Zavrieť

Porady

účtovanie havarijnej poistky

Chcem sa spýtať mám úžitkové motorové vozidlo a mali sme dopravnú nehodu, spôsobenú škodu bude uhrádzať poisťovňa aký je celý postup pri účtovaní a na aké účty to mám zaúčtovať? Prosím o radu!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    maad Pozri príspevok
    Chcem sa spýtať mám úžitkové motorové vozidlo a mali sme dopravnú nehodu, spôsobenú škodu bude uhrádzať poisťovňa aký je celý postup pri účtovaní a na aké účty to mám zaúčtovať? Prosím o radu!
    Faktúra za opravu: 511/321
    Prísľub od poisťovne: 378/648
    Úhrada faktúry za opravu - asi čiastočne: 321/221 resp. 211
    Zápočet s poistnou náhradou so zvyškom faktúry: 321/378

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    maad Pozri príspevok
    Chcem sa spýtať mám úžitkové motorové vozidlo a mali sme dopravnú nehodu, spôsobenú škodu bude uhrádzať poisťovňa aký je celý postup pri účtovaní a na aké účty to mám zaúčtovať? Prosím o radu!
    Predpokladam, že auto budete opravovať. V tom prípade sa neučtuje ako o škode. /o škode by sa učtovalo iba ak by bolo neodstraniteľné poškodenie a auto by ste museli vyradiť/

    Oprava 511,343/321
    Vyrozumenie poisťovne o výške plnenia: 378/648
    Prijem plnenia na bankovy účet 221/378
    Naposledy upravil azla : 07.03.08 at 19:19 Dôvod: oprava uctu

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    maad Pozri príspevok
    Chcem sa spýtať mám úžitkové motorové vozidlo a mali sme dopravnú nehodu, spôsobenú škodu bude uhrádzať poisťovňa aký je celý postup pri účtovaní a na aké účty to mám zaúčtovať? Prosím o radu!

    Oprava havarovaného auta sa zaúčtuje na 511 - opravy a údržba (Po obdržaní dokladu o vykonaní práce). Peniaze prijaté od poisťovne sa zaúčtujú na ostatné príjmy - zvyčajne poisťovňa zasiela oznam o výške plnenia.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    azla Pozri príspevok
    Predpokladam, že auto budete opravovať. V tom prípade sa neučtuje ako o škode. /o škode by sa učtovalo iba ak by bolo neodstraniteľné poškodenie a auto by ste museli vyradiť/

    Oprava 511,343/321
    Vyrozumenie poisťovne o výške plnenia: 378/648
    Prijem plnenia na bankovy účet 211/378
    Azla, neber to ako opravu tvojej rady, len aby to zadávateľa nepoplietlo, tak doplňujem:
    príjem na bankový účet MD 221 ...

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Iba podotknem k napísanému, že predpis očakávanej náhrady sa musí účtovať v tom istom roku ako náklad na opravu. Stáva sa totiž, že poisťovňa reálne zaplatí až v roku nasledujúcom.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    koňo Pozri príspevok
    Iba podotknem k napísanému, že predpis očakávanej náhrady sa musí účtovať v tom istom roku ako náklad na opravu. Stáva sa totiž, že poisťovňa reálne zaplatí až v roku nasledujúcom.
    Koňo, správna pripomienka.

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    A ešte na doplnenie. Rozalka písala v prípade, ak plnenie poisťovne ide na účet opravcu, Azla písala o prípade, ak plnenie ide priamo poškodenému /tam treba ešte doplniť zaplatenie Fa za opravu 321/221,211/

    maad je offline (nepripojený) maad

    maad
    Mám ešte otázku, zakúpili sme osobné motorové vozidlo na leasing ako by som ho mala zaradiť do užívania s cenou bez DPH alebo s DPH.

    účtovanie havarijnej poistky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.