Zavrieť

Porady

Preplatok a Soc. poist. v ALFE

Ahojte.
SZČO má preplatok v sociálnej poisťovni. Tento preplatok mu vrátili na ban. účet. Aby som to mohla dať do kódu 25 odvody, tak som urobila nasledovné:
Do záväzkov som nahodila nový zápis predpis na preplatok na sumu: (mínus) -25.000,- Sk, v banke som tento zápis dala ako Výdavok (nie ako príjem), aby som mohla vybrať kód 25 - odvody a sumu som zapísala mínusom. Teraz mám uhradený záväzok a zostatok v banke je tiež správny. Takže mala by som to mať správne, ale pre istotu by som poprosila skúsenejších aby mi dali odpoveď či som to urobila spávne.
Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ninina je offline (nepripojený) Ninina

    Ninina
    V takycho pripadoch to robim tak isto. Takze sa mi to zda spravne kedze musis ponizit odvody a nie zvysit prijmy

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Ďakujem za odpoveď. Ešte mám jednu otázočku. Ak evidujem v záväzkoch odvod do soc. poisť. ako predpis mám možnosť vybrať si: Typ dokladu: mzdový záväzok, iný alebo poistné. Čo by ste poradili? Mzdový záväzok by to asi nemal byť, možno iný a pod poistným môžem rozumieť buď odvod do zdrav. a soc. poisť. alebo iné poistenie. Ktorý typ dokladu by som mala zvoliť?
    Ďakujem.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    SMartina Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Ešte mám jednu otázočku. Ak evidujem v záväzkoch odvod do soc. poisť. ako predpis mám možnosť vybrať si: Typ dokladu: mzdový záväzok, iný alebo poistné. Čo by ste poradili? Mzdový záväzok by to asi nemal byť, možno iný a pod poistným môžem rozumieť buď odvod do zdrav. a soc. poisť. alebo iné poistenie. Ktorý typ dokladu by som mala zvoliť?
    Ďakujem.
    V náväznosti na § 4 ods. 6 písm. e) bod 4. Postupov JÚ o členení výdavkov patria odvody do sociálnej a zdravotných poisťovní do "chlievika" poistné

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    Ahoj prosím o radu, zaniesla som do SP výpis z DP r. 2007, vypočítali mi platenie odvodov, a popritom som sa spýtala, či máme všetko v poriadku. Pani mi povedala, že za roky 2005 a 2006 som platila vyššie odvody cca preplatok vyšiel 39.000Sk. Lebo ja som do VZ dala i príjem z prenájmu, čo som nemala urobiť, lebo máme príjmy z advokácie, príjem z prenájmu (nemáme na to ŽL), je to len jej osobný príjem. Takže som ho nemala zaratávať do VZ. Pani z SP mi povedala, aby som napísala žiadosť o vrátenie preplatku, že nemusím uvádzať sumu o akú čiastku preplatku ide. Mám uviesť len kam mi majú ten preplatok vrátiť. Prosím neviete mi poradiť, kde by som vzor takejto žiadosti našla? A či sa náhodou v SP nepomýlili s tým prenájmom. Aby tie peniaze tam potom zase nechýbali. Lebo každý rok sa takto informujem, či máme všetko voči SP v poriadku, a aj v r.2005 a r. 2006 mi povedali, že áno a dokonca oni mi vypočítali koľko mám mesačne platiť. Je síce pravda, že tam bol v tom čase taký mladý muž - zdalo sa mi, že sa len zaúča. Ale nebrala som na to ohľad. Veď som tam predsa bola, vyrátali mi koľko budem platiť, dali pečiatku, a viac som sa k tomu nevracala.
    Prosím poradte mi!
    Ďakujem

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Gong Pozri príspevok
    Ahoj prosím o radu, zaniesla som do SP výpis z DP r. 2007, vypočítali mi platenie odvodov, a popritom som sa spýtala, či máme všetko v poriadku. Pani mi povedala, že za roky 2005 a 2006 som platila vyššie odvody cca preplatok vyšiel 39.000Sk. Lebo ja som do VZ dala i príjem z prenájmu, čo som nemala urobiť, lebo máme príjmy z advokácie, príjem z prenájmu (nemáme na to ŽL), je to len jej osobný príjem. Takže som ho nemala zaratávať do VZ. Pani z SP mi povedala, aby som napísala žiadosť o vrátenie preplatku, že nemusím uvádzať sumu o akú čiastku preplatku ide. Mám uviesť len kam mi majú ten preplatok vrátiť. Prosím neviete mi poradiť, kde by som vzor takejto žiadosti našla? A či sa náhodou v SP nepomýlili s tým prenájmom. Aby tie peniaze tam potom zase nechýbali. Lebo každý rok sa takto informujem, či máme všetko voči SP v poriadku, a aj v r.2005 a r. 2006 mi povedali, že áno a dokonca oni mi vypočítali koľko mám mesačne platiť. Je síce pravda, že tam bol v tom čase taký mladý muž - zdalo sa mi, že sa len zaúča. Ale nebrala som na to ohľad. Veď som tam predsa bola, vyrátali mi koľko budem platiť, dali pečiatku, a viac som sa k tomu nevracala.
    Prosím poradte mi!
    Ďakujem
    Ak ste dosahovali príjem z podnikania ako SZČO a zároveň ste aj prenajímali byt ,ktorý ste mali napr. v OV , tak z toho príjmu z prenájmu ste odvody platiť nemali .
    Ak ste ich mali započítané , tak ten preplatok vznikol oprávnene .
    Napíšete žiadosť tak ,ako Vás usmernili v SP.Tlačivo k tomu nie je .

    Preplatok a Soc. poist. v ALFE

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.