Zavrieť

Porady

pojem mzda

Ahojte!

Chcela by som sa spýtať na pojem mzda.
Bežne sa používajú pojmy ako základná časť mzdy, pohyblivá časť mzdy.
Našla som aj takéto rozdelenie:
Hrubý príjem zamestnanca tvorí:
  1. základná zložka
  2. pohyblivá zložka
Kde základná zložka:
  • tarifná časť
  • mzdové zvýhodnenia
  • náhrada mzdy
  • doplatok mzdy
pohyblivá zložka:
  • prémie
  • odmeny
  • doplnkové odmeny
  • osobné ohodnotenie
  • podiely na výsledku hospodárenia
Je teda aj z hľadiska ekonomickej teórie v pohode, keď sa používajú spojenia základná zložka mzdy a pohyblivá zložka mzdy miesto základná zložka HP a pohyblivá zložka HP? Keď podľa zákona sa náhrada mzdy nepovažuje za mzdu? A keď sa nepovažuje za mzdu, ako potom môže byť súčasťou základnej zložky mzdy??
A v zákonníku práce po novele v r 2007 som našla:
Základnou zložkou mzdy je zložka poskytovaná podľa odpracovaného času alebo dosiahnutého výkonu.
Tak potom už tomu naozaj nerozumiem. čo je základnou a čo pohyblivou zložkou mzdy? Môžem dať rovnítko medzi hrubý príjem zamestnanca a mzdu a
aj pre mzdu môžem použiť to vyššie uvedené členenie pre hrubý príjem?
Som to asi dobre pomotala, však? Dúfam, že sa Vám s tým aspoň niekomu bude chcieť zaoberať:-))
Inak to potrebujem do školskej práce, aby ste boli v obraze:-)
Vďaka!
Veronika
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Pozri si znenie dnes už neplatného zákona č. 1/1992 Zb. o mzde, odmene za pracovnú pohotovosť a o priemernom zárobku v znení zákona NR SR č.105/1999 Z.z..
    V § 4 ods. 2 sa uvádza: Mzdou sa rozumejú peňažné plnenia alebo plnenia peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažujú plnenia poskytované podľa osobitných predpisov v súvislosti so zamestnaním, najmä náhrady mzdy, odstupné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu,2a) výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií a odmena za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa nepovažujú ani ďalšie plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
    V texte zákona možno nájdeš aj ďalšiu "inšpiráciu" do svojej práce
    Môžem dať rovnítko medzi hrubý príjem zamestnanca a mzdu
    Nie, hrubý príjem má okrem mzdy aj ďalšie zložky (náhrady mzdy za dovolenku , odmeny pri jubileách..atď), ktoré podliehajú dani zo závislej činnosti a v širšom zmysle aj ďalšie nezdaňované príjmy (náhradu mzdy za dočasnú práceneschopnosť, paušálne náhrady, bonus....).
    Naposledy upravil andrej_rv : 21.02.08 at 16:57

    weveronika je offline (nepripojený) weveronika

    weveronika
    O.K. takže členenie na základnú a pohyblivú zložku mzdy, pričom medzi základnú patria aj náhrada mzdy a iné použiť nemôžem, keďže mzda sa nerovná HP.
    A ak by som použila pojem mzdové náklady? Že existuje základná a pohyblivá zložka mzdových nákladov? Alebo je to blbosť a pojem základná a pohyblivá zložka mám používať len v súvisloti s hrubým príjmom?
    ďaaakujem veľmi pekne!!:-)))))))

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.