Zavrieť

Porady

Nedodaný majetok

Ahojte, mám takú situáciu, že v novembri 2007 som dostala zálohovú faktúru na cca 250000,- za strižňu a nejaké prídavné zariadenia. Zaplatila som 50000,- zálohu (Zálohovú faktúru som neúčtovala iba v banke poskytnutý preddavok tak neviem či správne).
Následne som dostala faktúru s rozpisom DPH a odrátaným preddavkom ale až 31.12.2007. Avšak tovar do konca roka neprišiel a nedávno som sa dozvedela, že ani nedôjde. Preto sa chcem opýtať na účtovanie faktúry v roku 2007, keďže striňa ide do majetku lebo stojí 175800,- bez DPH tak mi nevzniká náklad (účtovala som na 042x ale do majetku som to ešte nedávala). Čo s ostatným tovarom, ktorý tvorí náklad ale zároven nie je dodaný. Ako to všetko zaúčtovať? Dodávateľ mi má zaslať dobropis v tomto roku a vrátiť zálohu.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Enie Pozri príspevok
    Ahojte, mám takú situáciu, že v novembri 2007 som dostala zálohovú faktúru na cca 250000,- za strižňu a nejaké prídavné zariadenia. Zaplatila som 50000,- zálohu (Zálohovú faktúru som neúčtovala iba v banke poskytnutý preddavok tak neviem či správne).
    Následne som dostala faktúru s rozpisom DPH a odrátaným preddavkom ale až 31.12.2007. Avšak tovar do konca roka neprišiel a nedávno som sa dozvedela, že ani nedôjde. Preto sa chcem opýtať na účtovanie faktúry v roku 2007, keďže striňa ide do majetku lebo stojí 175800,- bez DPH tak mi nevzniká náklad (účtovala som na 042x ale do majetku som to ešte nedávala). Čo s ostatným tovarom, ktorý tvorí náklad ale zároven nie je dodaný. Ako to všetko zaúčtovať? Dodávateľ mi má zaslať dobropis v tomto roku a vrátiť zálohu.
    Ďakujem
    Zálohu si zaplatila - maš ju zaúčtovanú.

    K zaplatenej zálohe si dostala zálohovú fa daňovú - v 12/2007 si si na jej základe mala uplatniť Dph na vstupe.

    Ak tovar neprišiel - neučtuješ o ňom.

    Ak ani nepríde, príjemca zálohy Ti má zálohu vrátiť, znížiš si 314.

    Vzhľadom k tomu, že si dostala zálohovú fa daňovú na odpočet, vrátením zálohy od dodávateľa na Tvoj účet, Ti dodávateľ má poslať opravný doklad ku zálohovej fa daňovej a na základe tohto dokladu Dph odvedieš na výstupe

    Koniec.

    Enie je offline (nepripojený) Enie

    Enie
    V poriadku, že neúčtujem tovar, ale čo s tým ostatným nákladom? Mám to zaúčtované asi tak
    úhrada zálohy 314/221 50000
    došlá fa
    strižňa 042 175800,-
    prídavné zar. 501 33200,-
    DPH 343 39710,- / 321 248710,-
    odúčtovanie zálohy 321/314 50000,-
    Ked mi neprišla ani strižňa ani tie prídavné zariadenia, je to správne zaúčtované? Hlavne čo sa nákladov týka.
    Ďakujem

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Enie Pozri príspevok
    V poriadku, že neúčtujem tovar, ale čo s tým ostatným nákladom? Mám to zaúčtované asi tak
    úhrada zálohy 314/221 50000
    došlá fa
    strižňa 042 175800,-
    prídavné zar. 501 33200,-
    DPH 343 39710,- / 321 248710,-
    odúčtovanie zálohy 321/314 50000,-
    Ked mi neprišla ani strižňa ani tie prídavné zariadenia, je to správne zaúčtované? Hlavne čo sa nákladov týka.
    Ďakujem
    Z tvojho prvého zadania som prečítala
    quote=Enie;675733]Následne som dostala faktúru s rozpisom DPH a odrátaným preddavkom ale až 31.12.2007. Avšak tovar do konca roka neprišiel
    [/quote]

    a rozumela som tomu tak, že si dostala faktúru s rozpisom Dph ku prijatému preddavku. /čo je aj povinnosť príjemcu preddavku podľa zákona o Dph/.
    skús si pozrieť ešte raz, či faktúra hovorí o dodávke tovaru, alebo je vystavená k prijatému preddavku.
    Ak fyzicky si dodávku nedostala, tak nemal dodávateľ ani dodávku fakturovať.
    Nárok na odpočet Dph si mala z titulu zaplateného preddavku, nie z dodávky, lebo tá sa neuskutočnila. Žiadala by som opraviť text faktúry.
    Došlá zálohová faktúra daňová /k prijatému preddavku/ sa likviduje iba vo výške Dph.
    Na účte 042 a 501 by som neučtovala, lebo taká skutočnosť /taká dodávka nenastala a nie je dôvod na akceptovanie došlej fa z toho titulu. Mala by si skreslené účtovníctvo.

    Enie je offline (nepripojený) Enie

    Enie
    No pozerám a mám faktúru na celu sumu nielen na výšku preddavku a text je "Fakturujeme vám dodávku tovaru"
    Takže problém je teraz v tom, že som si uplatnila dph z celej sumy nielen z preddavku, takže o opravu textu a faktúry už asi nemôže byť reč. V takom prípade je možné sumy z účtov 042 a 501 iba preúčtovať na nejaký nenákladový účet ako nedodaný tovar alebo také niečo?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Enie Pozri príspevok
    No pozerám a mám faktúru na celu sumu nielen na výšku preddavku a text je "Fakturujeme vám dodávku tovaru"
    Takže problém je teraz v tom, že som si uplatnila dph z celej sumy nielen z preddavku, takže o opravu textu a faktúry už asi nemôže byť reč. V takom prípade je možné sumy z účtov 042 a 501 iba preúčtovať na nejaký nenákladový účet ako nedodaný tovar alebo také niečo?
    Keď som si pozorne prečítala ešte raz akú vysokú zálohu ste platili a aká prišla faktúra , tak aj ja už vidím, že oni Vám vyúčtovali dodávku (ktorá nebola)
    Odpočítať Dph ste si mohli ak:
    § 49
    Odpočítanie dane platiteľom

    (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

    - odpočet dph je obhajiteľný (?) ,ak by sa zdôvodňoval že došlo k
    dodávke, a následne bola dodávka vrátená
    /celý nákup by som ale držala na účte 042; žiadne náklady/

    - rozhodne v r. 2008 mate obdržať dobropis, odúčtujete 042 a vrátite dph
    do SR, a dodávateľ Vám ešte musí vrátiť zaplatenú zálohu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.