Zavrieť

Porady

prevádzková réžia

ahojte. rada by som si overila jednu vec: mám počítač, ktorý nemám zaradený v účtovníctve, ale robím na ňom účto + osobné veci. kúpila som novú RAM a dala som ju do réžie ( ta RAM išla do tohoto počítača). mohla som tu RAM zaradiť do učto a do réžie, ak počítač nie je zaradený v učto?
ešte: kupila som notebook ale nie ako celok ale ako komponenty, cena komponentov spolu bola 36 tis. všetko som to šupla do réžie (kedže cena nižšia ako 30 tis. na jednotlivé komponenty). je to ok, že je to v réžii? tie komponenty sme poskladali a je z toho počítač. je lepšie ak ten počítač zaradim do IM a budem odpisovať?
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Gabi_S
ahojte. rada by som si overila jednu vec: mám počítač, ktorý nemám zaradený v účtovníctve, ale robím na ňom účto + osobné veci. kúpila som novú RAM a dala som ju do réžie ( ta RAM išla do tohoto počítača). mohla som tu RAM zaradiť do učto a do réžie, ak počítač nie je zaradený v učto?
ešte: kupila som notebook ale nie ako celok ale ako komponenty, cena komponentov spolu bola 36 tis. všetko som to šupla do réžie (kedže cena nižšia ako 30 tis. na jednotlivé komponenty). je to ok, že je to v réžii? tie komponenty sme poskladali a je z toho počítač. je lepšie ak ten počítač zaradim do IM a budem odpisovať?
Notebook - zaradiť do majetku, jednotlivé komponenty nemôžeš používať samostatne!
PC - ak chceš dať RAM do nákladov, zaraď PC ako osobný vklad do majetku, a RAM daj ako opravy majetku!
Môžeš účtovať odpisy z Notebooku.
0 0
Gabi_S Gabi_S

Gabi_S je offline (nepripojený) Gabi_S

dakujem za info. mám o zaradeni počítača urobiť nejaký interný doklad? akú cenu mám dať, ak je počítač starší a nemám už k nemu žiadne faktúry o kúpe? mám robiť odpisy?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Ešte k tomu notebooku - ak Ti ho niekto skladal za odmenu (napr. faktúra), tak i to musíš vyhodiť z réžie a zarátať do vstupnej ceny, a tak isto aj základný operačný systém (napr. Windows XP), ak si ho kupovala.
A starší PC je najlepšie zlegalizovať tak, že si spravíš s nejakým nepodnikateľom kúpno-predajnú zmluvu a jednoducho ho odkúpiš. Cena za starší počítač by mohla byť 12 - 15 tis. Sk (neviem, akú máš konfiguráciu, monitor atď.). Odpisovala by si ho, len ak by bol nad 30 tis. Sk.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
andrej_rv
Ešte k tomu notebooku - ak Ti ho niekto skladal za odmenu (napr. faktúra), tak i to musíš vyhodiť z réžie a zarátať do vstupnej ceny, a tak isto aj základný operačný systém (napr. Windows XP), ak si ho kupovala.
A starší PC je najlepšie zlegalizovať tak, že si spravíš s nejakým nepodnikateľom kúpno-predajnú zmluvu a jednoducho ho odkúpiš. Cena za starší počítač by mohla byť 12 - 15 tis. Sk (neviem, akú máš konfiguráciu, monitor atď.). Odpisovala by si ho, len ak by bol nad 30 tis. Sk.
Súhlasím s Andrejom, PC urob KPZ.
0 0
JaroslavKadle JaroslavKadle

JaroslavKadle je offline (nepripojený) JaroslavKadle

Keď ten PC zlegalizujem cez nepodnikateľa, tak pre toho človeka je to príjem. Či nie?
Nevyplýva ešte ďalšia povinnosť toto oznámiť DÚ?
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Príjmy z predaja hmotného majetku, ak neboli zahrnuté v obchodnom majetku sú od dane oslobodené. Takže žiadne daľšie povinnosti pre predávajúceho nepodnikateľa z toto nevyplývajú.
Kľudne to sprav ako tu spomínajú, ja mám za minuly rok 3 KPZ.
A oznamovacia povinnosť je nad 100.000,-
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

uctujem v JU, vo februari som kupila starsi PC za 5900.- /hodnota bola cca 15 000.- ale koli koli likvidacii tej firmy odpredavali takto lacno/ dokupili sme PC komponenty v hodnote cca 8000.- uctujem to do rezie je to ok?
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

zuso,prosim vies mi poradit??? dakujem
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

andrej_rv
Ešte k tomu notebooku - ak Ti ho niekto skladal za odmenu (napr. faktúra), tak i to musíš vyhodiť z réžie a zarátať do vstupnej ceny, a tak isto aj základný operačný systém (napr. Windows XP), ak si ho kupovala.
A starší PC je najlepšie zlegalizovať tak, že si spravíš s nejakým nepodnikateľom kúpno-predajnú zmluvu a jednoducho ho odkúpiš. Cena za starší počítač by mohla byť 12 - 15 tis. Sk (neviem, akú máš konfiguráciu, monitor atď.). Odpisovala by si ho, len ak by bol nad 30 tis. Sk.
Operacny system, ktory bo kupovany samostatne, moze ist do nakladov priamo.
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Majka
uctujem v JU, vo februari som kupila starsi PC za 5900.- /hodnota bola cca 15 000.- ale koli koli likvidacii tej firmy odpredavali takto lacno/ dokupili sme PC komponenty v hodnote cca 8000.- uctujem to do rezie je to ok?
Do 30000,- je to v poriadku.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Lubka dakujem,prajem prijemne velkonocne sviatky.
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Nápodobne.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

ondrejvla
Notebook - zaradiť do majetku, jednotlivé komponenty nemôžeš používať samostatne!
PC - ak chceš dať RAM do nákladov, zaraď PC ako osobný vklad do majetku, a RAM daj ako opravy majetku!
Môžeš účtovať odpisy z Notebooku.
RAM by som povazovala skor za technicke zhodnotenie. Pravdepodobne sa rozsirovala operacna pamat.
0 0
JaroslavKadle JaroslavKadle

JaroslavKadle je offline (nepripojený) JaroslavKadle

Super rada, pomôže mi to znížiť DZ o ďalších pár tisíc. V KPZ na starší PC môže byť dohodnuté s predávajúcim, že mu to zaplatím postupne do konca roka 2004?
Mám mať na každú takúto splátku v PD založený výdavkový doklad a na ňom podpis
od predávajúceho??? Alebo o tom môžem účtovať až na konci roka jednou sumou ?
0 0
Donda Donda

Donda je offline (nepripojený) Donda

Keď kúpim starší počítač za 10000,- dám ho do réžie, musím ho evidovať v DKP?
A neskôr, keď dokúpim nový monitor, myš, tlačiareň, alebo čokoľvek k nemu prislúchajúce, ako to evidujem? Ide to taktiež do réžie?
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Mal by si ho zaradiť do operatívnej evidencie s tým, že ho jednorazovo odpíšeš do prevádzkovej réžie. Príslučenstvo dokupované k tomuto PC budeš taktiež evidovať v operatívnej evidencii ale plne odpisovať do nákladov cez prev.réžiu. Musíš si ale sledovať, aby hodnota komponentov dokupujúcich k tomuto PC neprekročila sumu 30000,-Sk za jeden rok,inak by si ich musel odpisovať 4 roky ako technické zhodnotenie už odpísaného majetku.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

nekomplikuj si zivot splatkami....zaplatis na raz, ved druha strana nepodava DP.A ty to mas v nakladoch az po zaplateni - ak je do 30 tis, ak je nad, tak hned po zaradeni a je jedno, ci je zaplateny alebo nie, lebo to nie je nakladova polozka /tou su odpisy/
0 0
rudy rudy

rudy je offline (nepripojený) rudy

Ako zistím cenu staršieho počítača? Môžem túto cenu stanoviť aj ja? Alebo ako sa to dá? Ďakujem
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Podľa toho, na aký účel tú cenu potrebuješ. Napr. nepeňažný vklad do s.r.o. vyžaduje znalecký posudok.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Mám otázku: Nový počítač cca 15.000+DPH, komponenty 14000+DPH. Tá cena do 30.000,- sa ráta s DPH alebo bez DPH. Ak mám takýto prípad, môžem ho dať do nákladov alebo ho mám odpisovať? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať