Zavrieť

Porady

Závazky voči spoločníkom

Riešim jeden problém a neviem si dať rady, ako to vymysliet, preto prosím o pomoc.

Spoločnosť A s.r.o. vlastní 49% spoločnosti B s.r.o.
1. V priebehu roka spoločníci so spol. A-Jožko a Ferko vkladali PP priamo do spoloč.B, v kt. bolo účtované 211/365xx, pričom v spoločnosti A nebolo účtované o vkladoch a výberoch, týchto spoločníkov.
Neviem, ako to mám vysporiadať, či mám dodatočne účtovať, vklady do A spoloč. 211/365, a potom výdavok PP ???/211, aby bola prepojenosť medzi spoločnosťami.
Alebo urobiť jeden zápis k 31.12., spočítať koľko sú závazky, ale ako účtovne

2. Tiež neviem, či je správne účtovanie cez účet 365, pretože sa určite nebude jednať o krátkodobý závazok. Či nechať na účte 365 a potom, keď sa stane dlhodobým preúčtujem...

Prosím poraďte, potrebujem sa chytiť každej slamky. ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Janka, ja si myslím, že sa nejedná o záväzok voči spoločníkovi, ale o pôžičku poskytnutú fyzickými osobami. Z toho treba vychádzať, kto bude pôžičku poskytovať.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    k 1. musia byť účtované vklady a výbery v spoločnosti A keď sa jedná o vklady FO?
    2. nechal by som to na 365

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ako to mám účtovne vysporiadávať, cez aké účty, ako by ste postupovali? (som namäko, ešte ma trápia i teptoty, nepáli mi)

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Ak by to bola pôžička od FO, tak krátkodobá 249, dlhodobá 479 - na základe zmluvy o pôžičke. Ak 365 tak samozrejme nemusia byť vklady ak má A finančné prostriedky k poskytnutiu pôžičky do B ako spoločník.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Takto:
    1. A s.r.o. 49% spol.B (A je zložená z Ferka, Jožka)
    2. C s.r.o. 26% spol. B
    3. D. spoločník MAto. 25% B

    V priebehu roka 2007 bolo účtované v spoloč. B:
    Ferko 1000 211/365x
    Jožko 1000 211/365x
    C s.r.o. 1000 211/365x
    Spoločník Maťo 1000 211/365x

    Neviem, či poopravovať Ferka a Jožka na spol A.s.r.o. a nechať účtované 211/365, a tým pádom poriešiť v účovníctve i spoločnosť A (som upný magor naozaj zo všetkého)

    Alebo nechať všetko tak, a do spoločnosti A už nevrtať a nechať tak, ako bolo účtované....(teda nič)

    A v spoloč. B s.r.o. urobím z Ferka, Jožka-pôžičku (neviem, či aj z MAťa), ako potom účtovať....

    A teraz, či bude pôžička bezúročná, čo by mala byť, keďže ide o také prepojenie osob, alebo musí ísť o úročenie. (skúsila som polopate

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Ešte dobre, že tam nemáš zamontované aj MF . Záväzok voči Ferkovi a Jožkovi by som asi zamenil za záväzok voči spoločnosti A (hlavne ak má spol. volné finančné prostriedky aby sa nemuselo vkladať tam) . Neúročil by som ho.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Na základe tohto budem v spoloč.A dodatočne robiť a účtovať:
    Ten istý vklad 211/365- Ferko. A potom spoločnosť A s.r.o. pohľadávka voči B spoloč. 351/211-pohľ. v rámci konsolid. celku?

    V B.spoloč. prerobím vklady Ferka a Jožka na 211/361 - chaos.

    Neviem, čo bude najlepšie a najpriechodnejšie riešenie.

    (topím sa v cudzom bahne)

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    betka Pozri príspevok
    A teraz, či bude pôžička bezúročná, čo by mala byť, keďže ide o také prepojenie osob, alebo musí ísť o úročenie. (skúsila som polopate
    K téme je na portáli DRSR (F.A.Q) toto:
    Otázka: Ak si podnikateľ vezme pôžičku od blízkej osoby, musí byť s úrokmi, alebo po dohode s poskytovateľom pôžičky môže byť poskytnutá ako bezúročná?
    Odpoveď: Všetky občianskoprávne vzťahy upravuje Občiansky zákonník, a to bez ohľadu na subjekty a zameranie týchto vzťahov, s výnimkou vzťahov, ktoré sú upravené špeciálnymi zákonmi. Zmluva o pôžičke je upravená ustanoveniami § 657 a § 658 Občianskeho zákonníka. Podľa § 658 Občianskeho zákonníka pri peňažnej pôžičke možno dohodnúť úroky. Je na dohode zmluvných strán, a to veriteľa a dlžníka, či v zmluve o pôžičke je dohodnutý z poskytnutej pôžičky aj úrok.
    V prípade, že daňovník z poskytnutej pôžičky dosiahne výnos, úrok, takto dosiahnutý príjem zaradí medzi príjmy z kapitálového majetku podľa § 7 ods.1 písm. c) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a daňovú povinnosť vysporiada po skončení zdaňovacieho obdobia, a to podaním daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb.
    Nakoľko pri peňažnej pôžičke podľa § 658 Občianskeho zákonníka úroky možno dohodnúť, je teda na dohode zmluvných strán, veriteľa a dlžníka, či v zmluve o pôžičke si úrok z poskytnutej pôžičky dohodnú.

    V minulosti DÚ vraj u takýchto pôžičiek zvykli vypočítavať a dodaňovať obvyklý úrok, ale poprehrávali súdne spory, tak je už takéto stanovisko.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Ja by som to nekomplikovala. Jožko a Ferko ako FO požičajú B s.r.o.
    ( Potom by som mala zmluvu o pôžičke J-B, s.r.o., F-B. s.r.o.,
    A, s.r.o. by som do toho nemontovala. Zbytočné účtovanie)

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    JankaO Pozri príspevok
    Ja by som to nekomplikovala. Jožko a Ferko ako FO požičajú B s.r.o.
    ( Potom by som mala zmluvu o pôžičke J-B, s.r.o., F-B. s.r.o.,
    A, s.r.o. by som do toho nemontovala. Zbytočné účtovanie)
    Taktiež by som tak postupovala. Alebo využila účty pre účtovné jednotky v konsolidovanom celku 351,361 pre operácie nevyplývajúce z obchodných vzťahov pre začiatok odhliadnuc od toho, že sú krátkodobé.
    Potom v B prijatá pôžička 211/361. V A analogicky 351/211.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Vďaka Vám všetkým moji milí, zachraňujete mi krk. Rozdala by som sa Vám, od radosti, že tu ste.

    PS: Danilka, už som rozmýšľala nad konsolid., nejdem montovať.-prísp. 7

    Jednoducho takto:
    - Ferko a Jožko, vklady: 211/249 (479, tento asi skôr, návratná len tak asi nebude, ak vôbec bude). Urobím s "kamáratmi" zmluvu,
    - Maťko 211/365
    - C s.r.o. 211/365361

    Jéééj aké krásne, škoda že nejde len o pár korún ,

    Môže byť?
    Naposledy upravil betka : 17.02.08 at 12:47

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.