Zavrieť

Porady

Nezrovnalosti na bankovom ucte

Ahojte,

mam dve otazky k bankovemu uctu (uctujem v PU):

1. v predchadzajucom uctovnom obdobi som nezauctoval pripisane uroky na BU a zrazenu dan z tychto urokov. Povazoval som to vybavene ako dan zaplatenu zrazkou, cize som neuplatnoval zrazenu dan ako preddavok. Absolutne nepochopitelne som neskontroloval konecny stav na vypise z BU so stavom v uctovnictve. Rozdiel z tohoto dovodu je ca. 10,- Sk.

Podla mna je to problem. Ci?

2. na zaklade ktoreho datumu sa ma spravne uctovat pohyb na BU? Je to datum obratu/uctovania na zaklade BU, alebo datum vyhotovenia vypisu?
Pripadne iny datum?

Dakujem vopred za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    mihajl Pozri príspevok
    Ahojte,

    mam dve otazky k bankovemu uctu (uctujem v PU):

    1. v predchadzajucom uctovnom obdobi som nezauctoval pripisane uroky na BU a zrazenu dan z tychto urokov. Povazoval som to vybavene ako dan zaplatenu zrazkou, cize som neuplatnoval zrazenu dan ako preddavok. Absolutne nepochopitelne som neskontroloval konecny stav na vypise z BU so stavom v uctovnictve. Rozdiel z tohoto dovodu je ca. 10,- Sk.

    Podla mna je to problem. Ci?

    2. na zaklade ktoreho datumu sa ma spravne uctovat pohyb na BU? Je to datum obratu/uctovania na zaklade BU, alebo datum vyhotovenia vypisu?
    Pripadne iny datum?

    Dakujem vopred za pomoc.
    A v ktorom roku vznikla tá chyba. Ak v minulom, alebo v tomto, treba sa vrátiť k chybnému zápisu a opraviť ho. Stav účtu na konci roka musí sedieť s výpisom k 31.12. 2007. Ak je to problém opraviť spätne v účtovníctve, musí sa to zaúčtovať k 31.12.2007 na základe inventarizácie tohto účtu.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    mihajl Pozri príspevok
    2. na zaklade ktoreho datumu sa ma spravne uctovat pohyb na BU? Je to datum obratu/uctovania na zaklade BU, alebo datum vyhotovenia vypisu?
    Pripadne iny datum?

    Dakujem vopred za pomoc.
    Účtovať by sa malo vždy s dátumom, kedy došlo k účtovnému prípadu (čo je to účtovný prípad a kedy sa o ňom účtuje, je v § 2 ods. 2 ZÚ). V prípade bankového účtu je to dátum prírastku alebo úbytku prostriedkov na účte, nie dátum vyhotovenia, odoslania alebo doručenia výpisu.

    mihajl je offline (nepripojený) mihajl

    mihajl
    bolo to starsieho datumu, kde uz bol uctovny rok uzatvoreny a danove priznanie zan podane, cize sa to neda v uctovnictve zmeni. Moznost opravy na zaklade inventarizacie uctu sa mi pozdava. Vies mi prosim poradit ako na to? Ake uctovne pripady su s tym spojene? Dakujem Ti.

    Dakujem aj za odpoved na 2. otazku andrej_rv

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    mihajl Pozri príspevok
    bolo to starsieho datumu, kde uz bol uctovny rok uzatvoreny a danove priznanie zan podane, cize sa to neda v uctovnictve zmeni. Moznost opravy na zaklade inventarizacie uctu sa mi pozdava. Vies mi prosim poradit ako na to? Ake uctovne pripady su s tym spojene? Dakujem Ti.

    Dakujem aj za odpoved na 2. otazku andrej_rv
    Inventarizačné rozdiely sú vždy účtovným prípadom roka, za ktorý sa inventarizácia vykonáva.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    mihajl Pozri príspevok
    bolo to starsieho datumu, kde uz bol uctovny rok uzatvoreny a danove priznanie zan podane, cize sa to neda v uctovnictve zmeni. Moznost opravy na zaklade inventarizacie uctu sa mi pozdava. Vies mi prosim poradit ako na to? Ake uctovne pripady su s tym spojene? Dakujem Ti.

    Dakujem aj za odpoved na 2. otazku andrej_rv
    Zaúčtovať na základe invent. zápisu ako posledný zápis v banke. Zúčtovať to na 568 alebo 668. Ak je to náklad, pripočítať v daňovom priznaní, ak je to zisk, zdaniť.

    mihajl je offline (nepripojený) mihajl

    mihajl
    V uctovnictve mam zauctovane viac ako je realne na ucte. Ked sa chcem dostat na realnu vysku tak potrebujem znizit bankovy ucet. Aku predkontaciu, resp. predkontacie (MD/D) mam zauctovat?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    mihajl Pozri príspevok
    V uctovnictve mam zauctovane viac ako je realne na ucte. Ked sa chcem dostat na realnu vysku tak potrebujem znizit bankovy ucet. Aku predkontaciu, resp. predkontacie (MD/D) mam zauctovat?
    568/221.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Už iba doplním, ak sa to týka r. 2006, tak pripočítať k DZ.

    mihajl je offline (nepripojený) mihajl

    mihajl
    Len aby som tomu dobre rozume, ide o naklad danovo neuznatelny a preto sa pripocita k danovemu zakladu pri vypocte dane. Spravne?

    qwery551 je offline (nepripojený) qwery551

    qwery551
    este k uctovaniu kreditnych urokov a dane z nich na BU.

    kreditne uroky 221/662
    zrazkova dan z urokov 552/341 a 341/221

    je to spravne?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    qwery551 Pozri príspevok
    este k uctovaniu kreditnych urokov a dane z nich na BU.

    kreditne uroky 221/662
    zrazkova dan z urokov 552/341 a 341/221

    je to spravne?
    552? to nie je správne
    221/662, ZD 341/221, to je správne.

    qwery551 je offline (nepripojený) qwery551

    qwery551
    tak ale potom co so zostatkom na 341 ? na konci roka.

    alebo 538/341 a potom 341/221 ??
    Naposledy upravil qwery551 : 11.03.08 at 12:30

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    qwery551 Pozri príspevok
    tak ale potom co so zostatkom na 341 ? na konci roka.
    Toto je už otázka , tu sa riešia nezrovnalosti na bankovom účte.
    Zaplatená zrážková daň z úrokov je preddavok na daň. Ak máte povinnosť zaplatiť DPPO , potom zaplatíte o túto sumu menej - tým sa vysporiada zostatok na účte 341. Ak nemáte povinnosť platiť, potom to zostáva ako pohľadávka voči DU, avšak musí to byť uvedené aj v daňovom priznaní na riadku 830.
    Ak ste to neuviedli v DP, potom to zaúčtujete 591/341.
    Je na vás pre ktorú možnosť sa rozhodnete.

    qwery551 je offline (nepripojený) qwery551

    qwery551
    dik za radu

    ale tyka sa to u mna bankoveho uctu (zrazkova dan z urokov) , tak preto som sa pytal tu. Uctujem raz do roka a to v marci, kopa veci clovek za rok zabudne. Uvedomujem si ze mam niekedy blbe otazky ale koniec marca sa blizi tak tak.
    este raz dik za radu.

    mihajl je offline (nepripojený) mihajl

    mihajl
    ... ahojte ... pri uctovani na BU som urobil viacero chyb (siahaju do roku 2005), medzi inymi som zauctoval uhradenu odberatelsku fakturu vo vyssej sume ako bola zauctovana pohladavka, chyba bola v dosledku kopirovania :-( a neurobenia inventury. Rozdiel na BU som zauctoval na zaklade rady 568/221AU (v uctovnictve bol vyssi stav ako na vypise). Pri kontrole pohladavok som zistil, ze mam na ucte 311AE v uctovnicte menej ako je vyfakturovane. Potreboval by som o tuto sumu navysit 311-tku. Ide o ca. 600Sk. Poradte mi prosim spravnu predkontaciu. mohla by byt 311AE/648? Osobne sa mi to moc nezda. Dakujem vopred...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.