Zavrieť

Porady

Ide o pracu na zmeny?

Dobry den, chcem sa opytat: Bol som zamestnany na 40 hodinovy pracovny uvazok tyzdenne. Pracovnu dobu mam od 9:00 do 18:00. Zamestnavatel teraz rozhodol, ze budem pracovat striedavo s kolegynou na pracovny cas od 7:00 do 16:00 v jednom tyzdni a od 12:00 do 21:00 v druhom tyzdni. S kolegynou sa budeme striedat, to znamená, že ked budem ja zacinat od 7:00, tak kolegyna bude zacinat od 12:00 a naopak. Otazka: Nejde nahodou o pracu na zmeny? Nemal by som mat upraveny pracovny uvazok na 38 a 3/4 hod. tyzdenne? Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Práca na zmeny bola v novele Zákonníka práce od 1.9.2007 upresnená (§90) tak, že prácou na zmeny je práca pri ktorej sa pracovníci na pracovisku striedajú a súbežný výkon práce je najviac 1 hodinu. Takže v uvedenom prípade nejde o prácu v dvojzmennej prevádzke a maximálny TPČ je teda 40 hodín.

    Mike156 je offline (nepripojený) Mike156

    Mike156
    Dakujem za odpoved, a teda ide o jednozmennu prevadzku? Alebo o rovnomerne rozvrhnutie pracovneho casu?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ide o jednozmennú prevádzku a rovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Rovnomerne rozvrhnutý prac. čas (§86 Zákonníka práce) je vtedy, ak rozdiel dĺžky p.č. pripadajúci na jednotlivé týždne nepresiahne 3 hodiny a pracovný cas v jednotlivých dňoch nepresiahne 9 hodín - to tento rozvrh p.č. spĺňa.

    Mike156 je offline (nepripojený) Mike156

    Mike156
    Dakujem, a je plne v kompetencii zamestnavatela aby mi takto pracovny cas upravil bez mojho suhlasu´? Pisem preto, ze sa mi nepaci pracovat do deviatej vecer a keby som bol pri podpise zmluvy oboznameny s takymto rozvrhom, tak zmluvu nepodpisem.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ak v pracovnej zmluve nie je stanovený presne pracovný čas od -do, nepotrebuje zamestnavateľ súhlas na zmenu. Ak u zamestnávateľa fungujú zástupcovia zamestnancov, tak rozvrhnutie p.č musí prerokovať so zástupcami zamestnancov (nevyźaduje sa súhlas).

    Ide o pracu na zmeny?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.