Zavrieť

Porady

ochranná lehota

Prosím o odpoveď na otázku: aké práva a povinnosti vyplývajú bývalému zamestnávateľovi, keď v ochrannej lehote (42 dní po rozviazaní prac. pomeru) nastúpim na PN? Môže mi dať zamestnávateľ výpoveď v ten istý deň, kedy nastúpim na PN? Ďakujem

Vysvetlím: Kolega v skúšobnej dobe navštívil lekára, ten ho okmžite vypísal na PN. Telefonicky oznámil zamestnávateľovi že je PN a ten mu odpovedal, že mu týmto dňom dáva výpoveď. Je také niečo možné?
Naposledy upravil sajka18 : 11.02.08 at 20:10
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    sajka18 Pozri príspevok
    Prosím o odpoveď na otázku: aké práva a povinnosti vyplývajú bývalému zamestnávateľovi, keď v ochrannej lehote (42 dní po rozviazaní prac. pomeru) nastúpim na PN? Môže mi dať zamestnávateľ výpoveď v ten istý deň, kedy nastúpim na PN? Ďakujem
    Nerozumiem otázke, protirečí si vo vyznačenej časti.
    Monika Kováčová
    sajka18 Pozri príspevok
    Vysvetlím: Kolega v skúšobnej dobe navštívil lekára, ten ho okmžite vypísal na PN. Telefonicky oznámil zamestnávateľovi že je PN a ten mu odpovedal, že mu týmto dňom dáva výpoveď. Je také niečo možné?
    hmm. upravila si príspevok, naše odpovede vyznievajú teraz veľmi čudne...

    Takže správna odpoveď: Počas skúšobnej doby môže dať zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi. A to aj bez udania dôvodu. Avšak mal by mu to aspoň 3 dni vopred oznámiť.

    Ale ochranná lehota a skúšobná doba sú dve rozdielne veci. Možno naformuluješ otázku ešte ináč.
    Naposledy upravil Monika Kováčová : 11.02.08 at 20:20 Dôvod: Posledná veta

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    sajka18 Pozri príspevok
    Prosím o odpoveď na otázku: aké práva a povinnosti vyplývajú bývalému zamestnávateľovi, keď v ochrannej lehote (42 dní po rozviazaní prac. pomeru) nastúpim na PN? Môže mi dať zamestnávateľ výpoveď v ten istý deň, kedy nastúpim na PN? Ďakujem

    Vysvetlím: Kolega v skúšobnej dobe navštívil lekára, ten ho okmžite vypísal na PN. Telefonicky oznámil zamestnávateľovi že je PN a ten mu odpovedal, že mu týmto dňom dáva výpoveď. Je také niečo možné?

    Je, ale nie je to výpoveď, ale skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe podľa § 72 ZP. ( tam je to rozpísané podrobnejšie.)

    sajka18 je offline (nepripojený) sajka18

    som sajka sajka18
    sajka18 Pozri príspevok
    Prosím o odpoveď na otázku: aké práva a povinnosti vyplývajú bývalému zamestnávateľovi, keď v ochrannej lehote (42 dní po rozviazaní prac. pomeru) nastúpim na PN? Môže mi dať zamestnávateľ výpoveď v ten istý deň, kedy nastúpim na PN? Ďakujem

    Vysvetlím: Kolega v skúšobnej dobe navštívil lekára, ten ho okmžite vypísal na PN. Telefonicky oznámil zamestnávateľovi že je PN a ten mu odpovedal, že mu týmto dňom dáva výpoveď. Je také niečo možné?


    Omlúvam sa, som tu nová, mám trochu problém sa tu zorientovať, a ďakujem za vašu zhovievavosť a odpovede.

    Uľa je offline (nepripojený) Uľa

    Uľa
    Zamestnávateľ ukončil PP so zamestnnacom dňom 29.02.2008. Tento bývalý zamestnanec je od 28.03.2008 na PN a priniesol mi do práce PN-ku. Keďže som sa s takýmto prípadom ešte nestretla, nemal by už PN-ku zaniesť rovno na sociálku? Alebo mu mám ja ešte ako bývalý zamestnávateľ niečo potvrdzovať???

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Uľa Pozri príspevok
    Zamestnávateľ ukončil PP so zamestnnacom dňom 29.02.2008. Tento bývalý zamestnanec je od 28.03.2008 na PN a priniesol mi do práce PN-ku. Keďže som sa s takýmto prípadom ešte nestretla, nemal by už PN-ku zaniesť rovno na sociálku? Alebo mu mám ja ešte ako bývalý zamestnávateľ niečo potvrdzovať???
    NIe, nemal, 28.2. ešte zamestnancom u vás bol, do skončenia PP t.j. 29.2. ste mu povinný vyplatiť náhradu príjmu za PN, potom postúpiť doklad o PN na SP, kde mu vyplatia nemocenské, pretože o 1.3. už nie je vašim zamestnancom.
    Opravujem: PN je už po ukončení PP, vás sa to už netýka. Ak má nového zamestnáv., tak doklad predloží jemu, ak nie, tak SP v rámci ochrannej doby.
    Naposledy upravil Tweety : 18.04.08 at 09:49

    Pukluš je offline (nepripojený) Pukluš

    Pukluš
    Tweety, ona píše, že od 28.3.2008 je na PN-ke, takže mal ju odniesť na sociálne a oni ju potom vyzvú, aby vypísala potvrdenie o príjme, z ktorého mu budú vyplácať PN v ochrannej lehote.

    Takže mal to odniesť na sociálne.

    Uľa je offline (nepripojený) Uľa

    Uľa
    Tweety Pozri príspevok
    NIe, nemal, 28.2. ešte zamestnancom u vás bol, do skončenia PP t.j. 29.2. ste mu povinný vyplatiť náhradu príjmu za PN, potom postúpiť doklad o PN na SP, kde mu vyplatia nemocenské, pretože o 1.3. už nie je vašim zamestnancom.
    Ale on začal maródiť až 28.3. nie 28.2.

    Pukluš je offline (nepripojený) Pukluš

    Pukluš
    Tweety, ona píše, že od 28.3.2008 je na PN-ke, takže mal ju odniesť na sociálne a oni ju potom vyzvú, aby vypísala potvrdenie o príjme, z ktorého mu budú vyplácať PN v ochrannej lehote.

    Takže mal to odniesť na sociálne.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Uľa Pozri príspevok
    Ale on začal maródiť až 28.3. nie 28.2.
    Och, prepáč, PN bola, keď už nebol zamestnancom, vy ako zamestnáv. už s tým nemáte nič. Videla som tam 2, mea culpa. Idem to opraviť.

    Pukluš je offline (nepripojený) Pukluš

    Pukluš
    Ale ked ti ju priniesol do práce, tak rovno vypíš potvrdenie o príjme a doruč to na sociálnu poisťovňu ty....v konečnom dôsledku je to jedno a máš jednu starosť menej.

    zuzu247 je offline (nepripojený) zuzu247

    zuzu247
    Ahojky, chcem sa spýtať, ako je to v prípade, že zamestnankyňa dala výpoveď a počas výpovednej doby zistila, že je tehotná. Môže sa normálne ukončiť pracovný pomer?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    zuzu247 Pozri príspevok
    Ahojky, chcem sa spýtať, ako je to v prípade, že zamestnankyňa dala výpoveď a počas výpovednej doby zistila, že je tehotná. Môže sa normálne ukončiť pracovný pomer?
    Áno, PP skončí normálne v posledný deň výpovednej doby.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Súhlasím s chobotom, zákaz výpovede (a ochranná doba) sa vzťahuje len na výpoved zo strany zamestnávatela.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.