Zavrieť

Porady

postup pri účtovnej závierke a vytváraní DPPO

prosim o radu.

- na konci roka zauctujem rezervy, casove rozlisenie, kurzove rozdiely...
- nasledne skontrolujem, ci mi sedia ucty
- potom si vytlacim suvahu a vysledovku, spravim poznamky
- zauctujem danovu stratu
- urobim DPPO
- uzavriem rok

spravny postup? prosim o info, pripadne o korekciu. dakujem moc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    redie Pozri príspevok
    prosim o radu.

    - na konci roka zauctujem rezervy, casove rozlisenie, kurzove rozdiely...
    - nasledne skontrolujem, ci mi sedia ucty
    - potom si vytlacim suvahu a vysledovku, spravim poznamky
    - zauctujem danovu stratu
    - urobim DPPO
    - uzavriem rok

    spravny postup? prosim o info, pripadne o korekciu. dakujem moc.
    Daňová strata sa neúčtuje.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    redie Pozri príspevok
    a inak postup je ok?
    Áno, môžem povedať o.k. s dodatkom, ak si naozaj všetko prekontrolovala - urobila dôslednú inventarizáciu a pod.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Pred vyčíslením daňovej straty si musíš spracovať pripočítateľné položky, analyzovať nedaňové účty, čerpanie rezerv, vyčísliť rozdiely medzi daňovými a účtovnými odpismi. zároveň musíš analyzovať, či nejaké skutočnosti po 31.12.2007 neovplyvňujú účtovníctvo predchádzajúceho roku. Pred uzatvorením účtovných kníh doporučujem analyzovať účty 428,429 - či sú správne vyčíslené a zaúčtované účtovné hosp. výsledky a ak chýba priložiť schválenie o rozdelení. Pri inventarizácii účtu 431 dať pozor, či obsahuje iba výsledok daného roka.

    redie je offline (nepripojený) redie

    Hlavne začať.... redie
    mam este otazku ohladne ukoncenia roka.

    uz som si vsetko vycistila vsetyk kurzove rozdiely, rezervy, casove rozlisenie nakladov....

    a v suvahe mi vychadza, rozdiel medzi A a P

    tento rozdiel = HV = zisk mam teraz zauctovat alebo najskor urobim vykazy a potom zauctujem?

    a ako zauctovat....
    dakujem moc.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    redie Pozri príspevok
    mam este otazku ohladne ukoncenia roka.

    uz som si vsetko vycistila vsetyk kurzove rozdiely, rezervy, casove rozlisenie nakladov....

    a v suvahe mi vychadza, rozdiel medzi A a P

    tento rozdiel = HV = zisk mam teraz zauctovat alebo najskor urobim vykazy a potom zauctujem?

    a ako zauctovat....
    dakujem moc.
    1.. Nemôžeš urobiť nič pokiaľ Ti nesedia aktíva pasíva.
    2. Vyššie si v príspevku uviedla, že máte daňovú stratu a ja som ťa upozornila, že daňová strata sa neúčtuje.
    Tak ako to je?

    redie je offline (nepripojený) redie

    Hlavne začať.... redie
    zmylila som sa, lebo som uz z toho oblbnuta :-)

    vysiel mi zisk. ten rozdiel medzi aktivami a pasivami nie je hv?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    redie Pozri príspevok
    zmylila som sa, lebo som uz z toho oblbnuta :-)

    vysiel mi zisk. ten rozdiel medzi aktivami a pasivami nie je hv?
    Aktíva a pasíva sa musia rovnať za každých okolností. HV je už zahrnutý v pasívach. HV si skontroluj s výsledovkou. Musí byť ten istý aj v súvahe.

    redie je offline (nepripojený) redie

    Hlavne začať.... redie
    evina Pozri príspevok
    Aktíva a pasíva sa musia rovnať za každých okolností. HV je už zahrnutý v pasívach. HV si skontroluj s výsledovkou. Musí byť ten istý aj v súvahe.
    rozdiel medzi A a P mi robi presne tu istu ciastku aka je vo vysledovke uvdena ako zisk.(generujem to z programu pohoda a tam mi oznacilo tento rozdiel v suvahe ako "HV")

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    redie Pozri príspevok
    rozdiel medzi A a P mi robi presne tu istu ciastku aka je vo vysledovke uvdena ako zisk.(generujem to z programu pohoda a tam mi oznacilo tento rozdiel v suvahe ako "HV")
    No musela by so tom vidieť, lebo možno je to o.k. , ale princíp je jasný vo výkaze neexistuje, aby sa Ti aktíva nerovnali pasívam. Možno to vo výkazoch vykáže správne, nepoznám vôbec ten soft.
    Postup.
    1. Vytlačíš si Výkaz Súvaha /aktíva a pasíva sa musia rovnať/ a VzaS. Sú to tzv. výkazy pred zdanením. HV z tohto výkazu ZaS uvádzaš v riadku 100 DP/je to hrubý HV/
    2. Vykonáš výpočet dane z príjmu. To znamená k HV pripočítaš pripočitateľné položky a odpočítaš odpočitateľné položky. Z takto upraveného HV vypočítaš daň 19%.
    3. Daň zaúčtuješ 591/341
    4. Vytlačíš výkazy Súvaha a ZaS - sú to výkazy po zdanení a tieto odovzdávaš spolu s DP a poznámkami na DÚ. V týchto výkazoch musíš mať samozrejme A=P a HV /to je už čistý, disponibilný HV/ vo výkaze ZaS sa musí rovnať HV uvedenému v Súvahe.

    mata82 je offline (nepripojený) mata82

    mata82
    evina Pozri príspevok
    4. Vytlačíš výkazy Súvaha a ZaS - sú to výkazy po zdanení a tieto odovzdávaš spolu s DP a poznámkami na DÚ. V týchto výkazoch musíš mať samozrejme A=P a HV /to je už čistý, disponibilný HV/ vo výkaze ZaS sa musí rovnať HV uvedenému v Súvahe.

    Vie mi niekto poradit, som si vsimla, ze som do suvahy a vykazu ZaS nepisala splatnu dan (dan.zavazky), čiže som to odovzdala a HV je uvedeny este pred zdanenim . Mam doniest na DU aj danove priznanie (to je OK), alebo stacia len opravene vykazy? Dakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    mata82 Pozri príspevok
    Vie mi niekto poradit, som si vsimla, ze som do suvahy a vykazu ZaS nepisala splatnu dan (dan.zavazky), čiže som to odovzdala a HV je uvedeny este pred zdanenim . Mam doniest na DU aj danove priznanie (to je OK), alebo stacia len opravene vykazy? Dakujem
    stačí opravené výkazy. Dones ich už aj s vyznačením dátumu schválenia (dátum konania VZ).
    Daň musíš mať zaúčtovanú aj v účtovníctve k 31.12.2007.

    mata82 je offline (nepripojený) mata82

    mata82
    Dakujem Kejka za odpoved, ale ja som uz tie prve dala ako schvalene (28.3.08), musi sa robit nove VZ s novsim datumom?
    V uctovnictve dan mam zauctovanu k 31.12.07

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    mata82 Pozri príspevok
    Dakujem, ........... ale ja som uz tie prve dala ako schvalene (28.3.08), musi sa robit nove VZ s novsim datumom?
    V uctovnictve dan mam zauctovanu k 31.12.07
    ved práve...prečo schvaľovať v predstihu?
    áno..treba nové VZ, kde bude jasné, čo sa udialo, prečo nastala zmena....
    aj ked VZ-zápis sa nikde neodovzdáva, treba to mať papierovo v poriadku.
    je neobvyklé, aby zostavenú RÚZ okamžite niekto schvaľoval. Aj na zvolanie VZ sú určité pravidlá a termíny, účtovníčka by nemala toto suplovať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.