Zavrieť

Porady

Kurzové rozdiely z platených preddavkov

Ahojte,

chcela by som vás poprosiť o pomoc. Robím kurzové rozdiely k 31.12.2007 a mne to automaticky vyhadzuje program, ja to po ňom skontrolujem (lebo niekedy si vymýšľa ). A vyhodilo mi, že by som mala robiť kurzové rozdiely aj k účtu 341-preddavky-daň z úrokov. Máme bankový účet v USD, kde máme úroky a aj samozrejme sa platí daň z týchto úrokov. Prepočítava sa teda aj táto daň k 31.12.2007? Alebo mám nechať tak ako to bolo prepočítané kurzom NBS podľa dňa stiahnutia preddavku z účtu... Ďakujem veľmi pekne.
Usporiadat
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

claudia Pozri príspevok
Ahojte,

chcela by som vás poprosiť o pomoc. Robím kurzové rozdiely k 31.12.2007 a mne to automaticky vyhadzuje program, ja to po ňom skontrolujem (lebo niekedy si vymýšľa ). A vyhodilo mi, že by som mala robiť kurzové rozdiely aj k účtu 341-preddavky-daň z úrokov. Máme bankový účet v USD, kde máme úroky a aj samozrejme sa platí daň z týchto úrokov. Prepočítava sa teda aj táto daň k 31.12.2007? Alebo mám nechať tak ako to bolo prepočítané kurzom NBS podľa dňa stiahnutia preddavku z účtu... Ďakujem veľmi pekne.
Odpoveď na túto otázku by zaujímala aj mňa ...práve som sa zastavila pri DP ... prvýkrát účtujem o devízovom účte, kde boli strhnuté úroky z účtu (jedná sa síce o JÚ, ale myslím, že to na veci nič nemení)... v priebehu roku boli zaúčtované v PD v prepočte kurzom NBS, lenže teraz mi zrážková daň vychádza na desatinné čísla a premýšľam, ako to vykázať v DP ... a po prečítaní tohto príspevku premýšľam dokonca nad tým, či by to teda nemalo byť kurzom k 31.12.2007 ???
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

to "ohovárate" omegu, potom sa pridám aj ja
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Ja pracujem s omegou. Tento program to tiež sám vypočíta. Ale došla som na fígeľ - počíta len na tých účtoch, ktoré sú označené ako saldokontné. A účet 341 ako saldokontný nemám označený, takže mi tam zostáva suma Sk pôvodná pri vzniku pohľadávky (daň z úrokov). Spočiatku sa mi zdalo absurdné, aby sa v tomto prípade zostatok prepočítal kurzom k 31.12., ale čím viac som nad tým uvžovala, tým pevnejšie som dospela k názoru, že - je to pohľadávka - malo by sa to prepočítať.
Vidím, že ma v tomto utvrdzujete, len nikde som sa to nedočítala konkrétne, ani tu na porade.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

liba2 Pozri príspevok
A účet 341 ako saldokontný nemám označený, takže mi tam zostáva suma Sk pôvodná pri vzniku pohľadávky (daň z úrokov). Spočiatku sa mi zdalo absurdné, aby sa v tomto prípade zostatok prepočítal kurzom k 31.12., ale čím viac som nad tým uvažovala, tým pevnejšie som dospela k názoru, že - je to pohľadávka - malo by sa to prepočítať.
.
A nevzťahuje sa aj na tieto preddavky § 24 ods. 6 ZÚ
"Odsek 2 sa nepoužije pri prijatých preddavkoch a poskytnutých preddavkoch ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka" ?
Ja som to veru neprepočítaval. A nakoniec, spravidla sa preddavková daň z úrokov aj tak započíta k 31.12. s daňovou povinnosťou, takže tam veľmi podľa mňa nie je čo prepočítavať...
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ale keď sa to započíta na splatnú daň, tak už nie je žiadna pohľadávka, preto nevidím dôvod prepočítavať.
Ak sa mýlim, opravte ma.
Naposledy upravil Rozalka : 07.03.08 at 19:43 Dôvod: Upravujem: Teraz vidím, že ma Andrej prestihol.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
petovsan Pozri príspevok
... teraz mi zrážková daň vychádza na desatinné čísla a premýšľam, ako to vykázať v DP ...
Zrážková daň sa zaokrúhli na celé Sk nadol.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

petovsan Pozri príspevok
lenže teraz mi zrážková daň vychádza na desatinné čísla a premýšľam, ako to vykázať v DP ...
Podľa § 47 ods. 1 ZoDP sa daň (aj §43) zaokrúhľuje na celé koruny nadol.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Lenže tá omega si to pamätá, že časť preddavkov (teda z devízového účtu) vznikla v eur a prenáša to tak do nasledujúceho roka (eur+skk), lebo účet 341 sa nevynuluje po zaúčtovaní dane, daň sa platí až v nasle. roku.
A suma Sk je iná, ak preddavky prepočítam kurzom 31.12. alebo ak ich nechám tak.
Zamotávam sa do toho ? no teraz ste ma spochybnili...
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Dobre napísala Rozalka, že zostatok na účte 341 nie je pohľadávka v cudzej mene a nie je dôvod prepočítavať kurzom. V softvéri si to musíš nastaviť ako korunový zostatok (nepoznám omegu).
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

liba2 Pozri príspevok
Lenže tá omega si to pamätá, že časť preddavkov (teda z devízového účtu) vznikla v eur a prenáša to tak do nasledujúceho roka (eur+skk), lebo účet 341 sa nevynuluje po zaúčtovaní dane, daň sa platí až v nasle. roku.
Ja omegu nepoznám. Ale predpokladám, že na zrážkovú daň máš samostatnú analytiku. A keď raz daň k 31.12. preúčtuješ na daňovú povinnosť, tak nemá podľa mňa čo prenášať do budúceho roka. Nedá sa to nejako ošetriť v nastavení účtu ? Buď aby si to "nepamätal", alebo aby tieto zrazené úroky v CM vôbec neúčtoval.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

koňo Pozri príspevok
Dobre napísala Rozalka, že zostatok na účte 341 nie je pohľadávka v cudzej mene a nie je dôvod prepočítavať kurzom. V softvéri si to musíš nastaviť ako korunový zostatok (nepoznám omegu).
aha, tak teraz som pochopila pointu: ono to fakt nie je pohľadávka v cudzej mene (iba mi to vzniklo pri bežnom účte vedenom v cudzej mene), takže nič nebudem prepočítavať.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

účet 341 mám momentálne nastavený správne - nie je označený ako saldokontný, tak tam program neprepočítava menu.
0 0
Slovenka Slovenka

Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

Majú sa k 31.12.2007 vypočítavať kurzové rozdiely
pri prijatých a platených preddavkoch, keďže
§ 24 ods. 6 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve
nadobudol účinnosť až od 1.1.2008?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Slovenka Pozri príspevok
Majú sa k 31.12.2007 vypočítavať kurzové rozdiely
pri prijatých a platených preddavkoch, keďže
§ 24 ods. 6 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve
nadobudol účinnosť až od 1.1.2008?
ÁNO, k 31.12.2007 ešte áno.
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Pri prepočte dane z úrokov na účtoch v cudzej mene, z ktorých sa daň vyberá podľa §43 (daň vyberaná zrážkou), sa použije kurz v deň pripísania úrokov daňovníkovi. Takto vypočítaná daň sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol - § 31 ods. 3 zákona 595/2003 o dani z príjmov.
- t.j. nie je čo zaokrúhľovať na konci roka, daň sa zaokrúhľuje na celé SKK priebežne.
0 0
matuma matuma

matuma je offline (nepripojený) matuma

Tak tento príspevok č. 16 ohľadom zaokrúhľovania priebežne ma zaujal. Už dlhšie rozmýšlam nad správnym účtovaním tejto dane pri devízovom účte. Otázne je, keď pri použití kurzu NBS budem mať zúčtovať na účet 341 napr. 10,80 ako to budem riešiť. Čo s tými 0,80 hal. Jednoducho naúčtujem 10 Sk bez ohľadu na správny prepočet zahr. meny podľa NBS, alebo mi vznikne kurzový rozdiel?
Podobný problém riešim aj s bankovými poplatkami. Na výpise z banky, je uvedená suma v EUR, ale zároveň aj v SKK. Rozdiel je síce len nejaké haliere, ale treba účtovať podľa toho čo uvádza banka ako prepočet v SKK alebo prepočítať EUR podľa NBS bez ohľadu na to čo je napísané v bankovom výpise?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

matuma Pozri príspevok
Otázne je, keď pri použití kurzu NBS budem mať zúčtovať na účet 341 napr. 10,80 ako to budem riešiť. Čo s tými 0,80 hal. Jednoducho naúčtujem 10 Sk bez ohľadu na správny prepočet zahr. meny podľa NBS, alebo mi vznikne kurzový rozdiel?
Nie kurzový, ale rozdiel zo zaokrúhľovania. Pri zrážkovej dani 10,80:
10,00 ..341A/221
0,80 ...568A/221
Podobný problém riešim aj s bankovými poplatkami. Na výpise z banky, je uvedená suma v EUR, ale zároveň aj v SKK. Rozdiel je síce len nejaké haliere, ale treba účtovať podľa toho čo uvádza banka ako prepočet v SKK alebo prepočítať EUR podľa NBS bez ohľadu na to čo je napísané v bankovom výpise.
Prepočítať podľa kurzu NBS.
0 0
Laborec Laborec

Laborec je offline (nepripojený) Laborec

andrej_rv Pozri príspevok
A nevzťahuje sa aj na tieto preddavky § 24 ods. 6 ZÚ
"Odsek 2 sa nepoužije pri prijatých preddavkoch a poskytnutých preddavkoch ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka" ?
Ja som to veru neprepočítaval. A nakoniec, spravidla sa preddavková daň z úrokov aj tak započíta k 31.12. s daňovou povinnosťou, takže tam veľmi podľa mňa nie je čo prepočítavať...
ani podla mna nie je co prepocitavat, lebo to banka v ten den strhla z uctu a odviedla statu vo vtedy aktualnom kurze, a ja mam narok si to v tom kurze i uplatnit.
0 0
Laborec Laborec

Laborec je offline (nepripojený) Laborec

nestaci zaokruhlovat vyslednu rocnu sumu? to skutocne zaokruhlujete kazdu zrazku zvlast?
0 0
Laborec Laborec

Laborec je offline (nepripojený) Laborec

do citala som paragraf 31 odsek 3 danoveho zakona a pytam sa, ci radsej nepouzit zasadu hospodarnosti. ak nezaokruhlim, sposobim rozdiel maximalne 12 korun. kazde zaokruhlenie je 1 uctovny pripad a neraz i 1 interny doklad. za kazdy riadok je kolko? 25 korun bez dph minimalne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať