Zavrieť

Porady

Doplatok za auto nad schváleny úver: nedaňový výdavok?

Dobrý večer. Mám takúto otázočku. Firma požiadala o spotrebný úver cez ČSOB leasing úver na auto. Leasingovka schválila na auto určitú sumu, ktorá je aj v zmluve. Lenže konateľ musel zaplatiť za auto o niekoľko tisíc korún viac osobe od ktorej to auto nakupoval a na Kúpno predajnej zmluve je suma väčšia ako na zmluve o spotrebnom úvere. Ja túto Kúpno-predajnú zmluvu musím zaúčtovať, lebo slúži ako doklad o zaplatení, nakoľko je v tejto zmluve zahrnuté: Podpisom zmluvy preberá kupujúci peniaze v hotovosti.
Takže ide mi o to, ako mám zaúčtovať ten rozdiel, či ako daňový výdavok alebo nedaňový a na aký účet.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    SMartina Pozri príspevok
    Dobrý večer. Mám takúto otázočku. Firma požiadala o spotrebný úver cez ČSOB leasing úver na auto. Leasingovka schválila na auto určitú sumu, ktorá je aj v zmluve. Lenže konateľ musel zaplatiť za auto o niekoľko tisíc korún viac osobe od ktorej to auto nakupoval a na Kúpno predajnej zmluve je suma väčšia ako na zmluve o spotrebnom úvere. Ja túto Kúpno-predajnú zmluvu musím zaúčtovať, lebo slúži ako doklad o zaplatení, nakoľko je v tejto zmluve zahrnuté: Podpisom zmluvy preberá kupujúci peniaze v hotovosti.
    Takže ide mi o to, ako mám zaúčtovať ten rozdiel, či ako daňový výdavok alebo nedaňový a na aký účet.
    Ďakujem.
    Obstarávacou cenu vozidla je cena na kúpno-predajnej zmluve (faktúre), nie v zmluve o spotrebnom úvere. Zaúčtuje sa na 042.
    Naposledy upravil andrej_rv : 10.02.08 at 16:02

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Mám Kúpno-predajnú zmluvu na ktorej je cena zaplatená v hotovosti za vozidlo 120.000,- Sk. Potom mám Zmluvu o spotrebnom úvere z ČSOB a na zmluve je suma zaplatená v hotovosti: 90.000,- Sk, tak to ohodnotili v ČSOB leasigovke.
    Týchto 90.000,- Sk som zaúčtovala ako čiastočnú úhradu 479/211 a ide mi o ten rozdiel, ze podľa kúpno predajnej zmluvy musím doúčtovať z pokladne ešte 30.000,- Sk ale neviem na aký účet.
    Kúpno-predajná zmluva je o 30.000,- Sk (ako čsob leasingova zmluva) viac a aj naozaf fyzicky bolo zaplatené viac tak potrebujem dať úhradu z pokladne a ako doklad o úhrade mi slúži tá kúpno-predajná zmluva na ktorej je poznámka, že podpisom si kupujúci preberá peniaze.
    Ja som z pokladne dala úhradu tých 90.000,- Sk ako 479/211: 90.000,- Sk a 30.000,- Sk: ....../211 (daňovy alebo nedaňový výdavok ?).
    Ďakujem.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    SMartina Pozri príspevok
    Mám Kúpno-predajnú zmluvu na ktorej je cena zaplatená v hotovosti za vozidlo 120.000,- Sk. Potom mám Zmluvu o spotrebnom úvere z ČSOB a na zmluve je suma zaplatená v hotovosti: 90.000,- Sk, tak to ohodnotili v ČSOB leasigovke.
    Týchto 90.000,- Sk som zaúčtovala ako čiastočnú úhradu 479/211 a ide mi o ten rozdiel, ze podľa kúpno predajnej zmluvy musím doúčtovať z pokladne ešte 30.000,- Sk ale neviem na aký účet.
    Kúpno-predajná zmluva je o 30.000,- Sk (ako čsob leasingova zmluva) viac a aj naozaf fyzicky bolo zaplatené viac tak potrebujem dať úhradu z pokladne a ako doklad o úhrade mi slúži tá kúpno-predajná zmluva na ktorej je poznámka, že podpisom si kupujúci preberá peniaze.
    Ja som z pokladne dala úhradu tých 90.000,- Sk ako 479/211: 90.000,- Sk a 30.000,- Sk: ....../211 (daňovy alebo nedaňový výdavok ?).
    Ďakujem.
    Ako daňový výdavok sa pri obstaraní auta neúčtuje nič. Daňovým výdavkom budú len odpisy a úrok zo spotrebného úveru.
    Obstaranie auta (kúpna zmluva) 120000,- 042/379
    zaradenie auta v OC: 120000,- 022/042
    Prijatý spotrebný úver: 90000,- 2xx/479
    Úhrada auta v hotovosti): 120000,- 379/211
    (neviem, či ste spotrebný úver prijali na účet resp. v hotovosti vy, alebo ho ČSOB poukázala vo výške 90000,- Sk priamo na účet kupujúceho. Vtedy by úhrada z úveru 90000,- bola 379/479, a úhrada v hotovosti 30000.- 379/211). Účet 379 je záväzok voči predávajúcemu, 479 záväzok z úveru voči leasingovke.

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Ďakujem za odpoveď. Ale asi som to nevysvetlila dobre. Všetko som zaúčtovala tak ako si písal. Úver ČSOB nepoukázala ani v hotovosti ani na účet. Mám Predpis splátok k Zmluve a tam každý mesiac sa zaplatí úhrada splátky.
    A mne išlo o to, že fyzicky bolo zaplatené 120.000,- táto suma je aj na Kúpno predajnej zmluve ale ČSOB schválili iba 90.000,- Sk. Keďže auto bolo kupované od občana ten chcel za auto peniaze v hotovosti hned 120.000,- Sk ale ČSOB schválili iba 90.000,- Sk, a teraz neviem ako mám urobiť tú úhradu z poklade o zaplatení prvej splátky, lebo fyzicky bolo zaplatené: 120.000,- Sk, Kúpno predaja zmluva je na 120.000,- Sk, v zmluve s ČSOB je prvá splátka: 90.000,- Sk. A ide mi o ten rozdiel.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    SMartina Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Ale asi som to nevysvetlila dobre. Všetko som zaúčtovala tak ako si písal. Úver ČSOB nepoukázala ani v hotovosti ani na účet. Mám Predpis splátok k Zmluve a tam každý mesiac sa zaplatí úhrada splátky.
    A mne išlo o to, že fyzicky bolo zaplatené 120.000,- táto suma je aj na Kúpno predajnej zmluve ale ČSOB schválili iba 90.000,- Sk. Keďže auto bolo kupované od občana ten chcel za auto peniaze v hotovosti hned 120.000,- Sk ale ČSOB schválili iba 90.000,- Sk, a teraz neviem ako mám urobiť tú úhradu z poklade o zaplatení prvej splátky, lebo fyzicky bolo zaplatené: 120.000,- Sk, Kúpno predaja zmluva je na 120.000,- Sk, v zmluve s ČSOB je prvá splátka: 90.000,- Sk. A ide mi o ten rozdiel.
    Kúpna zmluva 120.000,- 042/379
    Zaradenie auta 120.000,- 022/042
    Úver 90.000,- 221/231 479
    Vklad do pokladne 90.000,- 261/221 - účet
    Vklad do pokladne 90.000,- 211/261 - pokladňa
    Úhrada kúpnej ceny 120.000,- 379/211

    Splátka úveru 261/221 - bežný účet
    Splátka úvveru 231479/261 - úverový účet.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 10.02.08 at 18:31

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    SMartina Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Ale asi som to nevysvetlila dobre. Všetko som zaúčtovala tak ako si písal. Úver ČSOB nepoukázala ani v hotovosti ani na účet. Mám Predpis splátok k Zmluve a tam každý mesiac sa zaplatí úhrada splátky.
    A mne išlo o to, že fyzicky bolo zaplatené 120.000,- táto suma je aj na Kúpno predajnej zmluve ale ČSOB schválili iba 90.000,- Sk. Keďže auto bolo kupované od občana ten chcel za auto peniaze v hotovosti hned 120.000,- Sk ale ČSOB schválili iba 90.000,- Sk, a teraz neviem ako mám urobiť tú úhradu z poklade o zaplatení prvej splátky, lebo fyzicky bolo zaplatené: 120.000,- Sk, Kúpno predaja zmluva je na 120.000,- Sk, v zmluve s ČSOB je prvá splátka: 90.000,- Sk. A ide mi o ten rozdiel.
    Akosi tomu stále celkom nerozumiem - občan (predávajúci) tých 90000,- dostal od koho ?

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    To nie je klasický úver, ktorý príde na bankový účet. Je to ako keby to isté ako klasický leasing, kde sa zaplatí akontácia a potom sa spláca podľa splátkového kalendára každý mesiac až do zaplatenia na 36 mesiacov.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    SMartina Pozri príspevok
    To nie je klasický úver, ktorý príde na bankový účet. Je to ako keby to isté ako klasický leasing, kde sa zaplatí akontácia a potom sa spláca podľa splátkového kalendára každý mesiac až do zaplatenia na 36 mesiacov.
    Martina, ja sa nepýtam na spôsob splácania, ale na:
    - kto a ako zaplatil predávajúcemu tých 90000,- z kúpnej ceny auta
    - kam šlo tých 90000,- z leasingovej spoločnosti, ktoré vy potom splácate 36 mesiacov

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Kúpno predajná zmluva je na: 450.000,- Sk celková cena vozidla. Platba v hotovosti pri preberaní vozidla: 120.000,- Sk (zaplati s.r.o.), zostatok k úhrade: 330.000,- Sk (cez úver ČSOB leasing).

    ČSOB leasing ohodnotil auto na 420.000,- Sk celková cena vozidla.
    Podľa zmluvy o spotrebnom úvere bola časť kúpnej ceny uhradená dlžníkom vopred: 90.000,- Sk.
    Schváleny úver bol: 330.000,- Sk.

    Môj problém je v tom, že hotovostná suma vyplatená predávajúcemu na Kúpno predajnej zmluve a Zmluve o spotrebnom úvere je rozdielná o 30.000,- Sk.

    Čo s týmto rozdielom???

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    SMartina Pozri príspevok
    Kúpno predajná zmluva je na: 450.000,- Sk celková cena vozidla. Platba v hotovosti pri preberaní vozidla: 120.000,- Sk (zaplati s.r.o.), zostatok k úhrade: 330.000,- Sk (cez úver ČSOB leasing).

    ČSOB leasing ohodnotil auto na 420.000,- Sk celková cena vozidla.
    Podľa zmluvy o spotrebnom úvere bola časť kúpnej ceny uhradená dlžníkom vopred: 90.000,- Sk.
    Schváleny úver bol: 330.000,- Sk.

    Môj problém je v tom, že hotovostná suma vyplatená predávajúcemu na Kúpno predajnej zmluve a Zmluve o spotrebnom úvere je rozdielná o 30.000,- Sk.

    Čo s týmto rozdielom???
    Predajca chcel kešom 120 tisíc, že? Kto mu dal tých 90 tisíc, a kto 30 tisíc? Toto je otázka. Ostatné doriešime, ak zodpovieš tieto otázky.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    SMartina Pozri príspevok
    Kúpno predajná zmluva je na: 450.000,- Sk celková cena vozidla. Platba v hotovosti pri preberaní vozidla: 120.000,- Sk (zaplati s.r.o.), zostatok k úhrade: 330.000,- Sk (cez úver ČSOB leasing).

    ČSOB leasing ohodnotil auto na 420.000,- Sk celková cena vozidla.
    Podľa zmluvy o spotrebnom úvere bola časť kúpnej ceny uhradená dlžníkom vopred: 90.000,- Sk.
    Schváleny úver bol: 330.000,- Sk.

    Môj problém je v tom, že hotovostná suma vyplatená predávajúcemu na Kúpno predajnej zmluve a Zmluve o spotrebnom úvere je rozdielná o 30.000,- Sk
    Čo s týmto rozdielom???
    Ale to sú trošku iné čísla ako v napr. v príspevku 3 .
    Ten rozdiel 30000,- medzi úverovou a kúpnou zmluvou nie je dôležitý.
    Rozhodujúca je obstarávacia cena auta 450000,- (042/379)
    jej čiastočná úhrada z úveru 330000,- (379/479)
    a zbytok v hotovosti z vašej kasy 120000,- (379/211)
    (alebo 90000,- 379/211 a potom 30000,- 379/211, ale to je v podstate účtovne jedno).
    P.S. Ten rozdiel 30000,- sa musí objaviť v obstarávacej cene,
    ktorá je nie 420 tis., ale 450000,-. Tak, ako je na kúpnej zmluve (a ako aj bolo v skutočnosti zaplatené)
    Naposledy upravil andrej_rv : 10.02.08 at 18:15

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    SMartina Pozri príspevok
    Kupujúci (s.r.o.) zaplatil predávajúcemu 120.000,- Sk v hotovosti.
    A kde je teda problém?

    OC 450000,- 042/379
    Zaradenie 450000,- 022/042
    Úhrada 120000,- 379/211
    Úhrada 330000,- 379/479 (231).

    A potom už iba účtuješ splátky úveru.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 10.02.08 at 18:31

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    SMartina Pozri príspevok
    Kupujúci (s.r.o.) zaplatil predávajúcemu 120.000,- Sk v hotovosti.
    Tak to aj tak zaúčtuješ: 120000 379/211
    Len počiatočný stav na 379 (záväzok voči predávajúcemu) musí byť 450000,- (zmluvne dohodnutá kúpna cena). Je to zároveň vstupná cena pre odpisovanie.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    andrej_rv Pozri príspevok
    231 určite nie, tam sa účtujú v zmysle § 47 ods. 4 Postupov PÚ krátkodobé bankové úvery poskytnuté na čas 1 roka a kratšie. Trojročný spotrebný úver od leasingovej spoločnosti nie je ani krátkodobý ani bankový.
    Beriem na vedomie, opravujem.

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Ďakujem Vám veľmi pekne, veľmi ste mi pomohli, zase som sa niečo nové naučila.

    Mám ešte jednu otázku, ako je to s odpisom pri takomto spôsobe financovania? Odpisujem to ako kúpu auta v hotovosti alebo ako leasing ???

    Vopred ďakujem.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    SMartina Pozri príspevok
    Ďakujem Vám veľmi pekne, veľmi ste mi pomohli, zase som sa niečo nové naučila.

    Mám ešte jednu otázku, ako je to s odpisom pri takomto spôsobe financovania? Odpisujem to ako kúpu auta v hotovosti alebo ako leasing ???

    Vopred ďakujem.
    Podľa toho, čo si uviedla, nejde o finančný prenájom (aj keď spotrebný úver poskytla leasingová spoločnosť), ale o nákup financovaný zčasti v hotovosti a zčasti z úveru. V tomto prípade použiješ klasické odpisovanie podľa § 27 alebo 28 ZoDP (rovnomerné alebo zrýchlené) v 1.OS s dobou daňového odpisovania 4 roky (bez ohľadu na dĺžku splácania úveru).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.