Zavrieť

Porady

ako začať - jú

Mám dosť značný problém. Brat sa dal v 11/2007 na živnosť a odo mňa chce, aby som mu viedla účtovníctvo. Len ja som chodila na obchodnú pred 5 rokmi a o jednoduchom momentálne nemám ani páru.
Moje otázky:
1. musí ho viesť v programu, alebo stačí v exceli, prípadne v knihách
2. živnosť má na prípravné a dokončovacie stavebné práce, môže si dať do nákladov aj stravu, benzín, pracovné oblečenie a pod.
3. daňové priznanie by mu mala zrejme vyplniť skúsená účtovníčka, že?
otázok mám veľa, ale zatiaľ aspoň toto by mi pomohlo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    turbo je offline (nepripojený) turbo

    Stavebný inžinier turbo
    1 - nikde nie je napísané, že účtovníctvo sa musí viesť v programe. Účtovníctvo musí byť predovšetkým v súlade so zákonmi a predpismi. Môžeš ho viesť aj v exceli a pomocných knihách, ale s programom to je oveľa jednoduchšie, pokiaľ sa ho naučíš ovládať, čo si myslím nie je až tak ťažké.
    2 - stravu si môže dať do nákladov v súlade so zákonom o cestovných náhradách a to isté platí aj pre benzín, tu však treba rozlišovať, či je automobil v osobnom vlastníctve, alebo ho má v majektu firmy. Pracovné oblečenie si môže dať do nákladov, avšak toľko, koľko si dokáže obhájiť, že to bolo potrebné pre výkon živnosti.
    3 - Ak dokážeš spracovať účtovníctvo správne, potom by nemal byť až taký problém vyplniť aj daňové priznanie, nakoľko základný výstup pre DP budeš mať už z účtovníctva.
    Treba však zvážiť vedomosti, skúsenosti a schopnosti.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    A nebolo by lepšie, aby si to dal robiť /dočasne/ niekomu, kto to robí profesionálne ? Ty sa vyhneš stresom a nervom a on prípadným pokutám. Pretože začiatky sú najhoršie. Až si to naštuduješ trebárs tu na Porade, a preštuduješ zákon o DzP, DPH a iné, môžeš mu to robiť napr. od r.2009

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    K 1. Môže byť Excel, môže byť program - zadarmo je MRP, Kros demoverzia. Ručne tiež, ale cez PC je to jednoduchšie.
    K 2.Stravu - má nárok na stravné, stačí prehľadať Poradu, sú rozobraté podmienky kedy a koľko Sk.
    Benzín - áno, tiež je tu dosť tém.
    Pracovné oblečenie - áno, výdavok ovplyvňujúci základ dane
    K 3. Keď bude spracované účtovníctvo, prezrieť témy v Porade, zhodnotiť svoje skúsenosti, cvične vyplniť a prípadne s niekým prekonzultovať.
    4. Veľa úspechov.

    Fany111 je offline (nepripojený) Fany111

    Fany111
    dík moc za rady, fakt sa na to necítim, to je ako hodiť neplavca do hlbokej vody. dík moc za odpovede.

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    http://www.porada.sk/f9-uctovne-a-ine-softvery.html
    Tu nájdeš najviac používaných softverov a na ich web stránkach sa dá stiahnúť alebo objednať demoverzia programov. Dajú sa vyskúšať a najviac vyhovujúcejší podľa potreby podnikateľa - počet záznamov - aj objednať.
    Vždy je to lepšie za tých pár korún mať také vodítko na vedenie účtovníctva a pravidelne aktualizované podľa zmien zákonov o účtovníctve, o dani z príjmov a ostatných legislatívnych zmien súvisiacich s účtovníctvom. Máš tam tlačivá, môžeš si natlačiť pomocné knihy, evidenciu záväzkov, môžeš si nastaviť číslovanie dokladov, zaradiť aj skorší dátum, program to za Teba uprace, atď. a nemusíš stále vytvárať nové stránky v exeli.
    To pohodlie za tých pár korún sa oplatí, toto je môj názor.

    Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

    žena v domácnosti Zuzy
    Prosím Vás mám otázku, že keď máme len jednu prevádzku, jednu pokladnicu a jeden účet, či je potrebné viesť aj vtedy knihu pokladnice a knihu účtu? Za odpovede ďakujem

    Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

    žena v domácnosti Zuzy
    Zuzy Pozri príspevok
    Prosím Vás mám otázku, že keď máme len jednu prevádzku, jednu pokladnicu a jeden účet, či je potrebné viesť aj vtedy knihu pokladnice a knihu účtu? Za odpovede ďakujem
    Prosím Vás môže mi niekto odpovedať? ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Áno treba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.