Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať zabezpečovací prevod?

Mám veľkú dilemu, firma A poskytla druhej firme B pôžičku, ako zábezpeku si spísali zabezpečovací prevod na pozemky. Firma B pôžičku nevrátila, tým pádom pozemky prešli do vlastníctva firmy A. Ako toto všetko zaúčtovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Firma B má záv. z pôžičky a založené pozemky.
    Firma a má pohľ. z pôžičky a právo na pozemky./to si len tak nahlas rozoberam/
    Prevod pozemkov z B do A, by som riešila ako predaj a kúpu. Záväzok za pozemky sa započíta s pohľadávkou za pôžičku.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    mysimis Pozri príspevok
    Mám veľkú dilemu, firma A poskytla druhej firme B pôžičku, ako zábezpeku si spísali zabezpečovací prevod na pozemky. Firma B pôžičku nevrátila, tým pádom pozemky prešli do vlastníctva firmy A. Ako toto všetko zaúčtovať?
    Ty si ktorá firma, veriteľ alebo dlžník ?
    Ja by som to účtoval asi takto:
    u veriteľa:
    úhrada pôžičky nepeňažným plnením: 042/37x (resp. iný "pôžičkový" účet)
    zaradenie pozemkov: 031/042
    (obstarávacou cenou pozemkov je v tomto prípade suma nesplatenej časti pôžičky, ktorá bola ručená zabezpečovacím prevodom, na jednotlivé pozemky ju treba rozúčtovať napr. podľa výmery)
    u dlžníka:
    majetok po spísaní zabezpečovacej zmluvy sa mal preúčtovať na samostatnú analytiku 031A.
    "Prepadnutie" pozemkov pre nesplácanie - úhrada pôžičky 379/641
    vyradenie pozemkov v obstarávacej cene - 541/031A
    Naposledy upravil andrej_rv : 28.02.08 at 17:04

    dadika22 je offline (nepripojený) dadika22

    dadika22
    prosím aj ja mám otázku, sú náklady, ktoré sa vynakladajú na majetok (ako náklady na opravy,údržbu,odpisy,poistenie nehnut.,daň z nehnut.), na ktorý je zriadená zmluva o zabezpečovacom prevode práva (t. j. je urobený dočasný prevod vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam na spoločnosť, ktorá nám poskytla úver) daňovým výdavkom?
    Naposledy upravil dadika22 : 28.01.13 at 09:46

    Ako zaúčtovať zabezpečovací prevod?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.