Zavrieť

Porady

Súrna pomoc a rada pri prejednávaní dedičstva

Zajtra sa má konať dedičské konanie po starej mame.Vyskytuje sa tu nasledovný problém,dediči sú dvaja brat a sestra-ktorí celý život bývajú v jednom dome a bývali aj spolu s rodičmi.Jedná sa o pomerne veľkú nehnuteľnosť.1/2 domu má brat nadobudnutú od začiatku výstavby domu darovacou zmluvou,druhá polovina patrila starým rodičom,ktorí minulý rok obaja umreli.
Takže brat povedal sestre,že si dom nedá,že bude jeho,už si vybavil potrebné náležitosti prepisu majetku.
Sestru chce vyplatiť-no síce smiešnou sumou ale predsa,avšak tu je ten zlom.On je peniaze chce dať až po kompletnom prepise všetkého majetku.Jeho predstava je asi nasledovná,u notárky sa dohodnú na vyplatení istej sumy,avšak až po kompletnom prepise majetku.Túto sumu jej chce vyplatiť na obecnom úrade v obci.Naskytuje sa mi otázka,či je niečo takéto možné a či aj zákonné.A aké istoty bude mať sestra?Čo keď jej povie,keď už bude mať všetko prepísané,že nič ti nedám.Budú sa ťahať po súdoch-koruny sú dôležité.Nedá sa o tom spísať nejaká zmluva o budúcej zmluve.Napr.,že pokiaľ ju nevyplatí ale už bude mať dom prepísaný na seba ,že sa s tým dá niečo robiť.Prosím poraďte,v podstate mi ide o to,aby pani nezostala bez vyplatenia aj bez domu.Nemieni sa s ním doťahovať,má x známostí a peňazí a očividne vie v daných veciach manipulovať.Súhlasí s prepisom ale,ako zabezpečiť to vyplatenie.????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martasch je offline (nepripojený) Martasch

    Martasch
    Neviem ako je to s vyplácaním na obecnom úrade, ale viem, že sa dá suma uložiť do notárskeho depozitu /teda predtým, ako sa dáva zmluva na zápis na kataster/ a po zápise ju vyplatí notár. Neviem, či som ti pomohla?
    tajnostkárka
    pomohla,aspoň niečo a niekto,len veľmi neverím,že to ten dotyčný uloží do depozitu....pochybujem je to dosť krátka doba na takú sumu-ale aj tak ďakujem veľmi pekne

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    Prosím ťa v žiadnom prípade nech s tým nesúhlasí, že ju vyplatí na obecnom úrade, až potom keď už bude vše naňho , lebo vidno že špekuluje. predsa ak hovoríš, že dedia obidvaja, tak buď takto: nech mu to nenechá, až potom nech mu ten podiel predá.Alebo takto: pekne pred notárom všetko písomne nech je,,,,,, a nech mu sestra nič nepodpiše, kým neuloží on peniaze pre ňu u notára !!!!!!!!
    aj tu na Porade nájdeš kopec tém ohľadne toho daj si hore do vyhľadávača slovo dedičstvo a vyskočia ti témy. prelúskaj si to.
    tajnostkárka
    Ďakujem za radu.Ešte jednu vec sa chcem opýtať na tom pojednávaní sa môže zúčastniť len on a ona,alebo tam môže byť pritom aj nejaký rodinný príslušník,napr.syn alebo dcéra niektorého z nich???Aj keď niesú dedičmi.???

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    tajnostkárka Pozri príspevok
    Ďakujem za radu.Ešte jednu vec sa chcem opýtať na tom pojednávaní sa môže zúčastniť len on a ona,alebo tam môže byť pritom aj nejaký rodinný príslušník,napr.syn alebo dcéra niektorého z nich???Aj keď niesú dedičmi.???


    Podľa mňa len oni dvaja môžu byť vnútri, si myslím, že druhí určite nie. ale vonku rozhodne sa dá na nich počkať. Moja dcéra keď mala dedičské po otcovi tak som tam mohla byť s ňou aj ja, ale to asi záleží od notára či vpustí niekoho okrem nich donútra alebo nie, ale ja si myslím, že nedovolí druhým " cudzím """ tam byť, určite. lebo to je rodinná súkromná záležitosť
    a druhá vec, to máš ako na súd keby ťa predvolali, tam tiež nemôže byť nikto iný, len ten kto je predvolaný, teda má predvolanku
    tajnostkárka
    Ešte jedna vec.Ako postupovať pri vyplatení sumy z dedičstva?Teda konkrétne,u notára sa vyplatí suma nad 100tis,na mieste sa notárke platí aký poplatok?Keďže to získa dedič,treba zaplatiť aj daň z príjmu,koľko sa platí,alebo ako sa to dá vypočíťať.A kedy sa to platí?

    Súrna pomoc a rada pri prejednávaní dedičstva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.