Zavrieť

Porady

kam zauctovat pozicku od konatela (spolocnika)

Ahojte,

spolocnost s.r.o. do 6.11.2007 mala jedneho konatela a 5 spolocnikov.
Od 7.11.2007 ma dvoch konatelov - konatel A a konatel B.
Konatel A je zaroven spolocnikom.
20.12.2007 konatel A (zaroven spolocnik) pozical pre s.r.o. 300 000,- Sk. Kam zauctovat tuto pozicku.
Na ucet 249 alebo 365?

Dik.

Viera
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Postupy účtovania
    §47
    (7) Na účte 249 – Ostatné krátkodobé finančné výpomoci sa účtuje o prijatých krátkodobých výpomociach poskytnutých účtovnej jednotke od iných osôb, s výnimkou bánk a spoločníkov obchodnej spoločnosti. Na tomto účte sa účtuje na základe zmlúv alebo účtovnou jednotkou vydaných cenných papierov, okrem krátkodobých dlhopisov účtovaných na účte 241 - Vydané krátkodobé dlhopisy.

    §54
    (3) Na účte 365 - Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom sa účtujú krátkodobé záväzky, napríklad z pôžičiek od spoločníkov obchodnej spoločnosti, záväzky z dôvodu úrokov zo splatených vkladov spoločníkov vo verejnej obchodnej spoločnosti, v komanditnej spoločnosti a v spoločnosti s ručením obmedzeným.

    ... doba splatnosti pôžičky ?

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Vierka67 Pozri príspevok
    doba splatnosti bude do jedneho roka .. (bez urocne)..
    zaúčtujuš 211,221/365 na základe zmluvy o pôžičke
    ak by išlo o dlhodobú pôžičku s dobou splatnosti nad 1 rok 211,221/479

    jež je offline (nepripojený) jež

    jež
    može byť požička aj bezúročná ? Požička konateľa do firmy. Jedného času som sa stretla s tým, že musí byť daný úrok, čo i najmenší.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Môže byť bezúročná pôžička od konateľa.
    Ja mám konkrétne taký prípad, že od jedného spoločníka (FO )je bezúročná a od druhého spoločníka mám s úrokmi (ale oni sú akciová spoločnosť a ich audítor trval na úrokoch.

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Úročená musí byť poskytnutá pôžička spoločníkovi, nie opačne. Ten vkladá svoje vlastné peniaze (už po zdanení) a je jeho problém, že to nie je rentabilné.
    Ale ak by poskytla pôžičku spoločnosť spoločníkovi, tak v takom prípade sa úročiť musí, pretože daň. kontrola môže zvýšiť základ dane o neuplatnené úroky z dôvodu nakladania s majetkom bez príslušného výnosu.

    kam zauctovat pozicku od konatela (spolocnika)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.