Zavrieť

Porady

Kratenie stravneho ....

Poradte mi prosim v otazke kratenia stravneho. Na skoleni nam bolo prizvukovane, ze len na zaklade uctovneho dokladu môzeme skrátit stravne. Dokonca som to nasla v tom case i priamo v zakone (ci v komentaroch?!).
Co ak mam ine indicie (pozvanka, objednavka, voucher ...), ktore hovoria o poskytnutom stravnom, ale na uctovnom doklade (faktura, pokl. doklad) to uz zmienene nie je? Riadila som sa pokynom skolitela, ale ked uz dobrovolne zamestnanci zacali naliehat na krateni , tak som v uzkych.
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    účtovný doklad musí spĺňať náležitosti podľa § 10 zák.o účt. Ty si môžeš vytvoriť interný účtovný doklad, ktorého podkladom bude napr.pozvánka,objednávka, voucher. Chcela som hlavne povedať, že nielen faktúra, pokladničný doklad a pod. sú účtovnými dokladmi
    Naposledy upravil Petra29 : 11.02.08 at 11:35 Dôvod: preklep

    Dadajka je offline (nepripojený) Dadajka

    Dadajka
    ... na tom skoleni boli prave spomenute tieto doklady, ktore su vraj nepostacujuce. Skolitelka priam na tieto otazky cakala ... Je to sice davnejsie skolenie, ale teraz sa mi to tu mnozi a tak .... A ked nam zuctovavaju ubytovania a skolenia cez oraganizacnu zlozku v zahranici, mam povinnost si tento doklad od nich ziadat, skopirovat a prilozit k cestaku? Dakujem.

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    V zákone o cest.náhradách sa píše:
    § 13 ods.7: Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6.
    Podľa môjho názoru "preukázane" znamená aj na základe dokladov, ktoré si ty uviedla, že máš k dispozícii.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Dadajka Pozri príspevok
    Poradte mi prosim v otazke kratenia stravneho. Na skoleni nam bolo prizvukovane, ze len na zaklade uctovneho dokladu môzeme skrátit stravne. Dokonca som to nasla v tom case i priamo v zakone (ci v komentaroch?!).
    Co ak mam ine indicie (pozvanka, objednavka, voucher ...), ktore hovoria o poskytnutom stravnom, ale na uctovnom doklade (faktura, pokl. doklad) to uz zmienene nie je? Riadila som sa pokynom skolitela, ale ked uz dobrovolne zamestnanci zacali naliehat na krateni , tak som v uzkych.
    Dakujem.
    Ja som nikde nevidel, že by krátenie stravného bolo možné len na základe účtovného dokladu.

    Vychádzajúc zo zákona o cest. náhradách § 5 ods. 6:
    "(6) Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1, 2 alebo 5 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 18 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 5; miera krátenia stravného vyjadrená v menovitej hodnote sa zaokrúhli na celé koruny nahor."

    a § 13 dos. 7
    "(7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6."

    musí byť zabezpečenie preukázateľné. Zákon nekonkretizuje, akým spôsobom, ale ponecháva to na zamestnávateľa (môže to byť napr. faktúra zo školenia s uvedením, že strava je v cene, alebo tomôže byť uvedené v pozvánke či programe školenia).

    Takže vyžadovať účtovný doklad pre krátenie je nad rámec zákona.

    Kratenie stravneho ....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.