Zavrieť

Porady

"konverzia" pôžičky od spoločníka

Zdravím Poraďákov,

V PÚ vediem pôžičku od spoločníkov v USD. Každoročne na účte vznikajú kurzové rozdiely a vzhľadom na vývoj kurzu USD peniaze spoločníkov strácajú na hodnote. Dohodli sme sa, že "konvertujeme" túto pôžičku na SK a takto ju budeme ju viesť ďalej.
Otázky :
1. je možné konvertovať túto pôžičku len na základe interného dokladu ( z analytiky pre pôžičku v cudzej mene na pôžičku v Sk), alebo musí nastať fyzický pohyb prostriedkov (vrátenie v cudzej mene a opäť poskytnutie pôžičky v Sk)? (To hádam nie.)
2. ak je možné konvertovať cez ID, aký podklad pre zúčtovanie potrebujem? Uznesenie valného zhromaždenia, alebo je to jednoduchšie?

Ďakujem za všetky rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Na základe dodatku k Zmluve o pôžičke, na ktorom bude uvedený kurz prepočtu, je možné túto pôžičku prepočítať na Skk a stačí cez ID.
    A ja by som to neúčtovala ako klasickú konverziu. Na základe dodatku k Zmluvám by som preúčtovala pôžičku vedenú v CM na Skk podľa doh. kurzu.
    Naposledy upravil Lila : 18.02.08 at 07:05

    Amina je offline (nepripojený) Amina

    Amina
    Ďakujem, Lila,
    ešte otázočka: znamená to, že môžeme dohodnúť kurz odlišný od kurzu NBS v deň prekurzovania na SKK? Nemám s týmto skúsenosti, nie je to každodenný prípad....

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Spravila by som dodatky k zmluvám o pôžičke, že pôžička bude dňom napr.
    25.2.2008 prepočítaná dohodnutým kurzom XY, a v spoločnosti bude vedená ako záväzok od dňa 25.2.2008 v Skk mene.

    Tu treba, aby zmluvné strany boli obe spokojné. T.z, mali by sa dohodnúť, aby ani firma nebola škodná a ani veritelia. Čiže zlatý stred.
    Pozrite si kurz NBS a kurzy aké ponúkajú banky v ten deň.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Lila Pozri príspevok
    Spravila by som dodatky k zmluvám o pôžičke, že pôžička bude dňom napr.
    25.2.2008 prepočítaná dohodnutým kurzom XY, a v spoločnosti bude vedená ako záväzok od dňa 25.2.2008 v Skk mene.

    Tu treba, aby zmluvné strany boli obe spokojné. T.z, mali by sa dohodnúť, aby ani firma nebola škodná a ani veritelia. Čiže zlatý stred.
    Pozrite si kurz NBS a kurzy aké ponúkajú banky v ten deň.
    Mňa by ešte zaujímalo, či je možné túto prekonvertovanú pôžičku z USD na SKK menu splatiť aj v inej mene ako v SKK, t.j. napr. znova v USD mene? T.j. ku dňu splatenia bude spoločník požadovať od spoločnosti väčšiu sumu v USD, ako jej pôvodne požičal.

    Odporuje si to s účtovnými predpismi? Podľa mňa nie....

    "konverzia" pôžičky od spoločníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.