Zavrieť

Porady

Základné a vlastné imanie

Prosím o radu. Vo februári som zaúčtovala prevod obchodného podielu v sume 100.000,- Od februára sú teda dvaja spoločníci s vkladom po 100.000,-.Nový pristupujúci spoločník svojich 100.000,- vložil do pokladne spoločnosti.Pri kontrole dokladov na konci roka a prečítaní si zmluvy o prevode som zistila,že prevod mal byť bezodplatný. Čo teraz?? Ako to mám zaúčtovať?
Prosím pomôžte, aby som nemusela prerábať pol účtovníctva.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Daniela 20 Pozri príspevok
    Prosím o radu. Vo februári som zaúčtovala prevod obchodného podielu v sume 100.000,- Od februára sú teda dvaja spoločníci s vkladom po 100.000,-.Nový pristupujúci spoločník svojich 100.000,- vložil do pokladne spoločnosti.Pri kontrole dokladov na konci roka a prečítaní si zmluvy o prevode som zistila,že prevod mal byť bezodplatný. Čo teraz?? Ako to mám zaúčtovať?
    Prosím pomôžte, aby som nemusela prerábať pol účtovníctva.
    Zo zadania nie je jasné, presne o čo ide. Skús napísať jasnejšie kto komu predával obchodný podiel, či ty ako firma, či spoločníci medzi sebou ?

    danielv je offline (nepripojený) danielv

    danielv
    Ak som to správne pochopil, vo firme bol predtým jediný spoločník, ktorý zrejme polovicu svojho podielu previedol na niekoho iného. Alebo tam možno aj boli dvaja a došlo k zmene v osobách, v každom prípade je to jedno, podstatný je fakt, že zrejme nedošlo k zmene výšky základného imania spoločnosti. Správne?

    V takom prípade to chlapci s vkladaním oných 100 tisíc do kasy trošku poplietli. Tých 100k je za prvé iba nominálna hodnota podielu a mohol byť predaný za 5 korún, za 5 miliónov, alebo aj zadarmo - z hľadiska firmy a jej účtovníctva je to úplne nepodstatné, to si predávajúci a kupujúci musia vyriešiť medzi sebou. Ak by teda aj nový spoločník mal za podiel zaplatiť práve tých nominálnych 100k, tak ich mal dať pôvodnému vlastníkovi podielu, nie do firmy. Tudiž, ak máš tie peniaze v pokladni, tak mu ich treba vrátiť; zaúčtuj to ako pôžičku od spoločníka.

    Samotná zmena vlastníckej štruktúry bez zmeny výšky ZI sa účtuje len v analytickej evidencii k 411.

    Základné a vlastné imanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.