Zavrieť

Porady

Faktúra, ktorá asi nikdy nebude uhradená

Dobrý deň, čo by ste mi radili:
vo februári 2007 sme vyfakturovali maďarskému odberateľovi cca 400.000,- Sk, ktoré vôbec do dnešného dňa neuhradil, osobne sme boli u nich na firme, ktorú sme našli zatvorenú, vysťahovanú....atď, čiže je predpoklad, že v živote peniaze neuvidíme.

Keďže robím uzávierku za rok 2007, tak chcem sa spýtať či sa nejako nedá aspoň časť tejto pohľadávky odpísať, (asi je to krátka doba a exekúciu sme nedali). Písomná komunikácia s nimi nefunguje, nepreberajú zásielky.

Čo mi poradíte okrem čakania?
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
ivana184 Pozri príspevok
Dobrý deň, čo by ste mi radili:
vo februári 2007 sme vyfakturovali maďarskému odberateľovi cca 400.000,- Sk, ktoré vôbec do dnešného dňa neuhradil, osobne sme boli u nich na firme, ktorú sme našli zatvorenú, vysťahovanú....atď, čiže je predpoklad, že v živote peniaze neuvidíme.

Keďže robím uzávierku za rok 2007, tak chcem sa spýtať či sa nejako nedá aspoň časť tejto pohľadávky odpísať, (asi je to krátka doba a exekúciu sme nedali). Písomná komunikácia s nimi nefunguje, nepreberajú zásielky.

Čo mi poradíte okrem čakania?
Vytvoriť opravnú položku a podať trestné oznámenie.
0 0
ivana184 ivana184

ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

Môžem vytvoriť opravnú položku už aj za rok 2007, aj keď sme nepodnikli žiadne súdne kroky? A v akej výške a ako to zaúčtujem? Ešte nikdy som opravné položky netvorila, tak nie som v tom doma.
0 0
ivana184 ivana184

ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

Poraďte, prosím Vás....
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Pozrite:
http://www.porada.sk/t47624-vytvoren...j-polozky.html
0 0
ivana184 ivana184

ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

Čiže riadim sa týmto zákonom:
Na pohľadávky, ktoré vznikli po 31.12.2003 sa pri tvorbe OP použije ustanovenie § 20 ods.14 ZoDP:

" (14) Tvorba opravných položiek k pohľadávkam, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktoré boli zahrnuté do príjmov, alebo ak ide o daňovníka, ktorý vykonáva obchodnú činnosť spočívajúcu v poskytovaní spotrebiteľských úverov102) aj tvorba opravnej položky na časť pohľadávky vzťahujúcu sa na istinu a úrok zahrnutý do príjmov vrátane pohľadávok nadobudnutých vkladom podniku alebo jeho časti, alebo pohľadávok nadobudnutých právnym nástupcom daňovníka zrušeného bez likvidácie zo spotrebiteľského úveru, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako


a) tri mesiace, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 25 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva,
b) šesť mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 50 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva,
c) deväť mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 75 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva,
d) 12 mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) do 100 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva. "

Myslím, že fakturované to bolo niekedy vo februári alebo v marci 2007, takže odpísať môžem 75% z hodnoty faktúry už v roku 2007, k 31.12.2007? (500.000 x 75% = 375.000,- Sk) Je to daňovo uznaný náklad?

A ako to zaúčtujem?
0 0
ivana184 ivana184

ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

ivana184 Pozri príspevok
Čiže riadim sa týmto zákonom:
Na pohľadávky, ktoré vznikli po 31.12.2003 sa pri tvorbe OP použije ustanovenie § 20 ods.14 ZoDP:

" (14) Tvorba opravných položiek k pohľadávkam, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktoré boli zahrnuté do príjmov, alebo ak ide o daňovníka, ktorý vykonáva obchodnú činnosť spočívajúcu v poskytovaní spotrebiteľských úverov102) aj tvorba opravnej položky na časť pohľadávky vzťahujúcu sa na istinu a úrok zahrnutý do príjmov vrátane pohľadávok nadobudnutých vkladom podniku alebo jeho časti, alebo pohľadávok nadobudnutých právnym nástupcom daňovníka zrušeného bez likvidácie zo spotrebiteľského úveru, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako


a) tri mesiace, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 25 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva,
b) šesť mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 50 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva,
c) deväť mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 75 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva,
d) 12 mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) do 100 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva. "

Myslím, že fakturované to bolo niekedy vo februári alebo v marci 2007, takže odpísať môžem 75% z hodnoty faktúry už v roku 2007, k 31.12.2007? (500.000 x 75% = 375.000,- Sk) Je to daňovo uznaný náklad?

A ako to zaúčtujem?
547/391 vo výške asi 75%, a hneď účtujem aj takú istú sumu 391/311?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ivana184 Pozri príspevok
Myslím, že fakturované to bolo niekedy vo februári alebo v marci 2007, takže odpísať môžem 75% z hodnoty faktúry už v roku 2007, k 31.12.2007? ?
Áno.
(500.000 x 75% = 375.000,- Sk) Je to daňovo uznaný náklad?
Je. § 19 ods. 3 písm. f), § 20 ods. 2 písm. b) ZoDP.
A ako to zaúčtujem
547/391 - § 57 a § 68 ods. 6 Postupov PÚ
Odpísanie (nie tvorba OP) by malo prísť podľa mňa do úvahy až po neúspešnom súdom vymáhaní alebo po premlčaní pohľadávok.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ivana184 Pozri príspevok
547/391 vo výške asi 75%, a hneď účtujem aj takú istú sumu 391/311?
Prvá časť áno (tvorba OP), ale 391/311 pomerná časť nie. Pohľadávka sa buď odpíše alebo neodpíše, nemôže sa odpísať len jej časť.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

ale pozor na poslednú novelu zákona o dani z príjmov, v roku 2008 budete musieť opravnú položku upraviť: od 1.1.2008 je § 20 ods. 14 zmenený: Tvorba opravnej položky k pohľadávke, pri ktorej je riziko, že ju dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktorá bola zahrnutá do zdaniteľných príjmov, alebo ak ide o daňovníka, ktorý vykonáva obchodnú činnosť spočívajúcu v poskytovaní spotrebiteľských úverov, 102) aj tvorba opravnej položky na časť pohľadávky vzťahujúcej sa na istinu a úrok zahrnutý do príjmov zo spotrebiteľského úveru, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako
a) 12 mesiacov, sa zahrnie do výdavkov do výšky 20 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva v zdaňovacom období, v ktorom uplynula táto doba,
b) 24 mesiacov, sa zahrnie do výdavkov do výšky 50 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva v zdaňovacom období, v ktorom uplynula táto doba,
c) 36 mesiacov, sa zahrnie do výdavkov do výšky 100 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva v zdaňovacom období, v ktorom uplynula táto doba.


a § 52d ods. 6 zákona o dani z príjmov: Rozdiel medzi opravnými položkami zahrnutými do daňových výdavkov podľa § 20 ods. 4 v znení účinnom do 31. decembra 2007 a opravnými položkami, ktoré sú uznané za daňový výdavok podľa § 20 ods. 4 v znení účinnom od 1. januára 2008, sa zahrnie do základu dane rovnomerne počas dvoch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období ukončených najneskôr 31. decembra 2009, pričom ak do tohto obdobia
a) daňovník sa zrušuje s likvidáciou, najneskôr v zdaňovacom období ukončenom dňom predchádzajúcemu dňu jeho vstupu do likvidácie,
b) je na daňovníka vyhlásený konkurz, najneskôr dňom predchádzajúcemu dňu vyhlásenia konkurzu alebo
c) daňovník sa zrušuje bez likvidácie, najneskôr dňom jeho zrušenia.


Čo sa týka odpisu pohľadávky: § 19 ods. 2 písm. r) zákona o dani z príjmov:Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú odpis pohľadávky do výšky opravnej položky, ktorá by bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20 ods. 4 alebo ods. 14.
0 0
ivana184 ivana184

ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

Takže teraz v roku 2007 si ponížim základ dane a v roku 2008 si časť z nej budem musieť pripočítať k základu?

Ak tomu správne rozumiem, tak v roku 2007 vytvorím OP z 500.000,- Sk vo výške 375.000,-, ktorú zaúčtujem do nákladov a v roku 2008 budem mať nárok na OP len vo výške 20%, t.j. 100.000,- Sk, a tak budem mať v roku 2008 pripočítateľnú položku k základu dane vo výške rozdielu 375.000 - 100.000,- = 275.000,- / 2 = 137.500,- Sk? Rozumiem tomu?

Nejako sa mi to nezdá, asi to ešte toho roku nechám tak, vytvorím OP až v roku 2008 a budem čakať, že zákon opäť nezmenia.


Tak by som si to skomplikovala na budúci rok, takže asi počkám.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ivana184 Pozri príspevok
Takže teraz v roku 2007 si ponížim základ dane a v roku 2008 si časť z nej budem musieť pripočítať k základu?
Ak tomu správne rozumiem, tak v roku 2007 vytvorím OP z 500.000,- Sk vo výške 375.000,-, ktorú zaúčtujem do nákladov a v roku 2008 budem mať nárok na OP len vo výške 20%, t.j. 100.000,- Sk, a tak budem mať v roku 2008 pripočítateľnú položku k základu dane vo výške rozdielu 375.000 - 100.000,- = 275.000,- / 2 = 137.500,- Sk? Rozumiem tomu?
Nejako sa mi to nezdá, asi to ešte toho roku nechám tak, vytvorím OP až v roku 2008 a budem čakať, že zákon opäť nezmenia.
Tak by som si to skomplikovala na budúci rok, takže asi počkám.
Hranica tvorby OP v roku 2007 je do 75 %, skutočná tvorba môže byť aj nižšia. Napr. len 20 %, aby si v roku 2008 nemusela upravovať spätne z tohoto dôvodu základ dane.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Ja by som sa chcela opýtať, nemecký odberateľ nám zaplatil o 1,18 menej, tak sme si to odrátali z platby, čo sme mu my mali zaplatiť, ale o si to z ďalšej faktúry odrátal, neviem z akého dôvodu, určite to ani neuhradí, čo by som s tým mala urobiť?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Pru Pozri príspevok
Ja by som sa chcela opýtať, nemecký odberateľ nám zaplatil o 1,18 menej, tak sme si to odrátali z platby, čo sme mu my mali zaplatiť, ale o si to z ďalšej faktúry odrátal, neviem z akého dôvodu, určite to ani neuhradí, čo by som s tým mala urobiť?
nie je to nahodou suma znížená o poplatky banke? Nedal príkaz, že poplatky oboch bank znášate iba vy?

Alebo 1,18 je nasobok?
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

no idem sa v tom ešte pohrabať, ale myslím, že poplatky to nebudú. Vedeli by ste mi poradiť čo s platbou, to stále opravujem po mojej predchodkyni, 2x bola uhradená v r. 2005 faktúra 835,- dodávateľovi, on platbu nevrátil, čo by sa s tým dalo robiť, lebo stále som hľadala chybu, nesedeli mi dodávatelia. ďakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Pru Pozri príspevok
no idem sa v tom ešte pohrabať, ale myslím, že poplatky to nebudú. Vedeli by ste mi poradiť čo s platbou, to stále opravujem po mojej predchodkyni, 2x bola uhradená v r. 2005 faktúra 835,- dodávateľovi, on platbu nevrátil, čo by sa s tým dalo robiť, lebo stále som hľadala chybu, nesedeli mi dodávatelia. ďakujem
Odpísať ako nedaňový náklad účtu 546/321.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

aj keď je to z roku 2005? A potom by to bola v daňovom ako pripočitateľná položka?
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Pri ďalšej kontrole som zistila, že mi vyskakuje aj pri odberateľoch, 2x nám uhradili faktúru, ale platba im nebola vrátená, volala som účtovníčke, tá povedala, že z min. rokov to majú v archíve a majú iný účtovný program, takže mi nevie povedať, takže mi nevie povedať, či je to tak ako mne vychádza, môžem to tiež nejako odpísať, alebo čo s tým, ďakujem veľmi pekne.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Pru Pozri príspevok
aj keď je to z roku 2005? A potom by to bola v daňovom ako pripočitateľná položka?
Ak ste niečo 2x uhradili, je to Vaša pohľadávka. Buď Vám ju vrátia, alebo bude odpísaná v nákladoch. Je to náklad nedaňový (povedala Ti to aj Liba2) a taký musíš pripočítať v DP.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Pru Pozri príspevok
Pri ďalšej kontrole som zistila, že mi vyskakuje aj pri odberateľoch, 2x nám uhradili faktúru, ale platba im nebola vrátená, volala som účtovníčke, tá povedala, že z min. rokov to majú v archíve a majú iný účtovný program, takže mi nevie povedať, takže mi nevie povedať, či je to tak ako mne vychádza, môžem to tiež nejako odpísať, alebo čo s tým, ďakujem veľmi pekne.
Ak máš preplatok na účte 311 a nevraciaš ho , odpíšeš ho do výnosov. Výnos bude súčasťou HV, a zdaníš ho.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

tak sme to doriešili tak, že sa im vráti, respektíve v pondelok budú brať nejaký materiál, tak sa im započíta a bude po probléme. ja by som ich vrátila, ale ked ich účtovníčka mi nevie povedať, či jej to to vyskakuje alebo nie, ale už to dúfam bude doriešené. ďakujem
Ešte by som sa chcela opýtať, ako som už vyššie písala, v zahraničnej mi vyskakuje 1,18 eur neuhr. vystavená fa, ale ani ju nechce douhrádzať a ked si to strhneme z faktúry, tak on si to strhne z ďalšej, žiadne bank.poplatky to nie sú. čo by som s tým mohla urobiť, ďať to ako nejaké halierové vyrovnanie, alebo ako, nebudem preceňovať takú malú sumu...prosím o radu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať