Zavrieť

Porady

PN - úraz

Prajem pekný deň všetkým...
Vyplýva zamestnávateľovi nejaká povinnosť vo vzťahu k SP, ZP alebo IP pri dlhodobej PN pri pracovnom úraze?

Ďakujem.
Usporiadat
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

ak PN trvá viac ako 42 dní, treba prizvať inšpektorát práce na prešetrenie
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Do 8 dní od vzniku úrazu je potrebné nahlásiť na SP - OZNÁMENIE POISTNEJ
UDALOSTI, ktorý je doložený Záznamom o registrovanom prac.úraze.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

lienka26 Pozri príspevok
Prajem pekný deň všetkým...
Vyplýva zamestnávateľovi nejaká povinnosť vo vzťahu k SP, ZP alebo IP pri dlhodobej PN pri pracovnom úraze?

Ďakujem.
možno by bolo dobré, keby si nám k tomu napísala viac údajov
0 0
Naďuša Naďuša

Naďuša je offline (nepripojený) Naďuša

Takže mala by si to ohlásiť na:
Soc. poisťovni - do 8 dní
traba odovzdať "Záznam o registrovanom pracovnom úraze" (kúpiš v Ševte) + "Oznámenie o poist.udalosti" (nájdeš na stránke socpoist.sk) + Originál doklad o PN diel IIa. a IV. (ak trvá viac ako 10 dní) + Potvrdenie o príjme + Doklad preukazujúci mieru zavinenia poškodeného (§196 Zákonníka práce)
Zdravotnej poisťovni - do 8 dní
treba odovzdať "Záznam o registrovanom pracovnom úraze" + Oznámenie o PN (ak je viac ako 10 dní)
Inšpektorát práce:
poslať treba "Záznam o registrovanom pracovnom úraze"
"Záznam o registrovanom pracovnom úraze" - treba tiež založiť do mzdov.agendy a jeden dať aj zamesnancovi.
Naposledy upravil Naďuša : 25.02.08 at 09:43
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Naďuša Pozri príspevok
Takže mala by si to ohlásiť na:
Soc. poisťovni - do 8 dní
traba odovzdať "Záznam o registrovanom pracovnom úraze"

podľa zadania otázky mám skôr pocit, že tieto "počiatočné" vybavovačky má už lienka26 za sebou a že už PN trvá dlhšie ... najlepšie by bolo, keby nám napíše viac ...
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Po 42 dňoch sa pracovný úraz preklasifikuje na závažný pracovný úraz a hlási sa na inšpektorát práce. Oni sa prizvú sami na šetrenie.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Ninna Pozri príspevok
Po 42 dňoch sa pracovný úraz preklasifikuje na závažný pracovný úraz a hlási sa na inšpektorát práce. Oni sa prizvú sami na šetrenie.
s týmto nesúhlsím, IP treba prizvať, neprídeu sami, aspoň tak mi to "kládli na srdce " na IP v Trnave. A taktiež na SP.
0 0
lienka26 lienka26

lienka26 je offline (nepripojený) lienka26

Ďakujem za všetky odpovede.
Počiatočné vybavovačky mám už za sebou. O tom IP som niečo počula, ale nebola som si istá. Zamestnanec je už 42 dní PN. Čo som povinná teraz spraviť? Formou listu oznámiť IP 42 dní trvania PN alebo existuje nejaké tlačivo? Čo konkrétne budú ľudia z IP robiť? Prídu do podniku a budú prešetrovať okolnosti vzniku úrazu? Na čo sa mám pripraviť?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

lienka26 Pozri príspevok
Ďakujem za všetky odpovede.
Počiatočné vybavovačky mám už za sebou. O tom IP som niečo počula, ale nebola som si istá. Zamestnanec je už 42 dní PN. Čo som povinná teraz spraviť? Formou listu oznámiť IP 42 dní trvania PN alebo existuje nejaké tlačivo? Čo konkrétne budú ľudia z IP robiť? Prídu do podniku a budú prešetrovať okolnosti vzniku úrazu? Na čo sa mám pripraviť?
nie je žiadne tlačivo, priložím list, ktorý som im písala. Oni potom prišli, zase sa to tu "omielalo" dookola to isté ako pri prvom razy, potom poslali nejaké vyjadrenie PROTOKOL o záv.PÚ, ktorý som poslala na SP ( kópiu ) a bolo.
0 0
lienka26 lienka26

lienka26 je offline (nepripojený) lienka26

Ďakujem za odpoveď, velmi mi to pomohlo
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

som rada, že som pomohla.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

JankaGT Inšpektorát práce je povinný prešetriť okolnosti pracovného úrazu - závažného pracovného úrazu aby sa zamedzilo ohrozeniu ďalších zamestnancov. Tak prečo by som ich mala pozývať. Oznámenie stačí.Tvojou povinnosťou zo zákona je ohlásiť závažný pracovný úraz.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Ninna Pozri príspevok
JankaGT Inšpektorát práce je povinný prešetriť okolnosti pracovného úrazu - závažného pracovného úrazu aby sa zamedzilo ohrozeniu ďalších zamestnancov. Tak prečo by som ich mala pozývať. Oznámenie stačí.Tvojou povinnosťou zo zákona je ohlásiť závažný pracovný úraz.
to ti neviem povedať, ja som len dostala takéto pokyny priamo z IP v Trnave.
Jasne mi povedali, že po 42 dňoch ich treba písomne prizvať k prešetreniu.
Dokonca mi pán, ktorý bol u nás hneď v prvé dni vyšetrovania po úraze, volal pár dní pred tou lehotou, že aby som nezabudla na to prizvanie.
Hovorím to, čo viem a o čom som bola informovaná.
Možno že každý IP má svoje pravidlá, neviem ... ale v TT to funguje takto.

A je to popísané presne takto aj tuná:
http://www.porada.sk/t46877-pracovny...tnavatela.html - je to citácia z draka od ing. Strýčkovej Jolany, ktorú "prilepila" katkaj
Tak skús preštudovať.
Naposledy upravil janaGT : 25.02.08 at 14:29
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

janaGT Pozri príspevok
to ti neviem povedať, ja som len dostala takéto pokyny priamo z IP v Trnave.
Jasne mi povedali, že po 42 dňoch ich treba písomne prizvať k prešetreniu.
Dokonca mi pán, ktorý bol u nás hneď v prvé dni vyšetrovania po úraze, volal pár dní pred tou lehotou, že aby som nezabudla na to prizvanie.
Hovorím to, čo viem a o čom som bola informovaná.
Možno že každý IP má svoje pravidlá, neviem ... ale v TT to funguje takto.

A je to popísané presne takto aj tuná:
http://www.porada.sk/t46877-pracovny...tnavatela.html - je to citácia z draka od ing. Strýčkovej Jolany, ktorú "prilepila" katkaj
Tak skús preštudovať.
Janka ale Ty si si poplietla pojmy:

a) zistí príčinu a všetky okolnosti jeho vzniku, a to za účasti zamestnanca, ktorý utrpel registrovaný pracovný úraz, ak je to možné so zreteľom na jeho zdravotný stav, a za účasti príslušného zástupcu zamestnancov pre bezpečnosť; v prípade smrti, ťažkej ujmy na zdraví alebo ak predpokladaná dĺžka liečenia je najmenej 42 dní (ďalej len „závažný pracovný úraz“), zamestnávateľ je povinný prizvať k zisťovaniu príčin aj autorizovaného bezpečnostného technika;<o:p></o:p>
Je tam napísané prizvať autorizovaného bezpečnostného technika a to je niekto úplne iný
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

to teraz presne neviem, koho tým autorka v citácii myslela, ale ja som si nie na 100 ale na milión % istá tým, čo som napísala v predošlých príspevkoch.
Túto problematiku mám dosť dobre prelúskanú, nakoľko som nie tak dávno riešila podobný problém a bolo to tak, ako som napísala. IP bolo treba prizvať. Možno sa od nového roku pomenili zákony, to netvrdím, že mám odsledované, ale pred cca necelým rokom to bolo tak ako som napísala.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Koho tým autorka myslela? JankaGT pokiaľ nevieš kto je autorizovaný bezpečnostný technik tak problematiku nemáš zvládnutú. A to bez urážky. Tiež som riešila závažný pracovný úraz na pracovisku a to v rovnakom časovom období ako ty.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Ninna Pozri príspevok
Koho tým autorka myslela? JankaGT pokiaľ nevieš kto je autorizovaný bezpečnostný technik tak problematiku nemáš zvládnutú. A to bez urážky. Tiež som riešila závažný pracovný úraz na pracovisku a to v rovnakom časovom období ako ty.
Myslím si, že mám túto problematiku zvládnutú. Napísala som len holé fakty, ktoré vyplývali z nášho konkrétneho prípadu. A stojím si za tým, že IP sme mali prizvať.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

janaGT Pozri príspevok
Myslím si, že mám túto problematiku zvládnutú. Napísala som len holé fakty, ktoré vyplývali z nášho konkrétneho prípadu. A stojím si za tým, že IP sme mali prizvať.
Určite by som na túto tému už nereagovala keby si všade nepísala, že treba prizvať inšpektorát. Prećítaj si zákon 124/2006 paragraf 17. A potom nebudeš prizývať, ale oznamovať.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

janaGT Pozri príspevok
Myslím si, že mám túto problematiku zvládnutú. Napísala som len holé fakty, ktoré vyplývali z nášho konkrétneho prípadu. A stojím si za tým, že IP sme mali prizvať.
a ešte pridám zákon 125/2006 paragraf 7 ods.3b. kde je uvedené, že inšpektorátom práce vyplýva zo zákona vyšetrenie závažného pracovného úrazu.
0 0
lienka26 lienka26

lienka26 je offline (nepripojený) lienka26

Nedá mi nevrátiť sa k tejto téme. Náš bezpečnostný technik mi povedal, že si robíme zbytočné problémy tým, že sme prizvali IP a že o tom ani nemuseli vediet. Tak ako to je? Je teda povinnosť zamestnávateľa nahlásiť úraz na IP po 42 dňoch alebo len keď je pracovný úraz závažný?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať