Zavrieť

Porady

úhrada odoslanej zahraničnej faktúry a kurzové rozdiely

Prosím niekoho o radu, lebo už som hotová z jednej faktúry... Mám vystavenú zahraničnú faktúru v czk z roku 2006. Suma je 11489 CZK a prepočítaná bola na 14453 Sk pri prechode do roku 2007. Došla mi úhrada na SKK účet 12622,62 Sk. Na avíze je to úhrada 10652 Czk - kurzom 1,185. A teda zrejme 837 Czk bol poplatok pri úhrade. Neviem to zaúčtovať ani v bankom výpise a ani neviem vyrátať správne kurzový rozdiel. Účtujem v omege a dočítala som sa akurát to, že pri úhradach ZOF neúčtuje program správne kurzové rozdiely. Takže na program sa v tomto smere nemôžem spoľahnúť. Mohol by mi niekto s týmto pomôcť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Marcela16 Pozri príspevok
    Prosím niekoho o radu, lebo už som hotová z jednej faktúry... Mám vystavenú zahraničnú faktúru v czk z roku 2006. Suma je 11489 CZK a prepočítaná bola na 14453 Sk pri prechode do roku 2007. Došla mi úhrada na SKK účet 12622,62 Sk. Na avíze je to úhrada 10652 Czk - kurzom 1,185. A teda zrejme 837 Czk bol poplatok pri úhrade. Neviem to zaúčtovať ani v bankom výpise a ani neviem vyrátať správne kurzový rozdiel. Účtujem v omege a dočítala som sa akurát to, že pri úhradach ZOF neúčtuje program správne kurzové rozdiely. Takže na program sa v tomto smere nemôžem spoľahnúť. Mohol by mi niekto s týmto pomôcť?
    Ja účtujem v Omege a vždy mi zaúčtuje faktúru dobre. Pri úhrade zahraničnej faktúry treba použiť vzor z1 a s ním by ste mali urobiť úhradu úplne bez problémov. Skôr sa mi nezdá, tá úhrada. Odberateľ Vám mal uhradiť plnú sumu, Vás jeho poplatky nezaujímajú. Asi sa s ním treba spojiť a pýtať vysvetlenie.

    Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

    Marcela16
    Čo sa týka poplatkov - je to v poriadku. Platiteľ sa môže rozhodnúť či poplatky bude znášať platiteľ, alebo príjemca. V tomto prípade to sme boli my ako príjemca. Len neviem ako to mám nahodiť do omegy. Som z toho hotová... Ako by si to teda Ty zaúčtovala?

    Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

    Marcela16
    Dala som to tak, že v banke som zaúčtovala úhradu 10652 Czk s vyrátaným príslušným kurzovým rozdielom a cez interný doklad som zaúčtovala poplatok a doúčtovanie úhrady faktúry, kde sa mi tiež vyrátal príslušný kurzový rozdiel. Je to takto v poriadku?

    mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

    momentálne na MD mimaemma
    Ahojte,nadviažem tu na otázku ohľadne kurzov, ak viete, poraďte prosím.
    Mám v omege OF v EUR, zaúčtovala som dátumom vystavenia. kurz NBS, potom príde úhrada na SKK účet. ale suma je prepočítaná v bankovom výpise nie kurzom NBS, ale kurzom banky..čo s tým? Aký kurz mám tam dať? a čo s kurzovým rozdielom? Soft mi to nedoplnil a faktúra visí ako zostáva uhradiť s - znamienkom.
    Keď som mala obdobný prípad, ale peniaze prišli na EUR účet, tam mi soft hneď nahodil kurzový rozdiel i keď nie v dobrej výške. Ručne mi to išlo opraviť a faktúra už sedí.

    A čo potom s 563, 663 na konci roka? Mám v tom fakt guláš. Kedy aký kurz..

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mimaemma Pozri príspevok
    Ahojte,nadviažem tu na otázku ohľadne kurzov, ak viete, poraďte prosím.
    Mám v omege OF v EUR, zaúčtovala som dátumom vystavenia. kurz NBS, potom príde úhrada na SKK účet. ale suma je prepočítaná v bankovom výpise nie kurzom NBS, ale kurzom banky..čo s tým? Aký kurz mám tam dať? a čo s kurzovým rozdielom? Soft mi to nedoplnil a faktúra visí ako zostáva uhradiť s - znamienkom.
    Keď som mala obdobný prípad, ale peniaze prišli na EUR účet, tam mi soft hneď nahodil kurzový rozdiel i keď nie v dobrej výške. Ručne mi to išlo opraviť a faktúra už sedí.

    A čo potom s 563, 663 na konci roka? Mám v tom fakt guláš. Kedy aký kurz..
    Pri úhrade sa použije kurz banky, ktorá realizuje platbu, z platby sa potom zaúčtuje KR medzi faktúrou a platbou.

    mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

    momentálne na MD mimaemma
    Super ide to!! Ďakujem. A čo teraz s tým KR? Musí sa to interný doklad? Alebo sa to nejakým spôsobom dá priamo pri účtovnom zápise úhrady?
    A na konci roka s tým už nerobím?
    Kedy je 563,663 daňová a kedy nedaňová? Dočítala som sa, že sa to robí podľa min. roka, ale firma je nová, čiže neviem ako to spraviť..Osobne by som to nechala tak ako to bude priamo na 563,663 bez ďalšieho prepočtu keďže je faktúra vysporiadaná v rámci roka. Uvažujem správne?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mimaemma Pozri príspevok
    Super ide to!! Ďakujem. A čo teraz s tým KR? Musí sa to interný doklad? Alebo sa to nejakým spôsobom dá priamo pri účtovnom zápise úhrady?
    A na konci roka s tým už nerobím?
    Kedy je 563,663 daňová a kedy nedaňová? Dočítala som sa, že sa to robí podľa min. roka, ale firma je nová, čiže neviem ako to spraviť..Osobne by som to nechala tak ako to bude priamo na 563,663 bez ďalšieho prepočtu keďže je faktúra vysporiadaná v rámci roka. Uvažujem správne?
    ÁNo, neviem ako Ti to umožňuje soft, ale mne napr. automaticky pri úhrade faktúry zaúčtuje aj KR z platby. KR musíš zaúčtovať ihneď pri úhrade. Na konci roka kurzom k 31.12. prepočítavame iba neúhradené faktúry k tomuto dátumu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mimaemma Pozri príspevok
    ďakujem Tweety, si zlatý - zlatá neviem kto si

    Akože nevieš? veď v príspevku máš moje meno.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Marcela16 Pozri príspevok
    Dala som to tak, že v banke som zaúčtovala úhradu 10652 Czk s vyrátaným príslušným kurzovým rozdielom a cez interný doklad som zaúčtovala poplatok a doúčtovanie úhrady faktúry, kde sa mi tiež vyrátal príslušný kurzový rozdiel. Je to takto v poriadku?
    Myslím, že by to mohlo byť dobre, skontroluj si to cez saldokonto, tak že si zadáš iba toho partnera. Ja to všetko účtujem cez banku. Úhradu fa urobím v plmej sume a následne urobím poplatok, takže k jednej platbe mám až dva riadky.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    mimaemma Pozri príspevok
    Ja viem ako sa voláš...len neviem či si on alebo ona...

    ....prepáč že sa ti do toho montujem Maja - môže byť len ona - nie?

    mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

    momentálne na MD mimaemma
    ďakujem, vidíš asi už slepnem a to vidím normálne fakt dobre, mám operované oči..až teraz som si to všimla..kukala som len Tweety..
    no čo, asi si musím viac všímať veci celkovo ako zahľadieť sa na niečo a nevidieť ostatok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.