Zavrieť

Porady

Uctovanie prevodu penazi na osobny ucet

Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa dá prevod peňazí z podnikateľského účtu na účet osobný (a následný výber z osobného účtu) chápať a zaúčtovať (pomocou priebežnej položky) aj ako dotáciu pokladne alebo iba ako osobnú spotrebu?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Preúčtovanie fin. prostriedkov z podnikateľského účtu na účet súkromný sa neúčtuje cez priebežné položky. Zaúčtuj tú sumu ako výdavok z účtu - členenie - osobná spotreba - výdavok neovplyvňujúci ZD.

    basha_V je offline (nepripojený) basha_V

    zacinajuca a po informaciach bažiaca ...viac basha_V
    ja by som sa chcela spytat to iste len v PU.. kedze je prva otazka ohladom JU... mam vypis z banky s.r.očky a tam je prevod penazi na ucet jedneho z konatelov. ako to mam zauctovat ? 522/221? dakujem za mudre rady starsich a skusenejsich :-)

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    v PU to tak nefunguje ako v JU...

    a peniaze kt. sa vyberu na osobnu spotrebu ci uz konatela alebo spolocnika treba zauctovat ako pohladavku voci tejto osobe a tie peniaze ma vratit...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    basha_V Pozri príspevok
    ja by som sa chcela spytat to iste len v PU.. kedze je prva otazka ohladom JU... mam vypis z banky s.r.očky a tam je prevod penazi na ucet jedneho z konatelov. ako to mam zauctovat ? 522/221? dakujem za mudre rady starsich a skusenejsich :-)
    V prvom rade treba poznať dôvod takéhoto prevodu. Až potom vieme správne odpovedať.

    basha_V je offline (nepripojený) basha_V

    zacinajuca a po informaciach bažiaca ...viac basha_V
    vyriesila som to fakturou dotycneho pre s.r.o. Robia si tam z toho holubnik
    :-P
    Dakujem aj tak velmi pekne!

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    basha_V Pozri príspevok
    vyriesila som to fakturou dotycneho pre s.r.o. Robia si tam z toho holubnik
    :-P
    Dakujem aj tak velmi pekne!
    Ten konateľ má aj živnosť, že si môže vystaviť fa na vlastnú s.ro.? Toto riešenie bolo tvoje rozhodnutie, alebo toho konateľa? Nakoľko ak sa to v účtovníctve spoločnosti prejaví ako nákladová položka, potom u konateľa sa to musí prejaviť ako zdaniteľný príjem.

    basha_V je offline (nepripojený) basha_V

    zacinajuca a po informaciach bažiaca ...viac basha_V
    ano ano, dali sme to na jeho zivnost a jemu robim tiez ucto, cize to hned davam aj jemu medzi zdan.prijmy. som len v zaciatkoch uctovania, takze takymto veciam sa este len ucim :-)

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    basha_V Pozri príspevok
    ano ano, dali sme to na jeho zivnost a jemu robim tiez ucto, cize to hned davam aj jemu medzi zdan.prijmy. som len v zaciatkoch uctovania, takze takymto veciam sa este len ucim :-)

    Akýmto veciam ? Ako z osobnej spotreby konateľa vykúzliť fiktívny obchod? A či čo....

    basha_V je offline (nepripojený) basha_V

    zacinajuca a po informaciach bažiaca ...viac basha_V
    nejak tak...skor by som to nazvala..."ako sa dostat legalnou cestou z vystrelkov majitelov" :-)

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    basha_V Pozri príspevok
    nejak tak...skor by som to nazvala..."ako sa dostat legalnou cestou z vystrelkov majitelov" :-)

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    basha_V Pozri príspevok
    nejak tak...skor by som to nazvala..."ako sa dostat legalnou cestou z vystrelkov majitelov" :-)

    Postupy účtovania :
    § 53
    Účtovanie pohľadávok voči spoločníkom, členom družstiev a účastníkom združenia

    (1) Na účte 351 - Pohľadávky v rámci konsolidovaného celku sa účtujú krátkodobé pôžičky poskytnuté účtovnými jednotkami v konsolidovanom celku.

    (2) Na účte 353 - Pohľadávky za upísané vlastné imanie sa účtujú pohľadávky voči upisovateľom, ktorými sú akcionári, spoločníci a členovia družstva. Zostatok účtu predstavuje upísané nesplatené akcie alebo podiely.

    (3) Na účte 354 - Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty sa účtujú krátkodobé pohľadávky voči spoločníkom vo verejnej obchodnej spoločnosti, komplementárom v komanditnej spoločnosti, spoločníkom v spoločnosti s ručením obmedzeným alebo členom družstva, vo výške predpísanej úhrady straty súvzťažne s účtom 596 - Prevod podielov na hospodárskom výsledku spoločníkom alebo účtom 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní.

    (4) Na účte 355 - Ostatné pohľadávky voči spoločníkom a členom sa účtujú, napríklad krátkodobé pohľadávky z pôžičiek spoločníkom v obchodnej spoločnosti, úrok z omeškania pri oneskorenom splácaní peňažného vkladu spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti, v komanditnej spoločnosti alebo v spoločnosti s ručením obmedzeným.

    (5) Na účte 358 - Pohľadávky voči účastníkom združenia sa účtujú pohľadávky voči účastníkom združenia, ak
    a) nevzniká samostatná právnická osoba,
    b) nie je poverený ani jeden z účastníkov združenia za správcu združenia, pričom zostatok tohto účtu sa odsúhlasí účastníkmi združenia.

    DeniskaP je offline (nepripojený) DeniskaP

    DeniskaP
    Dobrý večer,
    ja mam podobnú otázku. Takže keď som mala prevod z podnikateľského účtu na osobný účet, zaúčtujem to ako osobnú spotrebu podnikateľa. A môžem potom spraviť dotáciu pokladne bez toho, že by som vybrala ďalšie peniaze z podnikateľského účtu?
    A ako zaúčtovať výdavky, ktoré boli omylom platené z podnikateľského účtu a s podnikaním nesúvisia?
    Ďakujem pekne

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Prevod fin. prostriedkov z podnik. účtu na osobný zaúčtuješ ako výdavok neovplyvňujúci ZD - osobná spotreba.
    Dotácia ako príjem NZD - vklad podnikateľa.
    Výdavky omylom platené z podnik. účtu - osobná spotreba.

    DeniskaP je offline (nepripojený) DeniskaP

    DeniskaP
    Ďakujem pekne, veľmi si mi pomohla Miška Som úplná začiatočníka, ale polepším sa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.