Zavrieť

Porady

Dlhodoby majetok alebo technicke zhodnotenie?

Do firemnych nakladnych motorovych vozidiel sme dali namontovat GPS zariadenia. Cena jedneho je nad 30.000 Sk a neviem, ako to zaradit do majetku. Mam to dat ako samostatny majetok (vsetky GPS zariadenia) alebo to dat ako technicke zhodnotenie kazdeho motoroveho vozidla?

Okrem toho sme jedno GPS zariadenie dali nainstalovat do vozidla, ktore sme si 2-3 mesiace prenajimali. Kupu a nainstalovanie sme hned vyfakturovali spolocnosti, ktora nam MV prenajimala.
Poradi mi niekto ako mam zauctovat prijatu fakturu za dodavku a montaz GPS do toho prenajateho vozidla? Ako majetok to asi nemozem zaradit, najlepsie by to bolo hned do nakladov, alebo to mame dat na 111 a potom do spotreby?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    johny18 Pozri príspevok
    Do firemnych nakladnych motorovych vozidiel sme dali namontovat GPS zariadenia. Cena jedneho je nad 30.000 Sk a neviem, ako to zaradit do majetku. Mam to dat ako samostatny majetok (vsetky GPS zariadenia) alebo to dat ako technicke zhodnotenie kazdeho motoroveho vozidla?

    Okrem toho sme jedno GPS zariadenie dali nainstalovat do vozidla, ktore sme si 2-3 mesiace prenajimali. Kupu a nainstalovanie sme hned vyfakturovali spolocnosti, ktora nam MV prenajimala.
    Poradi mi niekto ako mam zauctovat prijatu fakturu za dodavku a montaz GPS do toho prenajateho vozidla? Ako majetok to asi nemozem zaradit, najlepsie by to bolo hned do nakladov, alebo to mame dat na 111 a potom do spotreby?

    Dakujem
    Jedná sa TZ, ktoré zaúčtuješ prostredníctvom účtu 042 k príslušnému nákladnému vozidlu. Spoločnosti ste výdavky na vozidlo prefaktúrovali a nič nebudeš účtovať ako Tvoje obstaranie.

    johny18 je offline (nepripojený) johny18

    johny18
    Olice, to som uz pozeral. v tych prispevkoch sa uvadza, ze to ma byt samostatny majetok a nie TZ. Problem je v tom, ze to nase GPS nie je v podstate navigacny system, je to nieco ako monitorovaci system vyuzivany na kontrolu pohybu aut, je v tom SIM karta a pod..

    Danila, ale ako mam zauctovat tu fakturu za to zariadenie v prenajatom aute? Niekde do nakladov a potom do vynosov zauctujeme tu fakturu, ktoru sme my vystavili na spolocnost, ktorej patri MV?

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    johny18 Pozri príspevok
    Olice, to som uz pozeral. v tych prispevkoch sa uvadza, ze to ma byt samostatny majetok a nie TZ. Problem je v tom, ze to nase GPS nie je v podstate navigacny system, je to nieco ako monitorovaci system vyuzivany na kontrolu pohybu aut, je v tom SIM karta a pod..

    Danila, ale ako mam zauctovat tu fakturu za to zariadenie v prenajatom aute? Niekde do nakladov a potom do vynosov zauctujeme tu fakturu, ktoru sme my vystavili na spolocnost, ktorej patri MV?
    Je obtiažne určiť bez predložených dokladov, či sa jedná o DHM, alebo TZ. Tebou uvedené použitie mi skôr pripadá ako rozšírenie vybavenia. Ale z hľadiska OC je to jednoznačne jedna z týchto možností. Majiteľovi automobilu, do ktorého ste systém obstarali prefaktúruješ došlú faktúru ako pohľadávku.

    johny18 je offline (nepripojený) johny18

    johny18
    Konkretne je to tento system CDS:
    http://www.csm-sk.sk/cds-on-line.html

    Mne to skor pripada ako samostatny majetok, dali sme to do 7 nasich aut a do 1 prenajateho. Takto by som mohol dat tych 7 na 042 a zaradit na prislusny majetkovy ucet a ten 1 system v prenajatom aute by som mohol dat tiez na ucet obstarania (prijata faktura 042/321) a potom refakturacia majitelovi auta (311/042)

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    johny18 Pozri príspevok
    Konkretne je to tento system CDS:
    http://www.csm-sk.sk/cds-on-line.html

    Mne to skor pripada ako samostatny majetok, dali sme to do 7 nasich aut a do 1 prenajateho. Takto by som mohol dat tych 7 na 042 a zaradit na prislusny majetkovy ucet a ten 1 system v prenajatom aute by som mohol dat tiez na ucet obstarania (prijata faktura 042/321) a potom refakturacia majitelovi auta (311/042)
    Osobne súhlasím s takýmto postupom.

    Dlhodoby majetok alebo technicke zhodnotenie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.