Zavrieť

Porady

tovar na sklade k 31.12.2007

Viete mi poradit, v s.r.o. ked je na ucte 132 a 112 tovar a material na sklade, ma sa to preuctovat na nejaky vynosovy ucet. Uctujeme sposobom B - vsetko na 504, 501 a na konci roka sa upravi 132 a 112. Vraj sa zostatok na sklade zdanuje a teda ide do vynosov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Pri spôsobe B si materiál na sklad dostala zápisom 112/501 a tovar 132/504, tým pádom si ponížila náklady a už máš vyšší základ dane teda viac zdaňuješ.

    zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

    zuzanask
    a viete mi povedat kedy sa zasoby davaju do vynosov v s.r.o? je to pri sposobe B....ci to mam zle info?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    zuzanask Pozri príspevok
    a viete mi povedat kedy sa zasoby davaju do vynosov v s.r.o? je to pri sposobe B....ci to mam zle info?
    Skôr si myslím, že to patrí do účtovníckeho slangu pri vyvedení zásob ku dňu, ku ktorému sa účtovná závierka zostaví spôsobom "B" účtovania.

    Z postupov:
    b) pri uzavieraní účtovných kníh sa začiatočné stavy účtov 112 - Materiál na sklade a 132 - Tovar na sklade a v predajniach účtujú na ťarchu účtov 501 - Spotreba materiálu a 504 - predaný tovar; stav zásob podľa inventarizácie sa účtuje pri materiáli na ťarchu účtu 112 - Materiál na sklade so súvzťažným zápisom na účte 501 - Spotreba materiálu a na ťarchu účtu 132 - Tovar na sklade a v predajniach so súvzťažným zápisom na účte 504 - predaný tovar; manká a škody sa účtujú na ťarchu účtu 549 -Manká a škody; prebytky zásob sa účtujú v prospech účtu 648 - Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti alebo v prospech účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy, ak možno preukázať, že došlo k prebytku nesprávnym účtovaním spotreby materiálu alebo predaného tovaru.

    Z uvedeného vyplýva účtovanie: 112/501, 132/504 ..., čo znamená zníženie nákladov. Ale na strane D sa spravidla účtujú výnosové účty. Preto sa niekto vyjadruje, že sa jedná o účtovanie do výnosov. Reálne sa však jedná o zníženie nákladov.

    Osobitosťou sú zásoby vlastnej výroby, tie sa účtujú do výnosov napr. 12x/61x

    Tanče je offline (nepripojený) Tanče

    Tanče
    Asi v tom máš trošku choas:

    fa za materiál si účtovala 501/321
    na konci roka spravíš inventúru a zaúčtuješ inventúrny stav na sklad materiálu a zároveň ponížiš náklady 112/501 , tým pádom už nemá čo vo výnosoch strašiť


    Ako kukám, Janka ma predbehla a pekne fundovane ti to vysvetlila.
    Naposledy upravil Tanče : 21.02.08 at 15:18 Dôvod: po dvoch minútkach

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Teraz sa pýtam ako začiatočníčka... Neúčtujú sa náhodou zásoby do výnosov pri likvidácii zásob?

    PS: Ma neukameňujte, už sa mi nechce rozmýšlať.

    Tanče je offline (nepripojený) Tanče

    Tanče
    Gabi03 Pozri príspevok
    Teraz sa pýtam ako začiatočníčka... Neúčtujú sa náhodou zásoby do výnosov pri likvidácii zásob?

    PS: Ma neukameňujte, už sa mi nechce rozmýšlať.
    podľa toho o akú likvidáciu ide:

    http://www.porada.sk/407485-post2.html
    http://www.porada.sk/t72899-likvidacia-zasob.html

    Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

    Janinkaaa
    Pripájam k tejto problematike aj svoju otázku.

    V roku 2007 sme kúpili tovar napr. za 10tis.Sk. Účtovala som 504,343/321. Zároveň nám bola vyfaktúrovaná aj doprava za prepravu, napr. 3tis.Sk 518,343/321

    Tento tovar vôbec nebol predaný.
    K 31.12.2007 zaúčtujem :132/504 v sume 10tis.
    A čo s tou dopravou ? Môže mi ostať na účte 518?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Janinkaaa Pozri príspevok
    Pripájam k tejto problematike aj svoju otázku.

    V roku 2007 sme kúpili tovar napr. za 10tis.Sk. Účtovala som 504,343/321. Zároveň nám bola vyfaktúrovaná aj doprava za prepravu, napr. 3tis.Sk 518,343/321

    Tento tovar vôbec nebol predaný.
    K 31.12.2007 zaúčtujem :132/504 v sume 10tis.
    A čo s tou dopravou ? Môže mi ostať na účte 518?
    Nie, mala si dopravu tiež účtovať na 504. A na konci roka tak ako si uviedla.

    enya63 je offline (nepripojený) enya63

    enya63
    ahoj poraďáci, začala som dnes účtovať krčmu a reštauráciu, účtuje sa tu doposiaľ spôsobom B, chcela by som vytvoriť skladovú evidenciu ale ako? Z prijatých faktúr dokážem urobiť príjem na sklad ale ako to mám urobiť s výdajom? Všetci vieme, že v krčmách sa neblokuje všetko, takže výdaj cez registračnú pokladňu urobím (tovarová páska) ale nie je reálny ako naložiť s materiálom a tovarom, ktorý na sklade nemám lebo ho predali, ale fiktívne existuje? Prosím má niekto skúsenosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.