Zavrieť

Porady

Účtovanie spotrebných daní

Ahojte poraďáci!
Prosím Vás o radu. Firma v postavení oprávneného príjemcu dováža alkoholické nápoje z členského štátu na Slovensko a mesačne podáva daň. priznanie k spotreb. dani z liehu na colnom úrade. Tovar na Slovensku neskladujú, okamžite ho predávajú. Z týchto daňových priznaní (nezostavujem ich ja) im vychádza vždy daň. povinnosť. Nie je mi však jasné ako o tejto dani účtovať. V literatúre som našla tento spôsob:

Spotrebná daň –záväzok voči col.úradu 345/379
Úhrada spotreb. dane 379/221
Predaj alkohol. nápojov –vyšlá fa. /604
Spotreb.daň /345
DPH /343
Cena spolu 311/

Bola tam ešte informácia, že spotrebná daň nevplýva na výsledok hospodárenia. Nechápem účtovanie na účte 345. Keď sa tovar nepredá zostane na tomto účte zostatok, akokeby záväzok, pričom spotreb.daň je colnému úradu už zaplatená. Ďalej ma zaujíma, či musíme uvádzať na vyšlých faktúrach pri predaji alkoholu aj zvlášť rozpísanú spotrebnú daň. Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    Lindi Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci!
    Prosím Vás o radu. Firma v postavení oprávneného príjemcu dováža alkoholické nápoje z členského štátu na Slovensko a mesačne podáva daň. priznanie k spotreb. dani z liehu na colnom úrade. Tovar na Slovensku neskladujú, okamžite ho predávajú. Z týchto daňových priznaní (nezostavujem ich ja) im vychádza vždy daň. povinnosť. Nie je mi však jasné ako o tejto dani účtovať. V literatúre som našla tento spôsob:

    Spotrebná daň –záväzok voči col.úradu 345/379
    Úhrada spotreb. dane 379/221
    Predaj alkohol. nápojov –vyšlá fa. /604
    Spotreb.daň /345
    DPH /343
    Cena spolu 311/

    Bola tam ešte informácia, že spotrebná daň nevplýva na výsledok hospodárenia. Nechápem účtovanie na účte 345. Keď sa tovar nepredá zostane na tomto účte zostatok, akokeby záväzok, pričom spotreb.daň je colnému úradu už zaplatená. Ďalej ma zaujíma, či musíme uvádzať na vyšlých faktúrach pri predaji alkoholu aj zvlášť rozpísanú spotrebnú daň. Ďakujem za odpoveď.
    Zo zákona nevyplýva povinnosť zvlášť uvádzať spotrebnú daň, zákony o spotrebných daniach dokonca neupravujú ani povinnosť vyhotovenia faktúry.

    Lindi je offline (nepripojený) Lindi

    Lindi
    Ďakujem pekne za odpoveď. Pozorne som si prečítala príspevky na ktoré ste mi priložili odkaz.Keď to porovnám s mojím účtovaním nesedí mi tam jedna vec, citujem: "Keďže účtujete spôsobom B, vzniknutú a už vami zaplatenú daňovú povinnosť v celej výške treba preniesť z účtu 345 interným dokladom na účet 504." Vo vysokoškolskej učebnici účtovníctva je napísané:"spotrebná daň nevplýva na výsledok hospodárenia" To znamená, že by podľa mňa nemala byť táto daň preúčtovaná na nákladové ani výnosové účty (účty 5xx a 6xx). Je mi síce nelogické prečo vyrovnávam účet 345 pri účtovaní vyšlej fa., ale jedine takto sa mi tento účet (bez vplyvu na VH) aj vyrovná. Môžem Vás poprosiť ešte o Váš názor? Ďakujem

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    Lindi Pozri príspevok
    Ďakujem pekne za odpoveď. Pozorne som si prečítala príspevky na ktoré ste mi priložili odkaz.Keď to porovnám s mojím účtovaním nesedí mi tam jedna vec, citujem: "Keďže účtujete spôsobom B, vzniknutú a už vami zaplatenú daňovú povinnosť v celej výške treba preniesť z účtu 345 interným dokladom na účet 504." Vo vysokoškolskej učebnici účtovníctva je napísané:"spotrebná daň nevplýva na výsledok hospodárenia" To znamená, že by podľa mňa nemala byť táto daň preúčtovaná na nákladové ani výnosové účty (účty 5xx a 6xx). Je mi síce nelogické prečo vyrovnávam účet 345 pri účtovaní vyšlej fa., ale jedine takto sa mi tento účet (bez vplyvu na VH) aj vyrovná. Môžem Vás poprosiť ešte o Váš názor? Ďakujem
    Rád by som som sa opýtal, z ktorého roku je tá vysokoškolská učebnica a nakoľko rešpektuje mechanizmus spotrebných daní uplatňovaný po vstupe SR do EÚ.

    Lindi je offline (nepripojený) Lindi

    Lindi
    Priznám sa, že nerozumiem problematike spotrebných daní, tá učebnica je aktuálna, rok 2006. Tak neviem, čoho sa držať, keď som nikde nič iné nenašla o účtovaní spotrebných daní.

    Účtovanie spotrebných daní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.