Zavrieť

Porady

Účtovníčka - externe, aká zmluva?

Dobrý deň, na základe akej zmluvy mám robiť externe účtovníctvo pre firmu, v ktorej som pracovala doteraz na plný pracovný úväzok. Z dôvodu iného zamestnania som dala výpoveď, ale šéf ma presvedčil, aby som účto robila naďalej popri novému zamestnaniu.

Navrhovala som pracovný pomer na kratší pracovný čas, šéf nesúhlasil z dôvodu odvodového zaťaženia a navrhol formu dohody o vykonaní práce. Môžem to robiť na základe dohody, alebo poraďte nejakú inú formu. Živnostenský list nemám.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ivana184 Pozri príspevok
    Dobrý deň, na základe akej zmluvy mám robiť externe účtovníctvo pre firmu, v ktorej som pracovala doteraz na plný pracovný úväzok. Z dôvodu iného zamestnania som dala výpoveď, ale šéf ma presvedčil, aby som účto robila naďalej popri novému zamestnaniu.

    Navrhovala som pracovný pomer na kratší pracovný čas, šéf nesúhlasil z dôvodu odvodového zaťaženia a navrhol formu dohody o vykonaní práce. Môžem to robiť na základe dohody, alebo poraďte nejakú inú formu. Živnostenský list nemám.

    Ďakujem
    Kedže ide o opakovanú činnosť, tak z dohôd je vhodná jedine DoPČ.

    Alena_ke je offline (nepripojený) Alena_ke

    Alena_ke
    Ja to robím tiež na základe Dohody. Bola som SZČO ale pre vysoké odvodové povinnosti (hlavne SP) som to prerušila a rozhodla som sa pre toto (pre mňa) výhodnejšie riešenie. Výhodné je to (oproti PP na kratší prac. čas) aj pre zamestnávateľa, pretože z Dohôd platí iba v minimálnej sume odvody na SP (úrazové a garančné). Napr. z hrubej mzdy 3000 Sk je to 32,- Sk. Problémom je, že tu už nebudeš môcť mať odpoč. položku (pretože ju uplatníš u nového zamestnávateľa), takže budeš platiť plnú daň zo mzdy. Potom by sa Ti však v rámci ročného zúčtovania dane malo aj niečo vrátiť. Čo sa týka ZP, keďže budeš platiť u nového zamestnávateľa, nebudeš musieť platiť už zvlášť - v rámci RZZP sa príjmy z dohôd nezapočítavajú, takže ZP je bez vplyvu.

    ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

    ivana184
    Ďakujem Vám, to znamená, že môžeme vypísať dohodu o pracovnej činnosti, prihlásiť ma na soc. poisťovňu na platenie úrazového a garančného poistenia a každý mesiac zrážať daň z príjmu. Ak to bude do 5.000,- tak musí to byť zrážková daň, alebo to môže ísť ako preddavok? Koľko hodín môžem na dohodu o prac. činnosti odpracovať ročne?

    Alena_ke je offline (nepripojený) Alena_ke

    Alena_ke
    1)Zrážková daň = ak príjem za kal. mesiac nepresiahne 5000,-- Sk. T.j. ak presne = 5000,--, potom ešte zrážková daň. Pozri Zákon o Dani z príjmu § 43.
    2)DoPČ - podľa novely Zákonníka práce (§ 228/a) platnej od 1.9.2007 je to max. 10 hod./týždenne. Doporučujem uzavrieť DoPČ na "dobu neurčitú".

    MILKA58 je offline (nepripojený) MILKA58

    MILKA58
    A aká zmluva je najlepšia pre živnostníka s firmou, pre ktorú robí účtovníctvo?

    ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

    ivana184
    Tých 10 hodín týždenne platí iba pre 1 zamestnávateľa? Ak by som mala 2 zamestnávateľoch, tak môžem u 1 mať 10 hodín, aj u druhého, alebo sa hodiny zrátavajú?

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    ivana184 Pozri príspevok
    Tých 10 hodín týždenne platí iba pre 1 zamestnávateľa? Ak by som mala 2 zamestnávateľoch, tak môžem u 1 mať 10 hodín, aj u druhého, alebo sa hodiny zrátavajú?
    To obmedzenie sa týka len jedného zamestnávateľa. Takže jedna dohoda - 10 hodín týždenne. Druhá dohoda, u iného zamestnávateľa - znovu 10 hodín týždenne atď.

    ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

    ivana184
    Ročné obmedzenie pri Do PČ nie je žiadne, že?
    (ako napr.pri dohode o vykonaní práce = max. 300 hodín ročne)

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    ivana184 Pozri príspevok
    Ročné obmedzenie pri Do PČ nie je žiadne, že?
    (ako napr.pri dohode o vykonaní práce = max. 300 hodín ročne)
    Nie, pri DoPČ je proste 10 hod týždenne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.