Zavrieť

Porady

Nedokončená výroba- sklad

Sme firma, ktorá robí dodávku a montáž elektric.požiar.signalizácie.Máme zákazku kde sa jedná o túto dodávku a montáž.Zákazka v roku 2007 ešte nie je dodkončená a bude sa fakturovať aj v roku 2008(dve faktúry boli v roku 2007 a jedna bude v roku 2008).Máme na sklade materiál, ktorý je potrebný na akciu-káble, komponenty na zabezpečovačku.Účtujem spôsobom B.Čiže počas roku 501/321 a na konci je to dosť veľa materiálu(čo treba na zákazku+ čo je na sklade) preúčtujem 112/501.Je to aj materiál potrebný na tú akciu v dosť veľkej sume.Teraz otázka, príde mi , že by som mala účtovať nedokončenú výrobu, alebo nie?Ak áno tak potom to mám ten materiál na 112/501 rozdeliť čo na zákazku nejde a to naúčtovať ako 112/501 a ostatok ako nedokonč.výrobu 121/611, alebo celý materiál čo mám naúčtujem na 112/501 a ešte k tomu celé výnosy-čo sa bude fakturovať v roku 2008 ako nedokončenú výrobu 121/611??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Pomôže niekto?Na tú nedokončenú výrobu nemôžem dať iba práce a tovar nechám na 112/501??

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Zuzka, tak materiál alebo tovar?, rozhodni sa.
    1. Materiál na sklade, ktorý ešte neprešiel výrobným procesom zaúčtuješ celý 112/501, či sa týka tejto "zákazky" /nemyslím zákazku z pohľadu postupov PU/ alebo aj inej.
    2. Materiál, ktorý prešiel niektorou fázou výroby, ale výroba nie je u konca, t.zn., že hovoríme o nedokonč.výrobe vstupuje do ocenenia tejto nedokonč.výroby /+ďalšie vlastné priame náklady/, zaúčtujem 12./61.
    Takže ocením nedokonč.výrobu nie podľa toho "čo budem fakturovať",
    ale pomocou priamych nákladov viažúcich sa k nedonč.výrobe, ktoré vznikli v r.2007.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Čiže do tých nákladov zahrniem aj materiál čo som nakúpila na tú zákazku??Alebo ten už mám vyčíslený na sklade?Inak ďakujem.Mám to vlastne účtovať ako nedokončenú výrobu??

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Materiál je na sklade alebo sa s ním už "niečo udialo"? Buď postupuješ podľa bodu 1. alebo 2.môjho príspevku.
    Ty musíš vedieť, či zákazka je rozpracovaná v r.2007 alebo je len nakúpený materiál.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Materiál bol k 31.12.na sklade, bol objednaný a zostal na sklade.Zákazka časť sa spravila v r.2007 a 2.časť v r.2008(bola na to jedna zmluva o dielo-malo sa to dokončiť v r.2007 ale sa to posunulo do r.2008)-to je ten materiál na sklade.V tejto zmluve bola stanovena cena napr. 3 000 000Sk.Fakturovalo sa to po častiach tak ako to bolo dokončené.Čiže posledne sa fakturovalo v r.12/2007.Preto neviem či účtovať nedokončenú výrobu alebo nie.
    Naposledy upravil zuzana : 05.03.08 at 11:29

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    zuzana Pozri príspevok
    Materiál bol k 31.12.na sklade, bol objednaný a zostal na sklade.Zákazka časť sa spravila v r.2007 a 2.časť v r.2008(bola na to jedna zmluva o dielo-malo sa to dokončiť v r.2007 ale sa to posunulo do r.2008)-to je ten materiál na sklade.V tejto zmluve bola stanovena cena napr. 3 000 000Sk.Fakturovalo sa to po častiach tak ako to bolo dokončené.Čiže posledne sa fakturovalo v r.12/2007.Preto neviem či účtovať nedokončenú výrobu alebo nie.
    Tu by sa dalo špekulovať, či už nejde o zákazkovú výrobu,
    ale ak ostaneme pri nedokončenej výrobe ja by som účtovala nasledovne:
    1.nepoužitý materiál, /je na sklade, len sa nakúpil, zatiaľ sa nespracoval nijakým spôsobom/ 112/501
    2.nedokončená výroba 12./61., ak sa v r.2007 začalo pracovať na tom, čo bude fakturované v r.2008 /vlastné náklady: priame náklady vynaložené na výrobu prípadne aj časť nepriamych. Zákon o účt.nestanovuje, čo sú priame a nepriame náklady. Za priame náklady sa považujú mzdy, odvody ku mzdám, výrobná réžia /napr.elektrina/, za nepriame náklady: správna réžia

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    A keď sa ešte nezačalo v roku 2007 pracovať na tom čo sa fakturovalo v r.2008.Oni to čo sa fakt.v roku 2008 robili od januára 2008.Či to čo sa fakturovalo v r.2008 a služby, ktoré sa toho týkajú a sú v nákladoch 2007, treba premietnut do výnosov?A mzdy tam treba dat tie za január, alebo za december??Ja už tomu vôbec nechápem: ((O zák.výrobu nejde je to subdodávka požiarna signalizácia, kamery.

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    zuzana Pozri príspevok
    A keď sa ešte nezačalo v roku 2007 pracovať na tom čo sa fakturovalo v r.2008.Oni to čo sa fakt.v roku 2008 robili od januára 2008.Či to čo sa fakturovalo v r.2008 a služby, ktoré sa toho týkajú a sú v nákladoch 2007, treba premietnut do výnosov?A mzdy tam treba dat tie za január, alebo za december??Ja už tomu vôbec nechápem: ((O zák.výrobu nejde je to subdodávka požiarna signalizácia, kamery.
    Zuzka, už tomu ani ja nerozumiem
    Po poriadku: ak zamestnanci na tejto "zákazke" robili skutočne až od januára, mzdy v nedonč.výrobe nebudú.
    Ak v decembri vznikli služby /ako píšeš/, viažúce sa k tejto fakturácii v r.2008, tie zahrnieš do 121/611, sú súčasťou rozpracovanej výroby.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Nákladmi na zákazku-dajú sa priedeliť ku konkrétnej zákazke odo dňa uzatvorenia zmluvy až po úplné splnenie.
    Ak je začiatok a ukončene zákazky v rôznych UO, náklady a výnosy zákazky účtujem do UO, v kt. boli práce súvisiace so zákazkou vykonané.

    Tiež by som sa pozastavla nad tým, aké sú hlavné znaky účtovania o zákazke:
    - používa sa iba na zhotovenie HM, nejde o práce, kt. výsledkom sú služby alebo nehmotný majetok
    - potrebujem písomnú zmluvu
    - podstatou je, že účtujem ako o nedokončenej výrobe, skutočne zaúčtované náklady na žákazku sa zaúčtujú ako výnosy v závsilosti od stupňa dokončenia zákazky (neberiem do úvahy, či boli výkony fakturované alebo nie, k určitému dátumu)
    - musím vypracovať rozpočet nákladov a výnosov, kde postupujeme podľa tohto rozpočtu.

    Skutočné náklady: 5xx/1xx,3xx
    Aktivácia nákladov: 121/611
    Priebežná fakturácia: 311/601,602
    Zúčtovanie NV: 611/121
    úprava cez ČR: 601,602/384

    O účtovaní zákazkovej výroby nájdete bližšie v par. 30 postupov účtovania v PU

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    zuzana Pozri príspevok
    Materiál bol k 31.12.na sklade, bol objednaný a zostal na sklade.Zákazka časť sa spravila v r.2007 a 2.časť v r.2008(bola na to jedna zmluva o dielo-malo sa to dokončiť v r.2007 ale sa to posunulo do r.2008)-to je ten materiál na sklade.V tejto zmluve bola stanovena cena napr. 3 000 000Sk.Fakturovalo sa to po častiach tak ako to bolo dokončené.Čiže posledne sa fakturovalo v r.12/2007.Preto neviem či účtovať nedokončenú výrobu alebo nie.
    Na základe vyznačenej informácie sa nejedná o nedokončenú výrobu.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Danila nejedná sa o nedokončenú výrobu ale asi nie ani o zákazku, alebo áno: ((

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.