Zavrieť

Porady

odvody studenta a SZCO do SP a ZP

Zdravim,
mam otazku. Som student VS a zaroven od minuleho roka (v novembri som zacal) aj SZCO. Za minuly rok som mal prijem zo SZC 1129,- . Budem teda platit odvody do ZP a SP ked som student a moj prijem nebol vacsi ako 12nas.minimalneho vymeriavacieho zakladu (vychadzam zo zakona par.21 :Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačne najmenej, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačnej najmenej.) respektive uklada sa mi povinnost registracie v SP k 1.julu?
dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    mipavtak Pozri príspevok
    Zdravim,
    mam otazku. Som student VS a zaroven od minuleho roka (v novembri som zacal) aj SZCO. Za minuly rok som mal prijem zo SZC 1129,- . Budem teda platit odvody do ZP a SP ked som student a moj prijem nebol vacsi ako 12nas.minimalneho vymeriavacieho zakladu (vychadzam zo zakona par.21 :Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačne najmenej, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačnej najmenej.) respektive uklada sa mi povinnost registracie v SP k 1.julu?
    dakujem za odpoved
    Platiť odvody do SP ti nevzniká, ak tá suma, ktorú uvádzaš je príjem (obrat). Totiž na posúdenie povinnosti platenia odvodov sa skúma hrubý príjem a nie zisk (príjem - výdaj). Do ZP budeš povinný podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia. A na základe výsledku RZ ZP sa posúdí či do ZP budeš, alebo nebudeš platiť. Ale mne sa zdá, že ani tam nebudeš.

    mipavtak je offline (nepripojený) mipavtak

    človek mipavtak
    smith Pozri príspevok
    Platiť odvody do SP ti nevzniká, ak tá suma, ktorú uvádzaš je príjem (obrat).
    Akosi to este celkom nechapem. ta suma co som uviedol je moj hruby prijem, nie zisk-vydaje neboli ziadne. Cize vymeriavaju sa z toho odvody, ale v mojom pripade mi nebudu vymerane ziadne. Musim sa napriek tomu registrovat v SP alebo iba keby sa ma odvody tykali?

    janasim je offline (nepripojený) janasim

    janasim
    mipavtak Pozri príspevok
    Akosi to este celkom nechapem. ta suma co som uviedol je moj hruby prijem, nie zisk-vydaje neboli ziadne. Cize vymeriavaju sa z toho odvody, ale v mojom pripade mi nebudu vymerane ziadne. Musim sa napriek tomu registrovat v SP alebo iba keby sa ma odvody tykali?
    Nemusíš, iba keby sa ťa týkali.

    odvody studenta a SZCO do SP a ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.