Zavrieť

Porady

uctovanie v JU

dobry den,
mam taku pre skusenych asi dost smiesnu otazku
uctujem v systeme JU a mam dilemu, ako uctovat faktury uhradene cez internet banking?
zauctujem ich az ked mi dojde vypis z bankoveho uctu?alebo ich uctujem v den uhrady? to iste ohladom uhradenych faktur cez banku

a ak to uctujem az ked mi pride bankovy vypis, ako je tom potom s kvartalnym platenim DPH, ked pridu peniaze v I.kvartali ale vypis z uctu dojde az v II.kvartali?

dufam,ze niekto pochopil moje zmatene myslienky :-)
dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    tatijan Pozri príspevok
    dobry den,
    mam taku pre skusenych asi dost smiesnu otazku
    uctujem v systeme JU a mam dilemu, ako uctovat faktury uhradene cez internet banking?
    zauctujem ich az ked mi dojde vypis z bankoveho uctu?alebo ich uctujem v den uhrady? to iste ohladom uhradenych faktur cez banku

    a ak to uctujem az ked mi pride bankovy vypis, ako je tom potom s kvartalnym platenim DPH, ked pridu peniaze v I.kvartali ale vypis z uctu dojde az v II.kvartali?

    dufam,ze niekto pochopil moje zmatene myslienky :-)
    dakujem
    Banku účtuj až keď Ti príde výpis z Bú, určite ti soft dovoľuje potriediť zápisy podľa dátumu.
    To, že ti príde výpis z Bú za napr. 1.Q až v 2.Q predsa nemý vplyv na DPH, pretože eviduješ priebežne došlé a vyšlé faktúry, ktoré ti vstupujú do DPH a aj sa Ti už tu premietnú v evidencii DPH. Samotná úhrada faktúry v tomto prípade nemá s DPH nič spoločné, to má už vplyv na daň z príjmu v JÚ.

    Neviem, či som to dosť jasne vysvetlila.

    Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

    Liptáčik
    Ak som správne usúdila, pýtaš sa na Tebou vystavené faktúry. Faktúru, ktorú vystavíš, máš v zozname vystavených faktúr zotriedenú podľa dňa, kedy si faktúru vystavila. Z vystavených faktúr sa Ti vypočíta daňová povinnosť pre DPH. Ak dostaneš v nasledujúcom kvartáli BV, priradíš si k faktúre úhradu s dátumom, kedy Ti bola úhrada pripísaná na účet. Z úhrady sa už DPH nepočíta, počítala sa z vystavenej faktúry.
    Ak by sa jednalo o došlé faktúry, zauúčtuješ ich do došlých faktúr vtedy, kedy Ti dôjdu. DPH sa počíta z faktúry, nie z jej úhrady. O tom, do ktorého kvartála sa Ti DPH započíta, rozhoduje deň dodania tovaru, služby. Úhradu zaúčtuješ podľa BV s dátumom, kedy Ti úhrada bola z účtu odpísaná.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Pokiaľ Ti z Bú nie sú uhrádzané nákupy cez terminál, tak sa výpisom skutočne nemusíš znepokojovať v prípade DPH.
    Ak ti faktúra za 1.Q nepríde do 25.dňa nalsedujúceho zdaňovacieho obdobia, tak ju zaradíš do DPH v 2.Q.
    Pozor, vstup a výstup DPH je podmienený dátumu dodania tovaru a služby a nie dátumu úhrady.

    tatijan je offline (nepripojený) tatijan

    tatijan
    dakujem za odpovede, len mam zmatok v tom,ako to zapisem do penazneho dennika
    a este mam otazku,ako mam zauctovat do penazneho dennika nakup materialu, ktory som kupila v cechach za hotovost
    dakujem

    Leora je offline (nepripojený) Leora

    Leora
    Ja to robím tak, že v deň nákupu materiálu vložím osobný vklad podnikateľa v takej sume akú potrebuješ v českých korunách-valutová pokladňa. Potom presne v ten istý deň dám úhradu za materiál. Kurzový rozdiel ti nevyjde a máš to v nákladoch tak ako treba.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.