Zavrieť

Porady

Poskytnutá záloha a vyúčtovanie

Poraďe mi, prosím, ako účtovať faktúru - preddavok pre Telefónicu ako finančnú zábezpeku 1000 Sk + 119 DPH a následne 1. prijatú faktúru 500 a 59,5 DPH? Skutočne si s tým neviem rady. Niečo sa mi marí, že by sa fa na zálohu nemala účtovať, len zaevidovať a účtovala by sa len úhrada 1119 Sk 314/211 a vyúčtovacia faktúra 1000 - 518/314 a 119 - 343/314. Nie som si však vôbec istá.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Áno zálohu účtuješ až pri úhrade a to 314/211 poprípade 314/221. A potom vyúčtovacia 518,343/321 a 321/314.

    iveta22 je offline (nepripojený) iveta22

    iveta22
    Ešte dopĺňam: Zo zálohy by sa mala dať uplatniť DPH, keďže dodávateľovi vznikla DP a aj na faktúre na zálohu je ZD aj DPH. Stačí potom takúto faktúru na zálohu zapísať do záznamov na DPH aj keď DPH sa neúčtovala a potom už pri ostrej faktúre neuplatňovať?

    jessica je offline (nepripojený) jessica

    neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac jessica
    iveta22 Pozri príspevok
    Ešte dopĺňam: Zo zálohy by sa mala dať uplatniť DPH, keďže dodávateľovi vznikla DP a aj na faktúre na zálohu je ZD aj DPH. Stačí potom takúto faktúru na zálohu zapísať do záznamov na DPH aj keď DPH sa neúčtovala a potom už pri ostrej faktúre neuplatňovať?
    Ide o to či je faktúra na fin.zábezpeku len zálohová, ak áno, neúčtuje sa o nej, len 314/221(211) a následne sa zaúčtuje ostrá Fa podľa popisu Kvetky.
    Je ale možné, že Fa na fin.zábezpeku nie je zálohová ale riadna. Potom by sa účtovala a aj odpočet DPH by sa uplatnil.
    Nepoznám systém Telefónicy, takže nie som si istá.

    Poskytnutá záloha a vyúčtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.