Zavrieť

Porady

jednoduché účtovníctvo-pomoc

Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o radu.Chcela by som sa Vás spýtať, čo sú to vlastne tie paušálne výdavky, kto si ich uplatňuje. Ešte len by som chcela robiť jednoduché účtovníctvo...
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
martina0203 Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o radu.Chcela by som sa Vás spýtať, čo sú to vlastne tie paušálne výdavky, kto si ich uplatňuje. Ešte len by som chcela robiť jednoduché účtovníctvo...
Ak podnikateľ - szčo si uplatňuje paušálne výdavky (60% z príjmov pri remeselných živnostiach a 40% pri voľných), tak nevedie účtovníctvo, nakoľko nie je účtovnou jednotkou. Len eviduje svoje pohľadávky a príjmy.
V tých paušálne uplatnených výdavkoch sú zahrnuté všetky výdavky okrem platenia odvodov do zdrav.poist. a soc.poist.

Bližšie si pozri § 6 ods. 10 ZoDP:

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

Takže môže mať paušálne výdavky 40%, lebo má voľnú živnosť. Ako príklad:

za rok 2008 príjem : 300000
-40% : 120000 = 180000
- 95616 = 84384 (a z tohto sa
odvádza 19% ?)

-čo si ešte môžem odpočítať? Náklady na naftu, telefón. Tak zdravotnú teda nie? Čo ešte? Dobre to počítam? Ďakujem
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

martina0203 Pozri príspevok
Takže môže mať paušálne výdavky 40%, lebo má voľnú živnosť. Ako príklad:

za rok 2008 príjem : 300000
-40% : 120000 = 180000
- 95616 = 84384 (a z tohto sa
odvádza 19% ?)

-čo si ešte môžem odpočítať? Náklady na naftu, telefón. Tak zdravotnú teda nie? Čo ešte? Dobre to počítam? Ďakujem
Martinka, čítaj pozorne príspevok od Smitha.
V tých paušálne uplatnených výdavkoch sú zahrnuté všetky výdavky okrem platenia odvodov do zdrav.poist. a soc.poist.

V tých paušálnych výdavkoch máš zahrnuté všetky výdavky súvisiace s podnikaním t. j. aj náklady na naftu, telefón a pod. Okrem toho si môžeš uplatniť už len platby do zdravotnej, prípadne Sociálnej poisťovne. Pochopila si to presne naopak.
Čiže príjem: 300.000.-
40% výdavky: -120.000.-
zdravotné poistenie: cca -12670.- (preukázateľne zaplatené)
nezd. časť. - 95616.-
základ dane = 71714.-
daň: 13625.-
prípadne ak si mala DDS, živ. poistenie a pod., alebo zníženie na manžela...
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

Ďakujem veľmi pekne, už som to pochopila.....
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
martina0203 Pozri príspevok
Takže môže mať paušálne výdavky 40%, lebo má voľnú živnosť. Ako príklad:

za rok 2008 príjem : 300000
-40% : 120000 = 180000
- 95616 = 84384 (a z tohto sa
odvádza 19% ?)

-čo si ešte môžem odpočítať? Náklady na naftu, telefón. Tak zdravotnú teda nie? Čo ešte? Dobre to počítam? Ďakujem
Platby odvodov do ZP a SP sa odpočítavajú.
V tomto konkrétnom prípade to bude:
Príjem 300 000
40% 120 000
- odovody do drav.poist. príp. do soc.poist.
to sa rovná čiastkový základ dane

- 95616

= základ dane z čoho sa platí 19% daň.

Ak sa uplatňujú výdavky paušálne tak žiadne iné výdavky (telefon, PHM) sa nedajú uplatniť. Písal som, že paušál zahrňá všetky výdavky okrem odvodov do pisťovní.
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

Čo je potom lepšie, uplatňovať paušálne výdavky, alebo normálne, kde je zahrnutá nafta, aj telefón, pracovné veci, ... Ako je to v tomto prípade s naftou? Odpisuje sa z blokov alebo kilometrov?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
martina0203 Pozri príspevok
Čo je potom lepšie, uplatňovať paušálne výdavky, alebo normálne, kde je zahrnutá nafta, aj telefón, pracovné veci, ... Ako je to v tomto prípade s naftou? Odpisuje sa z blokov alebo kilometrov?
To musiš vedieť ty čo je lepšie. Ak tvoje skutočné výdavky pri dosahovaní zdaniteľných príjmov sú nižšie ako 40% príjmov, tak jednoznačne paušál. Ak vyššie tak potom jednoduché účtovníctvo.
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

Pri paušále sa nevedie účtovníctvo, iba nejaké záznamy?Je to aj omnoho jednoduchšie. A ako to je teda s tou naftou pri JÚ?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
martina0203 Pozri príspevok
Pri paušále sa nevedie účtovníctvo, iba nejaké záznamy?Je to aj omnoho jednoduchšie. A ako to je teda s tou naftou pri JÚ?
Auto je alebo nie je v obchodnom majetku?
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

Auto je v prenájme.
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

Auto je v prenájme.
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

Ako je to s autom? Odpisujú sa do nákladov bloky, alebo kilometre?A ako je to s kilometrami. Ďakujem
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Ak má SZČO auto v prenájme,do výdavkov ide nájomné a ostané dohodnuté výdavky v zmluve o prenájme,spotrebované PL.Spotrebované PL sa vypočítajú na základe ubehnutých km v knihe jázd.
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

A ako sa to počíta?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Ná základe priemernej spotreby auta,ktorá je uvedená v tech.preukaze,napr.najazdím 200km pri priemernej spotrebe auta 7l/100 km-spotreba v litroch je 14l PL x cena PL z dokladu o nákupe,to sú moje výdavky na spotrebované PL,ktoré zaúčtujem ako výdavky celkom v členení prevádzková réžia.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Osobný vklad podnikateľa do pokladne účtujem plus pokladňa,príjmy neovplyvňujúce základ dane.
Musím
tento vklad podnikateľovi aj z pokladne neskôr vrátiť?Keď mi to z pokladne nevyjde v r.2007,môžem aj v r.2008?
Lenže už sa mi to napočítava,aj r.2006,aj rok 2007, to si musím niekde bokom viesť evidenciu,aby som vedela,koľko mám vrátiť podnikateľovi ako vrátenie osobného vkladu?
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Poradíte mi prosím Vás niekto ak s tým máte skúsenosti?Ďakujem.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
učtovne: osobná spotreba VNZD - pred uzavierkou roka
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Môžeš mi to prosím Ťa vysvetliť viac polopatisticky?Prepáč,ale nerozumiem tomu..
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

erika_H Pozri príspevok
Osobný vklad podnikateľa do pokladne účtujem plus pokladňa,príjmy neovplyvňujúce základ dane.
Musím tento vklad podnikateľovi aj z pokladne neskôr vrátiť?Keď mi to z pokladne nevyjde v r.2007,môžem aj v r.2008?
Lenže už sa mi to napočítava,aj r.2006,aj rok 2007, to si musím niekde bokom viesť evidenciu,aby som vedela,koľko mám vrátiť podnikateľovi ako vrátenie osobného vkladu?

Evidenciu vkladov podnikateľa máš predpokladám v peň denníku každého účtovného obdobia. Až bude z čoho, vrátiš mu (ak bude on tak chcieť) a zaúčtuješ výdavok z pokladne (alebo banky )ako osobnú spotrebu - výdavok neovpl. základ dane. Ty nič nemusíš, je na jeho rozhodnutí. Tiež zdôvodnenie, odkiaľ zobral na nekonečnú dotáciu pokladne, je na ňom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať