ku dňu prevzatia predmetu leasingu začneš normálne účtovať o leasingu, ako keby žiadna záloha nebola zaplatená, t.j. cena leasingu 042/474 v plnej výške. Zároveň musíš dostať riadnu faktúru na 1. zvýšenú splátku, a to aj v prípade, ak by táto bola už po odpočítaní zálohy nulová. Na faktúre bude uvedené:

    - výška 1. zvýšenej splátky: 474/321
    - odpočet zálohy: 321/052
    - DPH z rozdielu medzi výškou splátky a zálohou: 343/321

    Ďalšie splátky už budú úplná klasika. A nezabudni na konci roka na rozlíšenie splátok ďalšieho roka na samostatnom AÚ pod 474, kvôli súvahe.

    A teraz ma bite!

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    leasing.zmluva je s dátumom 6.3.2007 a prevzatie stroja 17.4.2007
    úhrada 0, splátky 2.4.2007 , zmluva je na 45 mesiacov trvanie.Ako mám vypočítať odpis za rok 2007 od marca alebo apríla, 10 alebo 9 mesiacov ?

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    Kedy bola predpísaná prvá splátka v marci alebo apríli podľa toho. Nakoľko zmluva mohla byť podpísaná v marci ale
    prvá splátka mohla byť predpísaná až v apríli.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    ANNAP Pozri príspevok
    leasing.zmluva je s dátumom 6.3.2007 a prevzatie stroja 17.4.2007
    úhrada 0, splátky 2.4.2007 , zmluva je na 45 mesiacov trvanie.Ako mám vypočítať odpis za rok 2007 od marca alebo apríla, 10 alebo 9 mesiacov ?
    §26
    9/) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11. Pri odpisovaní podľa odseku 8je t akýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.

    t.j. od apríla = 9 mesiacov

    učiteľka je offline (nepripojený) učiteľka

    t.č. učiteľka, absolventka SEŠ a VŠE ...viac učiteľka
    Ja mám iný problém. Ak mi viete poradiť, budem rada. Splátky leasingu od 25. splátky tvorí len poistné a DPH. Ide o úžitkové auto -Berlingo. Môžem uplatňovať DPH - keď je to len z poistného? Vďaka.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    učiteľka Pozri príspevok
    Ja mám iný problém. Ak mi viete poradiť, budem rada. Splátky leasingu od 25. splátky tvorí len poistné a DPH. Ide o úžitkové auto -Berlingo. Môžem uplatňovať DPH - keď je to len z poistného? Vďaka.
    DPH uplatňuješ podľa splátkového kalendára

    Getiška je offline (nepripojený) Getiška

    Getiška
    Ďakujem za odpoveď, danielv.
    Naozaj je to tak, nebudem to účtovať ako 1. zvýšenú leasingovú splátku, ale ako ZÁLOHU na 1. leasing. splátku a to už je rozdiel.
    Ďakujem.

    olmoj je offline (nepripojený) olmoj

    olmoj
    Mam tiež dotaz. Mam leasingovu zmluvu - stroje na čistenie veľkplošných podláh (t.j. 11strojov) ale v zmluve to je všetko pod jednnou sumou. Dať to do majetku tiež ako súbor strojov pod 1 kartou alebo ako?

    Finančný leasing-nákup stroja

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.