Zavrieť

Porady

Odpisovanie osvetlenia

V prenajatej predajni sme spravili kompletné osvetlenie v hodnote 150000,-- Sk v nájomnej zmluve, máme uvedenú klauzulu, že daný majetok si môžme odpísať, poradíte mi do ktorej odpisovej skupiny to mám zarádiť... či do 2 / Elektrické zdroje svetla a svietidlá/ alebo na budovu / technické zhodnotenie / Dakujem..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    účtovník - junior Pozri príspevok
    V prenajatej predajni sme spravili kompletné osvetlenie v hodnote 150000,-- Sk v nájomnej zmluve, máme uvedenú klauzulu, že daný majetok si môžme odpísať, poradíte mi do ktorej odpisovej skupiny to mám zarádiť... či do 2 / Elektrické zdroje svetla a svietidlá/ alebo na budovu / technické zhodnotenie / Dakujem..
    V zmysle metodického pokynu MF SR č. 3400/1998-62 (FS 3/1998) sa ako súčasť stavby odpisuje aj
    1.4 Elektrické silové zariadenia a rozvody nízkeho napätia, umelé osvetlenie a bleskozvody, okrem zariadení v bode 2.5
    Pokiaľ ide o TZ vykonané a odpisované nájomcom, zaradí a odpisuje sa v rovnakej skupine ako príslušná stavba. (§ 24 ods. 2 ZoDP)

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Pri technickom zhodnotení prenajatého majetku auditor upozorňoval, že mala by byť nájomná zmluva uzavretá na dobu určitú, aby sme vedeli rozpočitat úč
    tovné odpisy , aby sa TZ odpisalo počas doby nájmu - účtovne. Daňovo
    samozrejme podla zákona DzP.
    Ak je nájomná zmluva na dobu kratšiu ako je doba odpisovania pre daňové účely malo by byť v zmluve ošetrené, čo sa stane s TZ po skončení nájmu.

    Ak taká zmluva nie je , lebo je na dobu neurčitú, ako postupujete v zmysle účtovných odpisov?

    Pridajte svoju skúsenosť.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    azla Pozri príspevok
    Pri technickom zhodnotení prenajatého majetku auditor upozorňoval, že mala by byť nájomná zmluva uzavretá na dobu určitú, aby sme vedeli rozpočitat úč
    tovné odpisy , aby sa TZ odpisalo počas doby nájmu - účtovne. Daňovo
    samozrejme podla zákona DzP.
    Ak je nájomná zmluva na dobu kratšiu ako je doba odpisovania pre daňové účely malo by byť v zmluve ošetrené, čo sa stane s TZ po skončení nájmu.

    Ak taká zmluva nie je , lebo je na dobu neurčitú, ako postupujete v zmysle účtovných odpisov?

    Pridajte svoju skúsenosť.
    Účtovné odpisy môžu byť rozrátané aj na kratšiu dobu ako doba trvania prenájmu.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    smith Pozri príspevok
    Účtovné odpisy môžu byť rozrátané aj na kratšiu dobu ako doba trvania prenájmu.
    Teoreticky môžu, ale podľa mňa by to nebolo celkom v súlade so zásadami uvedenými v § 20 Postupov PÚ, v zmysle ktorých sa odpisový plán zostavuje aj s ohľadom na predpokladanú dobu využívania dlhodobého majetku. Ak sa prípadne dohodnutá doba prenájmu zmení, v zmysle § 20 ods. 5 PPÚ sa odpisový plán prehodnotí a upraví sa doba alebo sadzby odpisovania.

    Odpisovanie osvetlenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.